Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Petko1980 - напреднал
Извинявай за не точното описание на вадвижвонето
Това задвижване имам в предвид.
Прикачен файл:
maxresdefault.jpg
maxresdefault.jpg (65.3 KиБ) Видяна 2706 пъти
angelfilev - специалист
Petko1980 написа:
Колеги извинявайте за глупавия въпрос но се опитвам да реша дали задвижването с ремък да е с редукция на мотора1:3или директно.
Немога да изчисля ако ролката е директно на моторите нема34 1700oz с диаметър на ролката 31,83 каква точност ще получа от рутера без редукция.Благодаря предварително
При мотор 200 стъпки за оборот и ролка 31,83 мм ще имаш преместване на 0,5 ( 0,49998 ) мм при цяла стъпка.
Petko1980 - напреднал
Значи ли че това е максималната точност която мога да получа с това задвижване
MrMurdjo - майстор
Да, при цяла стъпка - 200 за оборот, колкото е механичната резолюция на мотора.
При 1/2 стъпка - 400 за оборот - 0.25
При 1/4 стъпка - 800 за оборот - 0.125; четвърт стъпка е постижима с по-евтините и популярни драйвери. За микростъпки 1/8 и по-малки трябват по-скъпи драйвери. А и зависи много от механичната изработка на двигателя.
И по-евтините имат микростъпки, но не е ясно колко точно могат да удържат вала на мотора в такава позиция.
В същото време при 500 об/мин на мотора (което не е максимума) ти се получава към 50 метра за минута линейна скорост, което според мен практически е ненужно.
По-добре редукция и то поне 1:5 в комбинация с микростъпки. Увеличава се въртящият момент, съответно намалява вероятността от блокаж и се повишава теоретичната точност.
Наблягам на думата теоретична. Практическата винаги е по-малко, поради луфтове, еластични ефекти и др.
Petko1980 - напреднал
Това са драйверите и моторите.Питах защото фабричните планетарни редуктори са на цени по високи от моторите,а да направиш редукция с ремаци си е доста работа за стругари и фрезист.Но щом няма да е с прилична точност без редукция ще дерзаем.Благодаря за помоща ,а ако някой има идеи да пише. :partyman:
http://m.ebay.de/itm/DE-Ship-3-Axis-CNC ... nav=SEARCH
Моторите са 4 два за ос Х
tsenkov - специалист
ето ти данните на двигателя.http://www.alltronics.com/mas_assets/acrobat/34HS59.pdf.
Виж в кой диапазон какъв въртящ момент имаш и си направи сметките. Имай само в предвид че захранванията са по 5,9 А а двигателя може да работи на 7,2 . Значи с тия захранвания няма да го оползотвориш напълно.
Ако съкращението PPS е това което мисля аз става много интересно , но дано да греша. Още нещо- до къде си стигнал с проектирането и направата? Защото имам много,ама много горчив опит с употребата на гумени ремъци..
Може би трябваше да почнеш с искам да направя нещо с размери работна скорост шпиндел ще се ползва за .
Petko1980 - напреднал
Машината ще използвам за рязане на орнаменти от фибран и мдф .За сухо строителство.Размерите ще са 2400 ×1400×200 .Шпиделът е 2,2 kw с водно охлаждане и инвертор.Не съм започнал зглобяването.Ще пусна снимки като започна.Това съкращение какво може да значи и защо е толкова притеснително.
dobrinski - специалист
Машина с подобни размери правя и аз в момента /още е на етап конструиране и чертежи/- копие на машината от клипа по долу. Препоръчвам ти да избягаш от тия ремъци макар, че има и такива със стоманена арматура. Движението се осъществява с назъбена рейка. Редукция приблизително 1/3 и хубави драйвери.
Разполагам с добре работещ рутер и почти всички детайли изработвам на него. Можеш да разчиташ на помощ ако си наблизо :).
https://www.youtube.com/watch?v=vsGREPhdITU
tsenkov - специалист
PPS-това е честота в секунда подавана на двигателя при определени условия-напрежение и ток на двигателя. Кривата ти показва при каква честота какъв въртящ момент имаш.
За да си направиш сметките за 1 оборот на двигателя се подават 200стъпки/импулса/ при цяла стъпка и 400 при 1/2 стъпка.Сега делим показанията на графиката на 200 или 400 и умножаваме 60 за да получим обороти в минута.
Какво показва графиката?
Първа точка 500 делим на 200 =2,5 х 60 =150 оборота.
Следваща точка 2000 делим на 200 = 10 х 60=600 оборота.
Ти си смятай скоростите.
Това е диапазона в който разполагаш с достатъчна мощност за работа. Реално ще бъде много по малък защото за преодоляване на съпротивлението на ремъка ще е необходимо голямо усилие.Схемата която си избрал не е най-удачната със тия огъвания.
По личния ми скромен опит с такива машини с намаляване на въртящия момент под 2Н/м при скорости от порядъка на 3000-3500мм/мин. се наблюдава пропускане на стъпки.Говоря за винт1605.
stivemaster - майстор
Абе това нали рутер ще става, за какви ремъци си се замислил колега не знам.С тези три двигателя, можеш да движиш Х и У без каквито и да е грижи .Този шпиндел не би могъл да осмисли по голям въртящ момент, от този който предоставят тези мотори.За Z в никакъв случай не ти трябва повече от 6 nM двигател.
Виждал съм китайски ,надлъжно с два по 6 nM,напречно с 12 nM ,по Z пак с 6 nM. С 3kW турски шпиндел (че оригиналния 2.2 смилал лагерите често)и 8мм фрезер,цепи талашитени плоскости 21мм на два паса, с такова подаване че ..... ми хареса.

Тема "CNC машина гравьор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: