• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 546
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
vlassev - специалист
skartalov - специалист
Тука темата е интересна, но като гледам как искате да я направите от нищо тая CNC фреза, май нищо няма да се получи...
Аз от доста време се занимавам с такива неща, пробвал съм любителски конструкциии т.н.
И в крайна сметка Ви казвам, че това си е долапчийска работа.
Няма проблем да си я сглобите, но първо се запитайте за какво точно искате да я ползвате?

Обобщено някои основни съвети:
За предпочитане е да се насочите към СЕРВО мотори с ФРП + контролери
Танкети с направляващи, съчмено винтова двойка
Е, разбира се това е перфектната комбинация но и най- сйъпия вариант.!

:-)

Ако някои има КОНКРЕТНИ въпроси, моля да пита!
velsi - Почетен майстор
Мен повече ме интересуват видовете двигатели. Знам, че дори стъпковите са различни видове, а сега споменаваш и други.. Би ли обяснил разбираемо, с по няколко думи за всеки вид.
skartalov - специалист
velsi написа:
Мен повече ме интересуват видовете двигатели. Знам, че дори стъпковите са различни видове, а сега споменаваш и други.. Би ли обяснил разбираемо, с по няколко думи за всеки вид.
Значи основно има стъпкови и серво мотори.
Управлението на едните и другите няма нищо, общо.

Управлението на стъпковите мотори е ЕВТИНО!
Постигат прилична точност, има и доста мощни стъпкови мотори с голям въртящ момент. Основен, но изключително важен недостатък - НЯМАТ ОБРАТНА ВРЪЗКА! С прости думи, ако поради силно механично натоварване мотора "изпусне" стъпки, то контролера няма да разбере за това и ще се измести координатната система на машината, което най- малко ще доведе до провал на обработвания материал.

Управлението на серво моторите е сложно и СКЪПО!
Постига се изключителна точност, при доста по големи скорости на въртене (по - висока линейна скорост), работят тихо, прецизно, обикновенно са с висок въртящ момент и най- важното ИМАТ ОБРАТНА ВРЪЗКА с контролера, чрез ФРП (Encoder). Тук просто няма начин да се пропуснат стъпки и т.н.

Надявам се с най- прости думи да обясних основните разлики между двата вида.
nivanov - специалист
Тук между другото виждам и още един проблем: какво ще се ползва като софтуер. Контролера за управление ще се направи лесно, но ако искате да ползвате някакъв CAD продукт на компа и от него да пратите инфо към CNC-то ще трябва и управлението да е съобразено с това, другия вариант е да се пише софтуер, който да хване изхода от съответния кад продукт и да го "претапицира" за собственото управление. Иначе и аз съм се замислил да си правя cnc router, но като приоритети ми е доста назад за момента, ако раздвижите проекта ще опитам да се включа и аз.

Поздрави,
зд

аз зех та си напвавих драйвера за 2 мотора като ползвам 8 пина но за сажъляние немога да си намеря подходящ софт - то не е cnc но в бъдеще
ще правя.

та моя контолер беще предназначен да оправлява стъпкови двигатели.. като :

за да се заварти двигателя на LPT to му давам
10000000
01000000
00100000
00010000

10000000
01000000
00100000
00010000


и тн. и тн.
ако може тякои да ли помогне със софта мн ще съм мо благодарен

p.p.

сега го управлявам с една програма която е за диодно осветление през лпт и мн трудно се програмира... трябва да пи6а 1101011 и тн.тн
skartalov - специалист
spas9292 написа:
зд

аз зех та си напвавих драйвера за 2 мотора като ползвам 8 пина но за сажъляние немога да си намеря подходящ софт - то не е cnc но в бъдеще
ще правя.

та моя контолер беще предназначен да оправлява стъпкови двигатели.. като :

за да се заварти двигателя на LPT to му давам
10000000
01000000
00100000
00010000

10000000
01000000
00100000
00010000


и тн. и тн.
ако може тякои да ли помогне със софта мн ще съм мо благодарен

p.p.

сега го управлявам с една програма която е за диодно осветление през лпт и мн трудно се програмира... трябва да пи6а 1101011 и тн.тн
Братле,
хубаво си направил, ама така не се прави. Има софт бол за управление на стъпкови мотори, но стандарта е само по 2 пин-а.
Значи STEP/DIR (стъпка/посока).

Примерен софт: KCAM, TURBOCNC, DESKCNC и още много.

Трябва ти и платка която да получава тея 2 сигнала и тя га управлява стъпковия мотор.

Това е начина!
oooooooooooooook

аз това така или иначе нямаше да го ползвам за CNC ма през лятото ще запретна ръкави и ще направя някакво СИС
shulio - специалист
http://www.ivport.com/images/IMG_4691.JPG

http://www.ivport.com/images/IMG_4821.JPG

Ето това спретнах аз преди година.Има и филмчета.Предишната ми регистрация е siropuch нещо се прецака с нея и не мога да я върна.Ако някой модератор може да направи нещо по въпроса с нея ще бъда благодарен.Може да видите мненията от преди като я правех дали съм писал нещо по темата.Общо взето си трябва плъзгащи лагери хубави паралели,добри шпилки най-добре на стругар да ви ги направи със стъпка каквато ви трябва (при 200 стъпки на оборот на мотора и 5мм стъпка на шпилката получавате точност от 1/40 от милиметъра на хартия на практика ако е 1/5 ще е супер за домашна машина) с трапецовидна резба като гайката е от по мек материал за да може след като се износи да си я сменявате.Ако ще ползвате стъпкови ,мотори трябва да са мощнички и контролера да е добър за да достигнете добра скорост без да се изпускат стъпки.За сервото незнам как стои въпроса.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 546

Тема "CNC машина гравьор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: