• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте,
Надвечер заляхме последната част (за деня) от пътеката, която правим отвън с бетон. Не щете ли, падайки се на сянка и все още не стегнала тази част от пътеката пострада от дъжд. Валяло е за кратко, изобщо не сме разбрали, и по прогноза нямаше такова нещо, небето бе чисто като се прибирахме дори. Едната част се бе оголила на чакъл, тъй като там се изкапва улука, който все още е без пуснати водостоци. Тази част я изкъртих до средата на дебелината на бетона с идеята този уикенд да залея отгоре наново.
За пръв път лея бетон, нямам опит никакъв и затова въпроса ми може да ви се стори смешен, но разберете, искам да избегна последващи проблеми с евентуално изронване на компрометираната част - а тя е с изронен "филм" (лъскавата първоначално коричка, която се образува при засъхване на бетона). Трябва ли да я къртя и нея? Или пък може да минем с лакиране, или нещо друго? Моля, дайте предложения. Прилагам снимки - една на компрометираната част и една на незасегнатата.

Здрава част от пътеката, лята по-рано през деня (не обръщайте внимание на тъмните петна - кучето разнася кал 8-[ ):
Изображение

Засегната част:
Изображение
chapara - майстор
Шпакловайте с лепило за външно ползване и вържете кучето докато има пресни участъци.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Не виждам да и има нещо на пътеката. Нищо не се е компрометирало, оня филм дето е отмит е друга работа. Пък и нали след време ще отливаш плочки отгоре.


Лепилото ще се олюпи за нула време
Чапаре, сори, много сори!
chapara - майстор
Нищо няма да се отлюпи с правилния грунд и подходящото лепило, пак заповядай😉
ср апр 24, 2024 4:19 pmchapara написа:
Нищо няма да се отлюпи с правилния грунд и подходящото лепило, пак заповядай😉
С бетон-контакт и шпакловка-лепило за изолация дали ще стане (имам и от двете доста)? Слоя ще трябва да е много тънък като гледам…
Плочки не планирам да лепя отгоре, освен ако бе започне да ме дразни в някой момент вида на бетона.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ср апр 24, 2024 6:46 pmazhelyazkov написа:
ср апр 24, 2024 4:19 pmchapara написа:
Нищо няма да се отлюпи с правилния грунд и подходящото лепило, пак заповядай😉
С бетон-контакт и шпакловка-лепило за изолация дали ще стане (имам и от двете доста)? Слоя ще трябва да е много тънък като гледам…
Плочки не планирам да лепя отгоре, освен ако бе започне да ме дразни в някой момент вида на бетона.
При полагането на бетона сте ... загладили някак хаотично, предположих някаква реалистична естетика. В тази светлина, резултатът и след дъжда си е ОК. Същата ръка ще замаже и с каквото там си мислите че трябва. Няма нужда. Съвсем добре си изглежда за циментова пътека покрай къща. Дъждът нищо ценно не е отмил, бетонът не е компрометиран, което, мисля, беше вашето притеснение. Но, разбира се, можете да слагате пласт подир пласт, материали разни има...
Точно това ме притесняваше. Благодаря много! Интересуваше ме да не вземе да се изрони без време. Нямам намерение зимата да го обработвам с химикали против замръзване или нещо подобно.
Иначе, да, за първи път леем бетон, учим се с жена ми. :) Не държим на естетика някаква, наклоните/оттичането ги докарваме добре (спазваме правилото за наклон 2% или 2см на метър), а фугите ще ги режа в последствие с ъглошлайфа - на всеки 3 метра планирам да са.
hidrazin - майстор
Гледайки колко добре е изпердашен бетонът и кучешките лапи - през оная ви е външния вид на бетона.
Пък и нали е пътека? Така или иначе ще се "омаже" с времето - в добрия смисъл на думата.
Па може и някога да решите да го налепите с камък... :?
Та нищо не правете. Кръпката си остава кръпка и винаги ще ви вади очите.
Освен това втвърдяването на бетона не е просто изсъхване а химическа реакция.
Получава се цяла, монолитна и еднородна структура.
Всичко добавено след втвърдяването на бетона е кръпка нямаща връзка с вече втвърдения бетон.
Особено пък тънък слой и то на пътека където е подложен на натоварвания.
Никой не може да ви гарантира че няма да се отлепи. Дори с грундове и подобни ... неща (за да съм мек в изказването).
Счупената чаша си остава счупена независимо с какви лепила я лепите.
Същото и с бетона. Затова често леенето на бетона трябва да е непрекъснато...
Успех и си харесайте някакъв естествен камък. Има и доста евтини. И не е задължително веднага а когато можете и решите.
Успех! И да покажете/снимате как е станало.
:partyman:
P.S. Аааааа..... И да не си помислите че съм от гилдията на продавачите на камък или искам да ви продам камъни. :-D
Щото днес ме обвиниха че съм от гилдията на електротехниците,
И едва ли не искам да им взема цели 1000 лева за материали и труд за да им направя инсталацията на ... къща.
chapara - майстор
Е тук не си права! Ако е за крайно покритие завършека се прави с ръсене на сух цимент на прясно и гладене, за да се подсили горния слой, инак е лайняна пътека!
Не знам какви останали матеряли имате, но..
Ползвайте на Баумит супер праймер за попиващи повъркности по описание на продукта и шпакловайте с Церезит СМ17 или лепило на Мапей Адезсилекс Р9. После нека кака да види след една зима и да не си мисли че всичко знае!
  • 1
  • 2

Тема "Прясно излят бетон (пътека) и последващ дъжд" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: