Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
nunep - специалист
Масло за шевни машини :) И е в удобна тубичка с човка.
dobrev - специалист
Оня ден при ръчно движение надолу по Z за търсене на Z=0 нещо блокира и инструмента заби в материала. Спасението, докато спра машината, дойде от ремъчната предавка, която започна да прескача зъби. На снимката е задвижване по Y в етап от построяването на машината. По Z е подобно.
Имате ли подобни случаи и какви са последствията?

Прикачен файл

10062012303.jpg
stivemaster - майстор
Може да е бъга в MACH3, при мен не мога да го излекувам отдавна.Наблюдавай дали спазва рампата за ускорение по Z,ако не я спазва, подминава точката на допир и блъска инструмента.
digitalpr - специалист
Пуснах машината на roadrunner-a в Mach3, но звуците които издава при рязане са потресаващи. Нещо като резонанс, скърцане, виене... Не мисля че трябва да звучи така. Пробвах с различно ускорение, различен feed rate, 1/2 и 1/4 step. Общо взето няма особен ефект.

Видео: https://youtu.be/JdIF3YnH4ls

И на друг черъеж, изобщо където има крива а не праволинейно движение, издава тези звуци.
brum - майстор
Ми моята не звучи така :) . Смазал ли си лагерите и осите? Има ли някакви други триещи се повърхности?

Иначе звуците при рязане на метали са по-стряскащи, ама ги има само докато реже :) . При движение без рязане си е направо безшумно. Чуваш само звука на моторите.
digitalpr - специалист
Всичко е смазано и няма други триещи се повърхности. Праволинейно със трелките осите вървят чудесно.
brum - майстор
Освен да имаш някакво осукване тогава водещо до съпротивление при плъзгане и от там - резонанс по конструцкията. За друго не се сещам. Пробвай да хванеш с ръка отделните части и да разбереш от къде идва проблема.
digitalpr - специалист
По скоро няма съпротивление при плъзгане, защото всяка от осите поотделно върви гладко.
Проблема идва когато трябва да се опише крива и двигателите не се въртят с константна скорост, а менят обороти постоянно.
MrMurdjo - майстор
Според мен са резонансни явления. Бях намерил един сайт, където можеш да качиш .wav файл, да дадеш данните за ходовете и скоростите на рутера и ти генерира G-код, който свири мелодията. Полифонично дори :) На рутер с дървена конструкция особено звучи направо подобно на орган.

Какви ускорения са зададени в Mach3 за моторите? Някои от по-стряскащите звуци може да се дължат на прекалено рязкото спиране. Освен това за работа с криви траектории много помага използването на функцията constant velocity. В общия конфиг може да се зададе и колко напред (в работните мерни единици) планьорът да гледа напред по предстоящата траектория и да осъществява равномерно движение. Също там има и колко реда код да гледа напред. Има и поле, където се задава ъгъл, под който Mach3 изключва плавния ход и преминава към exact stop, защото понякога плавният ход се случва да заобли ъгли, ако машината (по зададените скорости и ускорение най-вече) не може да извърши хода за исканото време.
Самите мотори също имат резонансни честоти, където могат да изгубят доста от въртящия си момент или направо да блокират под лек товар. Едно от решенията, които съм виждал, е да се сложат инерционни демпфери - или на опашката на вала на ротора, или на другия край на винта. Аз съм сложил едни врътки от текстолит, да мога да превъртам на ръка при изключено захранване, които според мен играят и роля на леки маховици. Но истински демфери може да се видят, ако се потърси в нета. Има различни конструкции.
digitalpr - специалист
С ускоренията си играх от 100 до 1000 mm/s^2. Има разлика в шума, но да кажем че не намалява а се премества на друго място.
Constant velocity също съм задал.
Това с демпферите го гледах и аз...

Тема "CNC машина гравьор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: