Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте група,

Имам запитване, бих била много благодарна, ако ми помогнете.

Преди две седмици ни направиха сондаж, като преди това дойдоха да ни направят замерване. И ни казаха, че ще има вода на 56-ти метър. Дупчихме до 90 метър, скалист сондаж, но вода така и не излезе. При което решихме, че няма смисъл изобщо да слагаме обсаадни тръби. Но 4 дена по - късно пуснахме шише, пълно с вода и видяхме, че вода има до 32-ти метър от дъното на дупката нагоре. 2 седмици по - късно водата е до 70-ти метър. Нямаме представа какъв е дебита, явно първоначално сондажа беше запушен от пяната, която слагаха, докато го дупчат. И сега искаме да тестваме сондажа, като започнем да източваме водата с помпа и да проследим какъв е дебита. Но предвид колко пари дадохме досега, сме наплашени да не се окаже, че няма да излезе изобщо достатъчно дебит и допълнителната инвестиция изобщо не си струва. Нашите желания са да има поне 2 кубика, толкова биха ни били необходими за поливане на райграса на нашият 500кв.м. двор. А допълнителната ни инвестиция би била в тръби, бидони, в които да пълним водата, хидрофлор. И всичко това не би си заслужавало, ако се окаже, че дебита е нищожен.
Сондьорът ни нищо не разбира от помпи, свърза ни с човек, който да ни настрои помпата и да помогне в избора и. Той ни съветва да пуснем винтова помпа в сондажа, без да слагаме тръби, предвид, че е сондажът е от твърда скала. Но с риска, че тя може да се загнезди вътре и да не можем да я извадим, предвид факта, че дори еърлифт нямаме на сондажа. Други консултанти за помпи ни съветват директно да пуснем турбинна помпа, тъй като винтовата не би изкарала никаква вода на метри по - дъбоки от 50-60м, но чувам, че турбинната помпа не е подходяща за нов непочистен сондаж. Трети пък казват първо да си сложим обсадни тръби и тогава да тестваме, че риска е голям помпата да се заклещи долу.

Моля ви дайте ми съвет! Някой пробвал ли е да пуска помпа в скалист сондаж? Бихме поели риска, но с коя помпа рискът тя да се заклещи би бил по - малък? И с коя помпа бихме изкарали вода на тази дълбочина? Имате ли опит с добра винтова или друг вид помпа, подходяща за непочистен сондаж, без обсадни тръби? 

​​​​​​​Благодаря ви много, наистина се чувстваме в безизходна позиция как да постъпим!
ivanovbg - майстор
Аз бих извикал човек с аерлифт. Хем ще го почисти, хем ще провери дебита без да се купуват помпи. Вече взимайки предвид резултата ще взема решение как да действам по нататък
speka_rs - майстор
Като съм платил за 90 м сондиране, аз бих си сложил тръбите. Тези 2 м3 за колко време трябва да ги вадите ? Според мен със различен размер помпа и един буферен съд може чудеса да се постигнат.
вт мар 26, 2024 9:47 amivanovbg написа:
Аз бих извикал човек с аерлифт. Хем ще го почисти, хем ще провери дебита без да се купуват помпи. Вече взимайки предвид резултата ще взема решение как да действам по нататък
Бях чела, че еърлифт се прави, когато се сложат обсадните тръби, за да не се разпадне сондажа. Има ли риск да се направи без тръби? И как такъв човек може да провери дебита, трябва да използва негова помпа ли?
вт мар 26, 2024 10:11 amspeka_rs написа:
Като съм платил за 90 м сондиране, аз бих си сложил тръбите. Тези 2 м3 за колко време трябва да ги вадите ? Според мен със различен размер помпа и един буферен съд може чудеса да се постигнат.
Тези 2 м3 ще са ни необходими за ден, без битово ползване, само за поливане. Имам и друго чудене, възможно ли е на тази дълбочина водата да е от подпочвени води? И също се чудя, не се ли е напълнила много бавно водата - за 4 дена 32 метра. Но нямам представа дали това количество се е напълнило за ден и после рязко се е намалила скоростта на пълнене или е било равномерно. Като цяло се чудя какъв е шанса на тази дълбочина да излезе малък дебита..
ivanovbg - майстор
Еми 32 литра при ф110 са около 320 литра вода в сондажа в момента. Може да са се стекли отгоре, а може да се просмукват някъде от стените което е по добрия вариант защото с времето може да се разтворят дамарите. Няма как да разбереш. При тези пари дето сте дали дотук едни 500лв които да прежалите за обсадни тръби не са толкова много пък дават надежда, че може да одимате късмет.
вт мар 26, 2024 10:56 amivanovbg написа:
Еми 32 литра при ф110 са около 320 литра вода в сондажа в момента. Може да са се стекли отгоре, а може да се просмукват някъде от стените което е по добрия вариант защото с времето може да се разтворят дамарите. Няма как да разбереш. При тези пари дето сте дали дотук едни 500лв които да прежалите за обсадни тръби не са толкова много пък дават надежда, че може да одимате късмет.
Четох за много случаи, в които ако се сложат кофти тръби, може да пропаднат. Цената за метър на сондажа беше 100 лв без тръби, 120 лв с тръби. Бихме питали сондьорът дали би ни сложил тръбите за остатъчните 20 лв на метър, което за 90 м си е 1800 лв. Но силно ме съмнява , че би се съгласил, вие как мислите. Въпреки, че е негова грешката, че пусна толкова пяна, че е запушил първоначално дамарите и не излезе вода първоначално, заради което решихме, че няма смисъл от тръби. И ако се окаже, че сме дали тези 1800лв, а водата се е напълнила от подпочвени води или е крайно недостатъчно... Други идеи имате ли, можем ли първоначално само докато правим теста откъде идва водата и дали е достатъчно да на слагаме тръби, предвид че е скалист сондажа? И разбира се, ако видим, че водата е достатъчно, ще си сложим тръби.
ivanovbg - майстор
Тръби можеш да си спуснеш сам. Продупчваш и връзваш първата и най долната с дълго и здраво въженце, вкарваш я, на нея нанизваш втората и продължаваш да спускаш, после третата и те така. Ползвай оранжевите, че са по здрави. На първата правиш вертикални разрези от всички страни с флекс та да може да влиза водата, можеш и втората да нарежеш тук там. Разрезите са по 10-15 см и да не отслабват много тръбата и да не се раздува в сондажа при спускането.

Една тръба ф110 е под 20лв по спомен. 30тръби по 3м ще ти стъпят под 600лв. Не знам колко ти е широк сондажа, но ти го виждаш и преценяш. Повечето помпи влизат без проблем в този размер.

Аирлифта сам си е помпа, но с въздух, така че човека дето го прави може да ти каже горе долу дебита. Отделно като го почисти отдолу се образува кухина която се запълва с вода и ще можеш повече вода да вадиш на един път.
hidrazin - майстор
вт мар 26, 2024 12:27 pmivanovair написа:
...можем ли първоначално само докато правим теста откъде идва водата и дали е достатъчно да на слагаме тръби, предвид че е скалист сондажа? И разбира се, ако видим, че водата е достатъчно, ще си сложим тръби.
Козата си сака пръч. Демек отговора е НЕ.
Сондажа може да е "скалист" ама един паднал вътре "скалист" камък от стените на сондажа ще ви погребе едни 10 000 лева.
Дори не сте написали какъв е диаметъра на сондажа...
Пуснете си обсадни тръби - за токова дадени пари за сондаж и 100 литра на ден все е нещо. А хич?
Пък и имате реален шанс дебита да се увеличи. Много други такива сондажи остават завинаги сухи.
В НИКАКЪВ случай не правете разрези САМО на първата тръба. Особено пък при такъв дълбок сондаж.
Карайте така с разрези през тръба, поне до към 20-30-ия метър.
При 90 метра сондаж ще имате 15 обсадни тръби по 6 метра.
Направете най-много нарези на първата и по-малко на следващите 5 но през една.
Не знаете къде ви е водоносния хоризонт, и така ще имате шанс да хванете каквото е възможно.
И да не забравя - между обсадните тръби и сондажа се запълва САМО с трошен камък с фракция до 40 мм или до 60мм ако е възможно.
Е те това, запълването с фракция може да изчака, обсадните тръби НЕ.
Успех! И да пишете какво е станало.
:partyman:
вт мар 26, 2024 10:23 pmhidrazin написа:
вт мар 26, 2024 12:27 pmivanovair написа:
...можем ли първоначално само докато правим теста откъде идва водата и дали е достатъчно да на слагаме тръби, предвид че е скалист сондажа? И разбира се, ако видим, че водата е достатъчно, ще си сложим тръби.
Козата си сака пръч. Демек отговора е НЕ.
Сондажа може да е "скалист" ама един паднал вътре "скалист" камък от стените на сондажа ще ви погребе едни 10 000 лева.
Дори не сте написали какъв е диаметъра на сондажа...
Пуснете си обсадни тръби - за токова дадени пари за сондаж и 100 литра на ден все е нещо. А хич?
Пък и имате реален шанс дебита да се увеличи. Много други такива сондажи остават завинаги сухи.
В НИКАКЪВ случай не правете разрези САМО на първата тръба. Особено пък при такъв дълбок сондаж.
Карайте така с разрези през тръба, поне до към 20-30-ия метър.
При 90 метра сондаж ще имате 15 обсадни тръби по 6 метра.
Направете най-много нарези на първата и по-малко на следващите 5 но през една.
Не знаете къде ви е водоносния хоризонт, и така ще имате шанс да хванете каквото е възможно.
И да не забравя - между обсадните тръби и сондажа се запълва САМО с трошен камък с фракция до 40 мм или до 60мм ако е възможно.
Е те това, запълването с фракция може да изчака, обсадните тръби НЕ.
Успех! И да пишете какво е станало.
:partyman:
Благодаря много за съвета! Тази тема е нова за мен и имам толкова много неясни подробности! Диаметърът на сондажа е 160 мм. Цената за метър без тръби беше 100 лв, с тръби 120 лв. Като мислехме, че единствената опцията да си сложим тръбите е човекът, който ни прави сондажа, да дойде и да ги сложи с неговата машина, за цена - разликата на цената с и без тръби, т.е. 20 лв на метър - 1800 лв общо. Което също не е малка инвестиция, предвид и колко пари дадохме досега, затова започнахме първо да обмисляме опцията да проверим дебита. И незнам дали сондажистът би се съгласил. С него бяхме говорили за хубави турски тръби, дебелостенни, 125 мм, защото чухме, че по - евтините, пластмасовите могат да се смачкат. Но доколкото разбирам и ние сами можем да си сложим тръбите? И не е необходимо непременно да бъдат сложени със същата машина, с която е правен сондажа? Ако има опция да не влиза пак в двора ни тази машина, тъй като щетите от нея не са малки, би било супер. Със сигурност не бихме се справили сами със слагането на тръбите, но към какъв специалист можем да се обърнем за това? И как би ни излязло възможно най - евтино и качествено? Тези, които предлагате, които са 15 метра, можете ли да ми ги изпратите, коя марка са? Можем ли да си ги закупим и да намерим някой (не знам точно какъв специалист) да ги сложи на ръка, без машина?
Много благодаря за отделеното време!

Тема "Сондаж на 90 м без обсадни тръби. Как да го тестваме?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: