Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
stivemaster - майстор
Кво се съмняваш пък ти, да не би да ям по една буква на три думи като тебе ?До тук показваш не само колко си неопитен, а предимно колко ти е акъла.
На човек който не е чувал за експлоатационни условия,прах, стружки и т.н. направо ме е яд да отговарям ама ..... Да ти е жив и здрав мощния мотор - 1.5Nm.
Не вярвам някой от вас да е слагал такъв мотор на рутера си.Дори китайците не им е стигнало на акъла, това което нашенския конструктор измисли и те слагат 3Nm.
Uffo - специалист
Мнението е изтрито от модератор.
edesign - специалист
оффф човече .... китайците copy paste ..... че кой в днешно време проектира чудесата в света ама както и да е, сигурно би си купил опел щото е немски :-D но това е друга тема.
Както още в първия пост написах ПОХВАЛНО, че някой млад се е захванал да майстори нещо, защото в днешно време всички се превърнаха в посерковци дето осмърдяват стола пред някое бюрце в офис.
Направи машината, работи с нея изкарвай пари, след това направи втора, трета и т.н.
Всички ние, които пишем вече сме минали през този етап. Всичко което съм инвестирал по моите машини вече се е върнало с печалба.
Не се пали толкова и не губи време за толкова дълги постове. Просто завърши машината и сподели резултата.
Вярно темата е дълга 200 и кусур страници но ако разгледаш имаше няколко индивида, които и те правиха иновации, но по едно време се загубиха, дали завършиха машините, дали не никой не знае.....
alien - специалист
по груби сметки 1.5Н мотор при ниска скорост трябва да вдига дори повече от 10кг, ако винта е 5мм някъде към 15-18кг
90% от домашно правените и 80% от фабричните рутери със стъпкови мотори работят с много ниска максимална скорост (1м/мин) където при такава ниска скорост тия 1.5Н са лесно постижими с подходящ драйвер и конструкция

има много други по сериозни проблеми за решаване, но вече гледам да не влизам в подробности защото както винаги тоя форум се слави с потребители за които "меренето" на "аз колко много знам, а ти нищо не разбираш" е по важно от правенето....
stivemaster - майстор
Добре,дори да може трябва ли да е изпънат докрай ?Ти такъв ли би сложил ?
alien - специалист
stivemaster написа:
Добре,дори да може трябва ли да е изпънат докрай ?Ти такъв ли би сложил ?
всичко е според зависи
ако гоня производителност - да, изпъвам го до край, до колкото може да издържи и да има все още стабилна работа
ето пример точно с 1.5Н стъпков мотор, винт със стъпка 4мм, 9 м/мин, 2250 оборота на винта и 3150 оборота на мотора
работи стабилно по 7-8 часа без прекъсване

https://www.youtube.com/watch?v=FVKMZj_9u6k

и друг път съм го споменавал - някои хора не вярваха, не за друго, а защото за тях тоя резултат е невъзможен, но не ги наричам глупаци защото вече знам, че е доста трудно

също така има и другия вариант, в който възможностите са по големи но ги ограничавам, например рутер със серво мотори който има над 15м/мин скорост, и ускорение <0.1 секунда

https://www.youtube.com/watch?v=JhpMj6L6qcM

това е ос Х която е относително лека, но ос У е тежка и масата върху която е рутера се клати и скърца застрашително
реално не ми е трябвало до сега такова ускорение, за това съм го ограничил, не помня на колко, но да речем 0.5 секунди за 15м/мин
и пак не бих нарекъл някой глупак ако реши да си настрои машинката да ускорява за 0.5 секунди до 1м/мин, важното е че все пак работи и се майстори нещо, а не се мерят ***** и се раздават ненужни квалификации
"аз съм най умния и всички други са най глупавите" може да гали егото, но определено не е красива гледка от страни, тъкмо някой от присъстващите се усети и се спре, и току цъфне некой нов....
lda_has - напреднал
Уважавани и не до там уважавани колеги, администратори и модератори, регистрирани и гости на форума. Прочетете заглавието, "Направи си сам" - това ще рече с материали, средства, умения по преценка на правещия "нещото" без значение какво. Прочетете и заглавието на темата "CNC машина гравьор", да си направи цифрово управляема машина за гравиране, а не цифрово управляем "Фрезхобел" или каквато и да е друга подобна машина от водещи фирми на световните пазари и международни панаири, борещи се за златни медали. Сега питам Вас знаещите и даващите акъл на ляво и дясно, колко от вас са седнали с лис и молив в ръката да сметнат със сметачна линия или калкулатор силите на рязане при работа на инструмента, силите на огъване, смачкване, срязване, усукване и прочие на ползваните профили и материали. Питам същите колко от вас сте написали маршрутни "технологични" карти за правилното изработване на детайлите на вашите машини? Тъй като съм прочел темата няколко пъти веднага Ви давам отговор. Само един колега от Пловдив е споменал думата "съпромат", което ме навежда на мисълта, че е учил Технология на машинно проектиране и е в час с това което говори. Сега Вие същите ми посочете какъв е стандарта при гравиране по БДС, Гост, DIN или ASA стандартите като ми пратите линк да прочета и лично да се уверя.
Сега след критиките се извинявам на всички с молба да се дават отговори само на изработени от Вас и изпробвани възли на машини и детайли, при поискана помощ.


С уважение:

Атанасов_Хасково


По преценка на модератора, поста ми може да бъде заличен.
MrMurdjo - майстор
ето пример точно с 1.5Н стъпков мотор, винт със стъпка 4мм, 9 м/мин, 2250 оборота на винта и 3150 оборота на мотора
работи стабилно по 7-8 часа без прекъсване

https://www.youtube.com/watch?v=FVKMZj_9u6k

и друг път съм го споменавал - някои хора не вярваха, не за друго, а защото за тях тоя резултат е невъзможен, но не ги наричам глупаци защото вече знам, че е доста трудно
Аз все пак бих искал да видя, ако може, физически самия стъпков мотор по време на работа как прави тези 3150 оборота. И ще повярвам :)
alien - специалист
ако това е пак провокация за мерене на ***** ще кажа само - успех, дано някой ден видиш някъде :)
предпочитам да си изразходвам времето в работа на машинката, а не в доказване :)
MrMurdjo - майстор
Не е провокация, съвсем чистосърдечно питам, защото съм търсил и чел доста, но за такива обороти от стъпков мотор никъде не съм видял да се говори. Освен тук.
Но на друг отговор, честно казано, не съм се и надявал :)

Серво мотор, който се управлява като стъпков - с dir и step - може да ги прави, там съмнения нямам.
Последна промяна от MrMurdjo на чет авг 18, 2016 10:04 pm, променено общо 1 път.

Тема "CNC машина гравьор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: