Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
brum - майстор
Търся съвет за гресиране на винтовете и плъзгащите лагери на CNC рутер. Машината е китайска със сачмено винтови двойки по осите и плъзгащи (май сачмени) лагери върху цилиндрични водачи.

Моите до сега не са гресирани, а рутера колкото и рядко да е ползван едни 100 часа е навъртял. По-лошото е, че дойде сглобен, а лагерите и винтовете май са били сухи. Реално е на десетина години, та и да е имало грес в момента няма никой там. Днес го поразглобих да го почистя, че са се посъбрали боклуци и като движа плъзгащите лагерите се чуват едни лоши звуци. Движи се плавно и без задържане, ама се чува все едно мели пясък. Ще го смажа и се надявам да има още някакъв живот в него. При все, че се движи гладко и не задържа силно се надявам да не се налага все още подмяна.

За гресьорката има оставен отвор с резба. Няма тапа на него. Резбата като гледам е или М6 или нещо между М5 и М6. Сачмено винтовата двойка е маркирана като Z1610. Плъзгащите лагери са като на картинките по-долу.

Въпросите са следните:
1) На колко часа работа се гресират винтовете и плъзгащите лагерите?
2) Дали ще успея със шприц с конус да напълня лагерите и винтовете или да търся гресьорка и да пълня през нея?
3) Отворите за гресиране трябва ли да се затварят с тапи/винтове или да стоят отворени както са били до сега?
4) Плъзгащите лагери по Х и З са като това на картинка дето прилича на втулка. Това как се смазва и как се вади? По Z влизат в отвори и с винт се държат за жлеба който се вижда. Ама нещо след махане на винта не поискаха да излязат...

Прикачен файл

3.jpg
3.jpg (13.76 KиБ) Видяна 4064 пъти

Прикачен файл

2.jpg
2.jpg (26.12 KиБ) Видяна 4064 пъти

Прикачен файл

1.jpg
1.jpg (15.84 KиБ) Видяна 4064 пъти
MrMurdjo - майстор
Здравейте.
Искам да си събера една малка фреза ...
Точност, скорост и тяга - с рейки. Ама там нещата ценово отиват доста високо. :)
Много е трудно да се съвмести фреза и лазер. За последния лека механика от екструдирани профили, V-образни ролки и задвижване с ремък е идеалното решение. А мощността, дето я цитират китайците, май е консумираната, не оптичната. Експериментирам тук с едно, дето го водят 20 вата, но реално е 6.
brum - майстор
Да споделя малко опит след като започнах с гресирането.

Съчмено винтовата двойка се гресира през този отвор който се вижда. Гресьорка м6 влиза до някъде, но не до край. Но пък греста успява с лекота да влезе навътре. От любопитство отворих единият винт и изпадаха сачмите. Събрах ги май без една.

Плъзгащият лагер по Х (дългият) има отвори за гресиране от страни. И той лесно се гресира.

Цилиндричните лагери по Y и Z не съм сигурен все още как се гресират. Тези гадове не искат да се плъзнат извън леглата в които са влезли. А не искам да вадя оста от лагера, че съчмите ще има да ги подреждам до утре сутрин...
brum - майстор
Събрах машината и не виждам някаква особена разлика спрямо преди. Онова дето ми приличаше на хрупане по лагерите се оказа, че просто така си дрънчат сачмите като са сухи. Та явно не съм изтървал момента за смазване все още.

С тия сачмено-винтови двойки се видях в чудо докато наглася preload-а. То беше четене, то беше чудо. Накрая лепих тънко алуминиево фолио докато го докарам до положение при което ако има още един слой да затяга леко, а без него да се движи без задържане. На теория трябва да съм в режима в който почва леко да затяга, ама точност в стотна от милиметъра не ми е нужна.

Та това е машината ми. В дясно - стар компютър с PCMCIA LPT порт, по средата контролера на CNC-то, отзад - антифриза за шпиндела и в дясно самата машина докато регъркаше масата за да я изравни.

Четката е самоделна. Първото нещо което направих и все още ползвам. Купих си една пластмасова метла за сноповете с космите. Начертах и изрязах двете части (тази която е фиксирана на шпиндела и долната която държи космите) от разпенено PVC. Сноповете косми са лепени със секундно лепило. Горната и долната част имат по 6 магнита и се разделят/събират с поглед. Без четката при рязане е ужас - хвърчи пластмаса/дървени стърготини на всякъде. С нея нищо не излиза извън масата на рутера.

А антифриза циркулира с помпа за аквариум. В началото беше с диафрагмена помпа (така дойде) и помпата често беше по-шумна от машината по време на работа.

Прикачен файл

1.jpg
MrMurdjo - майстор
вт май 11, 2021 11:36 pmbrum написа:
С тия сачмено-винтови двойки се видях в чудо докато наглася preload-а. То беше четене, то беше чудо. Накрая лепих тънко алуминиево фолио докато го докарам до положение при което ако има още един слой да затяга леко, а без него да се движи без задържане. На теория трябва да съм в режима в който почва леко да затяга, ама точност в стотна от милиметъра не ми е нужна.
Това с алуминиевото фолио не ми стана ясно къде се лепи. В моите представи хлабина на сачмена гайка може да се регулира само с пренареждане на сачми с някоя стотна или микрони разлика в диаметъра - плюс или минус.
brum - майстор
Гайката ляга на основа която задвижва. Примерно Z гайката ляга на алуминиев блок който държи шпиндела. Там където ляга гайката леглото не трябва да е абсолютно перпендикулярно на винта, а трябва да е под много малък ъгъл за да напрегне гайката. За марковите гайки дават 0.02мм разлика между левият и десният край на леглото. Та така се напряга леко гайката и обира луфтовете в нея.

Моите не са маркови. А и леглата явно са далеч от 0.02мм криви. Като сложа гайката без да подлагам затяга осезаемо. И съответно подлагах до толкова, че да спре да затяга.

Хич и не го очаквах това, но още като разкачих гайките от основата на която лежаха изпаднаха някакви пластинки от там. Смачкани и изрязани от някаква тънка ламарина. Почудих се за какво са, но като събрах и стегнах болтовете без тях гайката задържаше доста осезаемо. Поразрових се в мрежата и се оказа, че то т'ва си било технологичен подход за обиране на луфтовете...
skat - специалист
Здравейте всички!
Преди време бях участник във форума и това беше много полезно за хобито ми, срещнах много грамотни хора и получих ценни съвети.
С времето натрупах доста железа, които вече ми пълнят мазата и искам да подаря на хора, които са в началото на пътя и ще им бъдат полезни.
Не мога да си спомня коя беше темата за подаряване на компоненти за цнц модели.
Моля ако има някой, който да е съпричастен към кръжоци или други форми за занимания за цнц, роботика и т.н. да ми помогне с информация.
Насъбрал съм елементарни направляващи, лагери, стъпкови двигатели, самоделни цнц управления, които с удоволствие бих подарил.
Предварително благодаря.
gogosto - специалист
вт май 11, 2021 11:31 ambrum написа:
Да споделя малко опит след като започнах с гресирането.

Съчмено винтовата двойка се гресира през този отвор който се вижда. Гресьорка м6 влиза до някъде, но не до край. Но пък греста успява с лекота да влезе навътре. От любопитство отворих единият винт и изпадаха сачмите. Събрах ги май без една.

Плъзгащият лагер по Х (дългият) има отвори за гресиране от страни. И той лесно се гресира.

Цилиндричните лагери по Y и Z не съм сигурен все още как се гресират. Тези гадове не искат да се плъзнат извън леглата в които са влезли. А не искам да вадя оста от лагера, че съчмите ще има да ги подреждам до утре сутрин...
Ето идея за лесно смазване на лагерите: Виж зад шпиндела бързите връзки с маркучетата, те са завинтени на мястото на гресьорката на лагера и така се смазват с масло трудно достъпните лагери.
Прикачен файл:
full_IMG_0324.jpg
bdimov - специалист
Има ли някой колега от форума, който би ми резнал няколко детайла на рутер от 12мм гетинакс, разбира се срещу заплащане. Материала го осигурявам аз.

Тема "CNC машина гравьор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: