Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
MrMurdjo - майстор
Аз да съм твърдял, че става бързо?
Ти за 3 лв на парче, с цената на материала доколкото разбирам, би ли се навил?
Дай реална поръчка с предплата 50%, пък може и да се изненадаш :-D
brum - майстор
Дойде фрезата и бачка. Има някакъв проблем, че като закача кабелите даже при изключен контролер стъпковите мотори почват да вървят спънато. Като ги завъртя по-бързо направо се получава нещо като резонанс, дето го няма като кабелите към тях за откачени. Предполагам трябва да се въртят по-бавно от т'ва дето докарва ефекта и проблема няма да го има.

Ама интересното е, че даже със настройките дето са ми дали за Mach3-то на 100% скорост при движение по X, Y или Z тоя проблем се появява от време на време и все едно мотора болкира. Но иначе като я пусна на 50% скорост си работи нормално... Не съм сигурен, че проблема не е в самите контролери за стъпковите мотори. Ама пък и в 3те да го има ... Писах на китаеца да видим к'во ще каже по въпроса.

А, да - и по стара българска традициа - пиши *** и да си ходим :)

Прикачен файл

IMG_20141021_200929.jpg
IMG_20141021_200929.jpg (42 KиБ) Видяна 2985 пъти
nivanov - специалист
mach-а е доста капризен софт, аз лично се бих доста с него и така и не намерих комп, който да генерира сигналите като хората ... Просто windows-а не е за работа в реално време. В крайна сметка минах на http://linuxcnc.org/ и проблемите със забиването на моторите изчезна :-) Вярно, доста повече четене е, но работи.
brum - майстор
Хм, явно проблема не е в машината. На ръка като се опитам да завъртя стъпковите мотори при изключен контролер и по-висока скорост на въртене се получава едно като прескачане вътре в тях. А като ги откача от контролера този ефект го няма.

Че се опитвах да въртя моторите вчера и гледам, че и трите се въртят с насичане при по-висока скорост (т'ва при изключено захранване, но закачени към платките дето ги управляват). И се почна едно гледане и чудене и хоп - в един момент се завъртяха плавно. Докато усетя, че разликата е дошла от т'ва, че съм разкачил кабела дето ги закача към драйверите им ми отиде едно 20 минути... Но факт - като са закачени за драйверите при по-висока скорост на ръка се получава едно като прескачане, а като са разкачени работят абсолютно плавно. Предполагам генерират някакъв ток и в платката нещо се ошашква точно в този момент, ама не знам дали т'ва е нормално...
nivanov - специалист
Не се ошашква :-) една от задачите на драйвера е точно да ги държи на едно място, когато няма движение, той просто си върши работата.
brum - майстор
Да бе, ясно е т'ва. Ама това е когато е подадено захранване към тях. А аз говоря за случая в който са свързани кабелите към драйверите, но захранването е спряно. При това положение като се опитам да ги завъртя на ръка и започва да насичат. А като разкача кабелите се въртят като по масло...
alien - специалист
двигатела ти е генератор когато го въртиш, а във всеки изход на драйвера има диоди към + и - захранване, ето ти грец, който изправя и зарежда кондензаторите на захранването, като завъртиш по бързо - ето ти и захранване, при достигане на определен праг управлението заработва частично за кратко и прави някакви неща които никой не може да предвиди защото това не са нормални условия на работа
мач3 си работи перфектно когато случи на хардуер и настройки, не тръгва на всеки случаен комп, още повече ако е работен и задръстен с програми и вируси... и това също иска четене....
brum - майстор
Значи както предположих :) .

Иначе компа е читав лаптоп. LPT порта е PCMCIA карта. Може и да идват някакви проблеми от там, ама ще се наблюдава и със времето ще реша дали ми трябва друг компютър специално за рутера. То на сегашните им цени не мисля, че ще е голяма драма :) .
STEPER - специалист
nivanov написа:
mach-а е доста капризен софт, аз лично се бих доста с него и така и не намерих комп, който да генерира сигналите като хората ... Просто windows-а не е за работа в реално време. В крайна сметка минах на http://linuxcnc.org/ и проблемите със забиването на моторите изчезна :-) Вярно, доста повече четене е, но работи.
Едно такова твърдение е най-малкото некоректно към останалите потребители които имат необходимото "масло" в главата и при тях всичко работи нормално [-X
Това,че ти не си се справил и си се бил " доста с него и така и не намерих комп, който да генерира сигналите като хората ...Просто windows-а не е за работа в реално време." не значи,че софта е калпав :shock: Половината свят работи с него а за Windows-а да не говорим :-D
Може би е трябвало и тук малко повече четене...
Поздрави
nivanov - специалист
STEPER написа:
nivanov написа:
mach-а е доста капризен софт, аз лично се бих доста с него и така и не намерих комп, който да генерира сигналите като хората ... Просто windows-а не е за работа в реално време. В крайна сметка минах на http://linuxcnc.org/ и проблемите със забиването на моторите изчезна :-) Вярно, доста повече четене е, но работи.
Едно такова твърдение е най-малкото некоректно към останалите потребители които имат необходимото "масло" в главата и при тях всичко работи нормално [-X
Това,че ти не си се справил и си се бил " доста с него и така и не намерих комп, който да генерира сигналите като хората ...Просто windows-а не е за работа в реално време." не значи,че софта е калпав :shock: Половината свят работи с него а за Windows-а да не говорим :-D
Може би е трябвало и тук малко повече четене...
Поздрави
И аз работя с уиндоус, нещо повече - на няколко места го изполвам да ми управлява мрежи от по над 1500 компа. За мача не мога да кажа, че е лоша програма, но 60% от света си ползват моушън контролери и само ние любителите се бием с комп за управление на цнц машини. Надълго и широко мога да ти обяснявам защо уин не става за риалтайм процеси - все пак с тази техника храня семейство от 20 години, отделно години съм писал кернел драйвери за периферия и за уин, и за лайнукс, и за още няколко системи, за които подозирам, че не си пипал никога ... Да, 99% съм сигурен, че ако отново се заровя в драйверите и пренапиша тези за паралелните портове, които имам, като ги пусна да работят на прекъсване след HAL-а, а не както се правят масово на пулинг от 10 години насам, всичко ще работи и ще пее, но нямам нито времето, нито желанието да го правя. В случая линукс с рт кернел ми върши работа, така че не виждам защо да правя чудеса от храброст за да ползвам уин.

Тема "CNC машина гравьор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: