Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте, имам въпрос относно усвояване на П-образна тераса и по-точно предимства/ недостатъци на зидането с итонг на страниците или директно поставяне на П образна дограма. Дограмата ще е с доста голяма височина, старо строителство и таваните са около 3 м, челото на балкона е 3м със страници около 70 см. Може ли толкова голяма дограма да издържи конструктивно през годините, виждал съм доста подобни дограми с отворили луфтове, има ли някаква особеност да избегна проблемите в бъдеще?

Втория ми въпрос е при евентуално зидане на страниците, по какъв начин Итонгът се захваща за стария зид. Терасата не е вкопана, а изцяло издадена, каква е минималната дебелина на Итонг, която трябва да се използва.
И при двата варианта, парапета ще се доизида, за да стане по-висок.
Jacomo - специалист
Ако е изцяло издадена се нарича балкон. Ако се приобщава към помещението, стената трябва да отговаря на изисквания за топлопроводимост, описани в ЗУТ (май). Може би и якостни. За да се постигнат може би ще стане доста тежко и предвид, че е балкон, дали ще издържи издадената плоча? Аз лично 5-10 см итонг никога не бих сложил на външна стена у дома. Предвид тези неща, може да се окаже, че балконът не може да се приобщи, защото….е балкон.
pipilica - майстор
Може да иззидаш само страниците на балкона за да не утежняваш конструкцията. но ще трябва на всеки ред итонг да слагаш желязо което е забито в стената, Ф12 или 14 и дупчиш с голям наклон отгоре надолу, така всяко желязо ще ти крепи горната тухла и няма да може да се измъкне, също на последния ред ще трябва да забиеш няколко железа в горната плоча. Дограмата ако се хване с винтове по на гъсто от 4-те страни няма да ти отвори луфтове.
В отговор на втория пост, доста от балконите на аналогични блокове в квартала са усвоени от 10ки години, някой с дограма, други със зид и нямат проблем от към тегло.

Към третия.
По чужди сайтове виждам, че на всеки ред ползват Г образни планки към старата стената и може би ще пробвам някой ред за тест. За забитата по диагонал арматура, по какъв начин се "вгражда в Итонга". С дупка или с улей, ако е диагонална, дупката ще е много трудна за изпълнение. Улея от коя страна трябва да се направи, честно казано ми се вижда по добър вариант водоравна арматура на всеки ред.
За арматурата в тавана, алтернатива има ли. Ако съм стигнал близо до тавана със зида, няма как да вкарам машина за хубава права дупка, + да бия с чука , за да занитя арматурата здраво или поне не си го представям.
За хващането на страниците по на гъсто и малък шанс на измятане визираш при изградени странични стенички от итонг?
pipilica - майстор
Водоравна арматура в стената нищо не държи, ще си правиш улей в тухлата, по-удобно е в долната и лепило повечко да се запълни. За дупките в тавана ще си пуснеш отвес и ще ги направиш предварително и пак малки улеи в тухлите, вертикални.
Вземи една цигарена кутия, примерно, допри я до някаква вертикална плоскост и я подпри само в точката която до стената, леко отпускай да видиш какви сили действат, при тавана силата е на срез на арматурата, за това може и вертикални железа, към стената е на опън и за това железата трябва да са под наклон за да не може да се измъкнат и да носят тухлите. С Г образни планки ефекта е никакав щото пак усилието ще измъкне винтовете. Правиш улеи в тухлата и я слагаш и с дълга бургия дупчиш, лепиш тухлата и набиваш желязото и така на всеки ред с тухлата до стената, слагай цели и половинки тухли до стената, ако трябват малки парчета ги слагай накрая на стената.
Аз преди време правих същото само че страните бяха към 45-50 санта, отлях си бетонов пояс с арматура в долния край за да може дограмата да стъпи равно върху него, а и да крепи тухлите щото зидах с 7.5см пред панела на терасата, страните ги зидах с 12-ка и набих 10-ки.

Тема "Усвояване на тераса, зидане или дограма" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: