Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Р.Пенев - напреднал
Здравейте!казвам се Радослав Пенев.От поне година следя,тази тема и научих много от вас.
Направих проект на CNC фреза Изображение

Закупих,направляващите релси,танкети,винтове,гайки и електроника...
Конструкцията е от 25 mm алуминиева ламарина, като съм замислил след монтаж и центровка да се залее с епокси гранитна смес Изображение

Тъй,като никога не съм се занимавал с подобни неща се уча от форуми и хора като вас!
Ще се радвам на вашето мнение, критика и помощ да завърша проекта.
На този етап съм зациклил на това,кой да ми обработи детайлите от алуминий. Знам,че от вас има хора,които вече работят на фрезите си и се надявам да ми помогнат.

Това е един от детайлите 650x200x25mm ,който ми трябва да се изработи.
Изображение
Изображение
skat - специалист
Аз нямам физическата възможност да обработя този детайл, но не мога да се сдържа да не приветствам този проект! Досега тази технология е била извън нашите любителските конструкции, с удоволствие ще следя развитието на машината , ако публикувате прогреса си, г-н Пенев!
klomo - специалист
Здравейте, имам едно питане.
Видях една машина в Продавалника и се чудя дали си заслушава и за тези пари ?
И с тези пари какво мога да сглобя , ако отделя от времето си?

http://prodavalnik.com/cnc-tspu-ruter-freza-i27727321
Последна промяна от klomo на нед авг 25, 2013 11:57 am, променено общо 1 път.
MrMurdjo - майстор
tedo_kinta написа:
Здравейте, за първи път пиша във форума, и много съм се навил да си правя CNC фрезичка, казвам фрезичка, щото ще я ползвам предимно за дупчене на платки.
Ще се изненадаш каква точност на машината изискват печатните платки. Общо взето трябва да се гонят някъде 0.05 мм поне.
Въпреки това може да се получи. Понеже няма да има големи натоварвания на странично рязане, може да се ползват задвижвания с ремък от стари матрични принтери. Шлифовалката тип "Дремел" също става за пробиване. По непретенциозни платки могат и директно да се гравират, разпробиват и обрязват на такава машинка. Задължително с карбидни свредла за печатни платки - имат опашка 3 или 3.175 мм (1/8 инча) и фрезери за гравиране и рязане на печатна платка.
Изработката на домашни направляващи и плъзгащи лагери е примамлива идея за "направи сам". Правил съм го вече, но пак иска точна изработка и разпробиване. Моят съвет е да се вземат кръгли направляващи пръти и лагери за тях 12 мм. Аз започнах с такива. Предлагат се от Exoror и даже може да има нещо с намаление, останало и залежало. За малки размери, грубо казано А4, са достатъчни. Но ще спестят доста главоболия по напасване и настройване.
МДФ разкроен на парчета може да се купи от Практикер. Персоналът по разкроя не е особено старателен в размерите, може би по-добре да се вземат само нарязани листи, а прецизното отрязване да се направи на друго място. Може да се ползва и шперплат, даже става още по-здраво (МДФ не търпи винтове надлъжно на повърхността, цепи се). Евентуално от фирми и дърводелски работилници останали парчета.
Задвижване може и с резбови шпилки, например М10х1.5. По-подходящи са шпилките от неръждавейка, спрямо обикновените - имат по-добро качество на повърхностите. Въпреки това е желателно да се полират до някаква степен, става сравнително лесно на прост станок, като се въртят с бормашина. Гайки се изработват с метчик от полиамид или полиацетал. Може и от бронз. По форуми в нета има описано как с две гайки се постига и елиминиране на луфта. В този случай стъпковите мотори трябва да са по-големички. В стари лазерни принтери все още могат да се намерят такива.
Конструкцията препоръчвам да е с подвижна маса и неподвижен портал. По-лесна е за изработка и механично по-здрава.
Подобно на идеята на колегата по-горе, но от МДФ.
MrMurdjo - майстор
Р.Пенев написа:
Здравейте!казвам се Радослав Пенев. ............
Машина с такава концепция и изпълнение плюс призматични направляващи би трябвало да се получи много яка и способна да обработва цветни метали най-малко. Позволява да се помисли и за използване на охлаждаща течност с обливане на инструмента - начин за оттичане и събиране на течността.
И понеже явно се гонят високи показатели за точност, детайлите най-добре да се изработят на фабрична фреза. Ако е с ЦПУ, още по-добре. Призматичните направляващи изискват голяма точност на равнинност и паралелност.

В момента работя сезонно по една смяна на един огромен рутер за разкрояване на плоскости (3600 х 1800 мм), а в съседство има фирма с металорежещи машини, едната от които е фреза "HAAS". Отбивам се да погледна и ми текат лигите :-D . Такава би свършила работа. Домашно направена за подобна цел не съм виждал.

Едно лирично отклонение: Рутерът, за който стана дума е канадски "AXYZ" - много здрава и масивна механика със зъбни рейки и стъпкови мотори, но с много сакат управляващ софтуер. Ако беше моя, досега да съм я преработил за управление с Mach3. Няма да е трудно. :)
otico - напреднал
Р.Пенев написа:
Здравейте!казвам се Радослав Пенев.От поне година следя,тази тема и научих много от вас.
Направих проект на CNC фреза

Закупих,направляващите релси,танкети,винтове,гайки и електроника...
Конструкцията е от 25 mm алуминиева ламарина, като съм замислил след монтаж и центровка да се залее с епокси гранитна смес

Тъй,като никога не съм се занимавал с подобни неща се уча от форуми и хора като вас!
Ще се радвам на вашето мнение, критика и помощ да завърша проекта.
На този етап съм зациклил на това,кой да ми обработи детайлите от алуминий. Знам,че от вас има хора,които вече работят на фрезите си и се надявам да ми помогнат.
Моята първа конструкция беше такава. Според ме н е много подходяща с за машинки с малък ход.
Иначе като гледам детайлите не нужно да се правят на цифрова машина, но е нужно нещо с голям ход.




tedo_kinta – приветствам ентусиазма ти, но имай в предвид, че само с ентусиазъм нещата не се получават. Много от нещата могат да се направят с подръчни материали, но истината е че без машини за изработка на детайлите няма да стане.

Конкретно на въпросите ти, във въпросният блог има полезни неща направени с подръчни материални, но е очевидно че човека има опит с „Направи си сам” неща. Препоръчвам ти малко по малко да почнеш да четеш темата, тук има много полезна информация.

Дремела определено няма да върши работа за платки, евентуално за някакви по – груби неща. За изработване на печатни платки се изисква прецизност. Аз моята първа конструкция я ползвах с маркер в место шпиндел, който рисува платката върху фолиото и после просто си го ецвам. Виж назад в темата някъде бях обяснявал за какво става дума.

От метален винкели може да се получи, има такива машини във форума.

Плоскости може да потърсиш от някой дърводелски цех, да си поискаш изрезки. Така няма да се налага да купуваш цели плоскости.

Моторите не са толкова голям проблем, от модела който си показал, виж също в е-bay. Може да има и по-евтини. Тези обаче са с малка въртящ момент и общо взето ще стават само за местене насам натам и нищо повече.

По големият проблем са дрйверите и контролера за стъпковите мотори, който са по-скъпи. Има и сравнително евтини решения. Моя съвет е първо да се опиташ през компютъра да завъртиш един стъпков мотор използвайки споменатата програма. Докато се опитваш може да мислиш по конструкцията и да събираш части.

Чети мисли, питай и действай малко по малко.

Успех
nivanov - специалист
Само за сведение - последно като си купувах лагери за мотора от Снабтех в Горубляне видях, че продават направляващи, лагери и винтове, за цени не мога да кажа нищо, но ако някой се интересува може да провери.
Поздрави,
klomo - специалист
klomo написа:
Здравейте, имам едно питане.
Видях една машина в Продавалника и се чудя дали си заслушава и за тези пари ?
И с тези пари какво мога да сглобя , ако отделя от времето си?

http://prodavalnik.com/cnc-tspu-ruter-freza-i27727321

????
velsi - Почетен майстор
Машината изглежда добре направена, но не съвсем. За тези пари според мене е скъпа. Аз не бих ги дал, особено ако нямаш някаква работа с която да натовариш машината и да си избиеш инвестицията. Ако я правиш сам ще я направиш за малко над половината от тези пари. А ако наистина разполагаш с такъв бюджет можеш да направиш по-голяма
edesign - специалист
машината изглежда прилично направена, ще обработва без проблем меки материали. Материалите вътре наистина са около половината от цената и като добавиш труда на човека, който я е правил мисля че е абсолютно справедлива. Т.е. по-евтино ще ти излезе само ако имаш свой приятел стругар и фрезист и за обработката не плащаш нищо ( е освен някоя и друга бира) или сам си изработиш детайлите иначе 100% ще ти излезе по-скъпо от тая цена, да не говорим за времето и проба грешка.....

А гледам върви и с контролера и драйверите и е опроводено всичко.....

Тема "CNC машина гравьор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: