• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 21
Изпратете снимка на всички ваши стандартни и нестандартни решения.
krasiorocknroll - специалист
И на двамата конструктори ако им бях дал дървата ,които цепех днес нямаше да нацепят и едно дърво.Едно е да цепеш бук и бор,а съвсем друго дъб , габер или бадем :)
шоп - майстор
shotik, щом използваш кирка за цепене на дърва не търси ковач. Продават се кирки по железариите на които широкият им режещ ръб е обърнат. Аз имам такава кирка. Но дървата си ги цепя с брадва. Всяка пролет по 20 кубика. На брадвата съм заварил отгоре 3 килограмова тежест:-). Само да я вдигнеш и сама цепи. Но вдигането...
rockwall - майстор
това с допълнителната тежест е хитро

Прикачен файл

stanfurd_axe-734349.jpg
stanfurd_axe-734349.jpg (75.88 KиБ) Видяна 17253 пъти
Стефан - майстор
rockwall написа:
това с допълнителната тежест е хитро
А още по-хитро е, ако допълнителната тежест е шарнирно закрепена за дръжката с определено рамо и определен ход. По този начин ще има един допълнителен удар след първия :?
piron45 - майстор
Ако е за цепене на ръка най удобното нещо е Руският топор, тежък и клина му е по голям от този на нашенската брадва. Преди години докато бях в Коми съм работил с такъв топор, наточен ли е добре реже като масло дърветата. Но това с клина направо ме разби. Ако ми се наложи да цепя дърва непременно ще си направя такъв.
lomidol - напреднал
Ще чакаме колегата ango, да каже дали са му изработили конуса и къде е това място, пък който иска с брадва нека си цепи с брадва,но да не забравяме че другото кранче на чешмата е с топла вода.
ango - напреднал
Направиха ми конуса-90лв.Пробвах на няколко дървета.Едни ги разцепи,в други конуса влезе до някъде и ми пребуксуваха ремъците.На първо четене ще трябва да сменя шайбата на двигателя,за да паднат обортите около 1400 колкото са на двигателя-Три фазен,:2,2кВт.Понеже преработих циркуляра.Баща ми го беше правил с различни шайби за да увеличи оборотите-3200.Също забелязах че ремъците не са идеално еднакви,няма и как в момента да ги опъна добре,защото двигатела е поставен на една планка с панти и ги опъва от неговата тежест.Може би за циркуляр да е било добре ,но тук явно си трябва по-голямо усилие,по бавно въртене както е на клиповете и на характеристиката от сайта за клина.Но от тези който се разцепиха съм доволен от начина.Определено е много по-лесно от колкото с брадва или тупор/вече 6-7 год. цепя по 25-28куб.с нещо като вария-3кг. която отпред е наточена-има ги в практикер по 42лв./
piron45 - майстор
ango , сложи ли под конуса един клин който да помага в разцепването на дървото и същевременно няма да му позволява да се завърта около конуса ?
Мотора според мен е супер за тази работа още повече че е и трифазен. Щом като дигаш оборотите с шайби не могат ли да се разменят местата им за да намалиш оборотите.
Милен - майстор
Интересна механизирана кама за цепене :) Не е като с брадва но пак си иска доста сила.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 21

Тема "Конус за цепене на дърва" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: