Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
sstefanov - майстор
И въпросът е?
lda_has - напреднал
Въпрос няма, има само изложение на някакъв проблем и то необичаен. :cool: При 100% гаранция в механиката остава да е пипал софтуера за управление. Иначе няма как едновременно да се променят параметрите на трите оси.
Lisko - майстор
Точката ли се измества или детайла приплъзва?
tsenkov - специалист
Може,може.. И по странни неща са ставали.
Най-напред трябва да се локализира причинителя :
тест 1. Включва се машината и се следи дали се движи произволно.Чуват се рядки пукания от двигателите. Ако няма такива минаваме на тест 2. Включва се шпиндела и отново се следи поведението на машината. Ако се появят пукания е ясно че са от шпиндела и трябва да се вземат мерки за отстраняването на ЕМС.
Ако и сега няма нищо следва проверка/подмяна/ на кабела от компютъра към управлението. И почистване със спрей на конекторите.
Ако и това не помогне- преинсталиране на мача /ако си с него/. Понякога помага! Евентуално и на ХР.
При положение че до тук няма промяна вече трябва да се мисли в посока Проверка работата на управлението. Качи снимка за да знаем какво е и да можем да помогнем.
brum - майстор
Какъв е интерфейса към рутера? Ако е LPT порт - чети на долу.

Инсталирай RMClock и фиксирай множителят за честотата на процесора. Целта е да не се променят MHz-ите на процесора, а да са фиксирани. Ако проблема остане - продължавай да търсиш в рутера.

Т'ва по-горе го казвам, защото имах същият проблем. Бях на лаптоп (10 годишен) при които се променяше честотата на процесора и при тази промяна се получаваше някаква аномалия със паралелният порт към CNC рутера. Проблема би трябвало да е наличен и при всички по-съвременни процесори, защото вкараха динамична честота на процесора според натоварването от доста години като стандартна практика и за десктоп машините. При мен LPT интерфейса беше на PCMCIA шина и масово се твърдеше, че с лаптоп това не може да работи. Е да, ама аз от години си го ползвам с лаптопа и драма нямам.

Ако не е LPT порт - този проблем го няма. По-новите използват USB интерфейс и май имат микропроцесори вътре дето се грижат за синхронизацията на управлението на различните двигатели.
Здравейте и честита коледа на всички.

Покрай свободното време попаднах на форума. Не знам дали тук е мястото, но ми се иска да намеря отговор на проблема който имам.
Та става дума за следното..
От скоро имам машина направена с два шпиндела. Човекът, който ми я направи не беше правил друг път такава, та и от там ми идват проблемите.
Идеята на машината е да обработва листов материал с два инструмента. С единя да бигова, а с другия да фрезова. По този начин спестявам от туул ченджър..

Та машината е изпълнена като на Х остта са закачени два шпиндела, наименувани Z и А.
Проблема идва от това, че в мача липсва макрос който да казва че машината има два шпиндела. В момента като създам g code за работа с два инструмента в Aspire машината започва да работи само с z остта.
Надявам се тук да мога да намеря някой който може да помогне.
tsenkov - специалист
Това не е най-доброто решение но ще работи.
Правиш си две програми:
-за биговането/тоя термин не ми е ясен/
-за фрезоването.
Във едната от тях заменяш Z със А и си готов!
ср дек 26, 2018 6:21 pmtsenkov написа:
Това не е най-доброто решение но ще работи.
Правиш си две програми:
-за биговането/тоя термин не ми е ясен/
-за фрезоването.
Във едната от тях заменяш Z със А и си готов!
Не мисля че това ще е начина!
Първия проблем е с нулирането по Х, двата шпиндела са на различно разтояние. Някъде трябва да се въведе стойност на стандартно отместване за втория шпиндел.
Идеята ми е да се напише макрос който да се включва от бутон и той да казва на програмата, че машината е с два шпиндела, че за единя стойност на инструмента е 1 а за другия е 2 например. Като разчертая и създам код с два инструмента трябва мача да разбира кой шпиндел да включи и кой да изчака. Също трябва да се зададе стойностза изместване на втория шпиндел спрямо първия.
Petko1980 - напреднал
Дълго отсъствие от страната и замрял проект но сега действаме .Та бих бил много благодарен ако някой колега помогне с изчисляването на стъпките за мм .Имам ремъчна предавка едно към три на която има прекрепено зъбно колело с 25 зъба за трика с модул 1.5.Е не мога да го сметна и това е а по машината остават само настройки и окабеляване.Ще бъда благодарен ако някой помогне. :?
tsenkov - специалист
Правиш си две програми. Във втората заместваш Z със А. Изпълняваш първата. Коригираш координатите от таблицата на мача с мишката натискаш полето което искаш да коригираш, то променя цвета си, от клавиатурата въвеждаш необходимата корекция и завършваш задължително с ENTER за да запомни. Настройваш Z и пускаш втората програма.
Това би трябвало да работи.

Тема "CNC машина гравьор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: