Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
kvd74 - специалист
Привет на всички.
Правя си една площадка с плочки 40/40/6, под лозницата. Премахнах тревния слой, подравних, сложих циментови тухли за бордюр, пясък 1 -2 см. и пак подравних.
Та, преди да нахвърлям плочките слага ли се найлон или нещо друго, и с каква цел, или не?

Снимка, за съжаление, не мога да кача, защото не мога да я намаля под 1.1МВ.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Найлон :-) Не.
Трамбовано, отгоре пясък, сложи още, 1-2см не стигат, редиш плочките и насипваш отгоре пясък, той постепенно уплътнява фугите, да не мърдат плочките
Във времето, пак насипваш пясък, заради фугите
MamaMy - майстор
Преди почти 40 години, помагах на единият ми дядо да пренаредим тротоарните плочки пред къщата защото някои хлопаха и при дъжд пръскаха хората, а живеехме на центъра на селото и там беше спирката на автобуса. Тротоара е широк повече от 3м и участъка който ремонтирахме беше почти 20м дълъг. Само да кажа, че върху тези плочки редовно се спираха 2 коли и сега все още изглеждат прилично на фона на всички останали в селото.
Със стареца първо извадихме всички плочки и с помощта на тесла и керпедени ги изчистихме от стария цимент. Подредихме ги в градинката и изринахме всичкия пясък и пръст от долу. Беше повече от 10см. След изравняването два дена поливахме с нафта с една лейка и цедка отпред. Стареца си чистеше цистерната от утайките и всичко отиде в тротоара. Закарахме няколко каруци с пясък, но преди да ги изсипем дядо застла стария найлон от парника. Насипахме и разстлахме пясъка и го поляхме с вода. Пак с лейката и не много. Последва трамбоване с помощта на един пън с две заковани летви за дръжки от страни. Аз в последващите процедури отсъствах, но когато отидох пак дядо и баба донареждаха плочките с канап, нивелир и няколко летвички с които правеха фугите. Като свършиха, забъркаха в една количка сух пясък и цимент и нахвърляха отгоре върху плочките, а баба го разнесе с метлата. Пак се мина с лейката набързо с вода. Когато изсъхна повториха последното.
Гледах когато правеха селския площад, но там заливаха фугите с разтопен зифт. Факта, че площада го пренаредиха скоро за пореден път, а тротоара пред къщата почти не е мръднал, говори в полза на дядовата технология. :)
zz_stefanov - майстор
Това с фугиращата посипка да е и с цимент ме заинтересува, предполагам първият път отдолу става като земновлажен бетон.
И аз скоро ще правя една малка площадка около 35 плочки и мислех само да досипвам пясък по фугите докато мирясат плочките, а после да заля фугите с рядък цимент.
MamaMy - майстор
До колкото знам само с пясък се редят павета. Там идеята е фугата да е минимална. На плочките дядо остави фуги около сантиметър. На площада също беше такъв луфта. Детски пръст спокойно влизаше между плочките. Ходехме лятото да си вадим зифт като омекне в жегата. Правехме примамки за земни паяци и ходехме по полето да ги вадим от дупките.
chapara - майстор
съб мар 16, 2024 10:42 pmkvd74 написа:
Привет на всички.
Правя си една площадка с плочки 40/40/6, под лозницата. Премахнах тревния слой, подравних, сложих циментови тухли за бордюр, пясък 1 -2 см. и пак подравних.
Та, преди да нахвърлям плочките слага ли се найлон или нещо друго, и с каква цел, или не?

Снимка, за съжаление, не мога да кача, защото не мога да я намаля под 1.1МВ.
Ако гониш водонепропускливост е едно. Ако е обратното друго. Натоврването, трето. Подходи според ситуацията. Ти какво искаш да постигнеш. Универсална формула няма.
pipilica - майстор
Щом си премахнал тревата пак ще избие, може да постелеш геотекстил и отгоре пясък и плочки, няма да мине трева през него а ще се отводнява лесно.
kvd74 - специалист
Пак привет.
Почнах ги плочките без найлона отдолу. Като, че ли малко съжалявам за него, но да видим как ще е. Вижда се след дъжда как стоят, като на петна от мокро, пък и някакво бяло, като окисление се е появило!

Прикачен файл

Screenshot_20240322_203826_com.android.gallery3d_edit_218420580492192.jpg

Прикачен файл

Screenshot_20240322_204248_com.android.gallery3d_edit_218661433684863.jpg
pipilica - майстор
Много е малко пясъка под плочките, с времето ще потъне в земята и ще ти се разместят.
chapara - майстор
Всичко зависи от почвата под пясъка. Може да се набие пясъка, да уплътни почвата и да я дренира.
Мисля обаче, че ако фугите на се залеят само с циментово мляко, трева ще има.

Тема "Плочки в двора" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: