Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
plamen-varna - помощник
Става дума за следния панел - HOROZ MARIA 12W. Произвежда се и под други имена, като VITO LENA SG и др. Да, знам, че не е регулируем, но искам да свети по-слабо. Мога ли да му сложа друг драйвер? На драйвера VITO пише output: max 12W, 24-40VDC, 270-290 mA.
Мога и да му боядисам някои от светодиодите, но ако може нещо по-културно. Някой подменял ли е драйвери на подобни панели?
ivanovbg - майстор
Мощността в случая се определя от бройките на диодите. Ако махнеш/ окъсиш няколко... Боядисването само ще ги накара да прегреят и изгорят.
hidrazin - майстор
пон фев 26, 2024 8:30 pmplamen-varna написа:
На драйвера VITO пише output: max 12W, 24-40VDC, 270-290 mA.
Два варианта (разумни варианти).
Първия е да намериш драйвер със същия охват на напрежение но за по-малък ток. Примерно около 180-200mA.
Така мощността ще падне с около 30%.
Втория е резистор включен на драйвера паралелно с панела. Така част от тока ще премине през резистора а не през панела.
Стойност на резистора 390 ома, 430 ома или 470 ома според това колко искате да намалите осветеността.
ВАЖНО - мощността на резистора не по-малка от 5W а още по-добре 10W.
Резистора го мятате в тавана покрай панела да си топли там.
:partyman:
yanko78 - специалист
А толкова ли е трудно да отидеш в магазина и да си купиш това от което имаш нужда?
ivanovbg - майстор
А какъв е проблема да окъси малко диоди? Само трябва да запои една жичка. Тогава нищо няма да грее в тавана.

Друг драйвер ще е на цената на по слаб плафон. А ако скоро е взет спокойно може с касовата бележка да го смени за друг с по малка мощност.
plamen-varna - помощник
Благодаря за отговорите.
Относно купуването на нов плафон - няма подобни (същия размер, дизайн) с по-малка мощност. Иначе не ми е проблем да ги купя, стига да има.
А защо ми трябва по-малка мощност... ами трябва ми, затова и питам. Плафоните са няколко и общата осветеност се получава малко по-голяма от желаното. Новите модели даже излизат с повече лумени.
За окъсяване ще трябва да разглобявам панела, и е трудно. Предпочитам да свържа няколко панела с общ драйвер ако е възможно, който да даде по-малка обща осветеност. Изобщо какъв драйвер да търся примерно за 5 такива плафона? Мисля, че са с различно напрежение тези които се продават (за лед ленти) и този от въпросния модел.
hidrazin - майстор
Не можеш да свържеш няколко плафона с общ драйвер. Поне не и толкова лесно.
Драйверите за LED ленти нямат нищо общо с твоя. Няма да станат.
:partyman:
ivan_v - специалист
вт фев 27, 2024 9:19 amplamen-varna написа:
...Предпочитам да свържа няколко панела с общ драйвер ако е възможно, който да даде по-малка обща осветеност..
Няма проблеми да се направи. Панелите се свързват паралелно.
+ от панел1 свързан с + от панел2 и свързани към + драйвер. Аналогично за -
Може и три или повече панела към един драйвер.
Вкъщи навсякъде съм сложил по-мощни от необходимото и са намалени по този начин.
Здравейте!
Смяната на драйвера ми се струва по-добра от боядисването. Ако боядисате светодиодите, разсейването на топлината ще се влоши; поради това може да прегрее и скоро ще се счупи по-бързо от обикновено.
Може би по-добър димер или добавете външен контрол на яркостта

Тема "Регулиране на LED панел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: