Изпратете снимка на всички ваши стандартни и нестандартни решения.
bulhomes2 - майстор
Миялната съм я вързал отдавна диектно на топлия щрнаг. В резултат на това вместо за 30 мин измива за 10.
lov - майстор
bycec написа:
Mega написа:
... Ако пералнята или миялната не искат за някоя операция само студена вода си заслужава да се пробва?
Уместна вметка.
За съдомиалната категорично няма и единствено се ползва студена вода само за първоначалното накисване и някои изплаквания. И това се прави заради икономия на енергия. Нека да им вкарваме малко топличко пък да видим дали не се разкисват засъхнали и блажни съдове по лесно. Относно пералнята обясних от техническа гледна точка какви са ми били причините. Както и различни тъкани за които изискванието е да се перат на температура 30 градуса. Основно вълнение изделия разните му там дантели и пердета.Когато се подава вода с тепература на входа около 40 ' докато облива барабана у другите части нейната температура спада до 5 гр. А и фирмите производителки доста се презастраховат като записва доста по ниски температури тъй че и толкова да е в казана пак не е проблем.. Има само едно при такова изискване защото то реално съкраща времето на същинското изпиране защото е разчетено за времето на загряване на водата от водопровода до работна температура 60 или 90 градуса.Като това време практически се добава към времето зададено от програматора за същинско пране. Което пак не е толкова фатално защото предварителните накисвания с топла вода компенсират реално тази разлика че даже нещата стават по добре при такъв вариант.
Аз не съм монтирал този смесител само заради тези двете машини просто системата ми от солар камина на твърдо и газов котел изисква наличието на такъв и просто ползвах варианта. Даже съм оставил и едно изводче за водоструйката и си я закачам там кога искам на измия нещо с топла водичка.
bulhomes2 - майстор
Нали затова казвам за пералнята с термостатичен вентил. Когато ще се перат тъкани на 30о, го нагласяш на толкова, когато са други - на други и т.н. Обаче пък не е сигурно дали ще се спести нещо, защото изплакването, което се прави със студена вода ще го правим със топла и май отива на "танто за кукуригу"
naughty - специалист
моята пералня е по принцип за смяна. гледам има такива с отделен вход за топла и студена вода, сами си теглят каквато им трябва. следващата ми пералня ще е такава. комбинирано с отложен старт е най-икономичното пране :)
naughty - специалист
pavka написа:

Ефекта при мен се отрази откъм сметка за ел. енергия/понижи се с 35 %/ и откъм изразходвано количество вода от 12 куб. на 9 куб.
по принцип ми е интересно защо се получава спестяване, някой има ли обяснение? дали ще смесваш водата на мивката или при бойлера май е все тая?
Моя бойлер е термопомпен и с 50 градуса, това ще има значение когато закача слъневи колектори, но все пак ми е интересно.
bobivg - специалист
Логичните ефекти за спестяване, който аз виждам са два:
1. От водата която източваме за да потече топла вода на мивката. Да предположим, че имаме 10л. вода в тръбите от бойлера, а той я загрява до 70градуса. След като сме свършили с консумацията остават 10л. при 70г. вода и ако водата не се ползва дълго време тя изстива. В другия случай с вентила ще имаме 10л. вода на 40 градуса, която ще изстине. Зимата тази енергия от изстиването ще отиде в полза на отоплението така, че няма да е загубена, но ще бъде от ток. Лятото понеже нямаме нужда от отопление си е чиста загуба. Колко точно ще бъде ефекта не мога да кажа, защото зависи от това колко вода има в тръбите след бойлера и колко често режима на ползване на топлата вода е такъв, че тя изстива и после трябва да се оттече.
2. Другото нещо е, че колкото е по-висока температурата в тръбите толкова са по-големи загубите на топлина. Пак важи правилото за лято-зима.
п.п. Вода обаче не виждам от къде може да се спести и тия проценти са дошли по-скоро от намалена консумация, а не от вентила (според мен).
mirk - майстор
По скоро 1 най много 2 литра да останат по тръбите, 10л са твърде много.
bobivg - специалист
Е 10 не може ли да са в една къща? Това съм го дал само за пример, за да отговоря от къде може да се е получила икономията, иначе всеки може да си сметне литража, ако иска. Дали си заслужава, това вече е друг въпрос.
п.п ти как реши, че е по скоро първа точка?
mirk - майстор
Нищо не съм решил, просо казвам че 10л вода по тръбите са твърде много, с толкова горе долу си обезвъздушавам помпата на кладенеца - 10м тръба ф32 + самата помпа. Колкото до въпроса предназначението на водата е да се използва със желаната температура, всяко изтиване за мен е загуба, без значение дали е лято или зима.
valat111 - специалист
mim написа:
с какво това приспособление е по-удобно или по-икономично от нормалното омесване на топла/студена вода от смесителя

аз примерно обичам гореща вода, мъжът ми не толкова
Защото животът не е вечен, защо да изпреварва събитията?

Тема "Регулиране след Бойлер на температура" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: