• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 304
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
ludiagsm - специалист
Тези дни и аз си поиграх с мойто колело :) http://www.youtube.com/watch?v=MpcJW9URNzc за сега максималната скорост е 32км в час днес минах 12 км и батерийте клекнаха :) в момента използвам 2бр 12 в 12 амперчаса акумулато4ета взех ги втора ръка може и ве4е д ане са читави , мисля тези дни да проуча цените на тези новите LiFePO4 доста леки са и позволяват над 1000 цикъла заряд разряд :)
shotik - майстор
Нови акумулатори 12 волта /12 ампер/часа в Конрад са по 36 лв и са най-евтините които съм намерил,но ако някой знае по евтини ,нека пише.
Бих искал да го видя на живо творението,ако имаш желание ми пиши на лични.
ludiagsm - специалист
shotik написа:
Нови акумулатори 12 волта /12 ампер/часа в Конрад са по 36 лв и са най-евтините които съм намерил,но ако някой знае по евтини ,нека пише.
Цената е добра , но аз искам просто по-качествен тип акумулатори по-леки и с по-голям капацитет кофти са цените ,но какво да се прави.
shotik написа:
Бих искал да го видя на живо творението,ако имаш желание ми пиши на лични.
ок няма проблем :) днес пак си играх с него опитах с по-голямо предавателно число та стана доста по-рязко колелото при ускорение но максималната скорост от 32км в час отиде на 22 най-вероятно ще върна старото положение. и е време да довърша контролера че с тва копче и релета управлението не е коректно например като вдигна примерно 25кмв час и ми се иска просто да ги поддържам с коп4енцето включи изключи става ма не ме кефи постоянно да го цъкам :)
shotik - майстор
Ще ти покажа контролер за моя електромотор и ако можеш да си направиш такъв ,съобразен с мощността на твоя елмотор.Имаш лично.
velsi - Почетен майстор
А би ли споделил от какво е електромотора и какви са му параметрите.
shotik - майстор
velsi написа:
А би ли споделил от какво е електромотора и какви са му параметрите.
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... 3%F2%E5%F0

Ето тук прегледай.
velsi - Почетен майстор
Всъщност интересуваше ме мотора в разработката на ludiagsm. Благодаря ти shotik, твоята тема съм я разглеждал подробно.
shotik - майстор
velsi, тъй като питането ти е след мой отговор ,го възприех ,че ме питаш мен ,затова ти показах ,къде да гледаш,аз също искам да видя цялата конструкция и ако се съгласи ,ще пишем за всичко.
ludiagsm - специалист
Аз си играх с контролера преди около 2 седмици ,изпълнен е с tl494 i 4 мосфета IRF640 оборотите се регулират много плавно но не го бях тествал под истински товар а само мотор4ето на бюрото. При първия ми опит на зацепен мотор вкъщи и обърнато колело но с доста малко предавателно число думна единия мосфет , мисля че подобни котролери трябва да са с поне 10 броя мосфети irf540 има време ще си поиграя още малко ако не стане ще трябва да пазарувам и контролер заедно с батерията.

Моторчето е с постоянни магнити от ел компресор за помпане на гуми ,ама скъпи4ък около 100 и малко лева 12волта 400вата е, предавателните числа налу4ках опитно защото нямах данни за оборотите и въртящия момент на мотор4ето. първия ми опит беше със 30 зъба на главината и 11 на мотор4ето , при обърнато колело на празен ход се въртеше със 176км в 4ас мн хубаво ама когато се ка4а отгоре няма никавъв въртящ момент и дори неможе да потегли все едно с колата се опитвате да тръгнете на 5-та.

След това на главината сложих 68 зъба зъбно колело и при 11 на мотор4ето колелото тръгна :) и вдигна 27 км в 4ас преди да ми падне веригата:) , и последващия опит беше с присадена касета със средно движение от байк с три венеца на общ вал голямия венец е със 42 зъба най-малкия е с 22 та зна4и мотор4ето има 11 зъба от там с малка верига отива към голямия венец на тройната зъбчатка 42 зъба от същия вал използваме зъбното колело с 22 зъба и с втора верига от него предаваме към зъбното колело на главината което е с 68бр зъби. Общото предавателно число в този случай е 11.798:1 при това предавателно число и 115 килограма човек т.е. аз :) колелото вдига 32км/в час

В момента съм сменил зъбното колело на моторчето от 11 зъба на 6 зъба и резултантното предавателно число е 21.636 при това положение имаме 22-23 км в час и доста по рязко потегляне. Това е за сега ако има някакво развитие ще споделя ;)

пп:вси4ки тези скорости са замерени на равен път
romanpm - майстор
Скутера ползва контролер с полеви транзистори които се управляват от ръкохватка така както е на бензинов в която е вграден магнитен датчик позволяващ плавно регулиране :)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 304

Тема "Електровелосипед" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: