Изпратете снимка на всички ваши стандартни и нестандартни решения.
i3v3a3n - помощник
Въпросът ми е , имам кухня в панелен блок искам да я шпакловам с шпакловка на циментова основа , разбрах от форума че трябва да е на 2 ръце , едната едра другата финна едрата за изравняване на стените финната за финишен слой преди латекс . искам след шпакловката да сложа дишащ водоустойчив латекс, въпросът ми е какви матеряли точно да използвам и от къде да ги купя , до сега не съм намерил магазин от който да купя всичко пък и незнам с какво качество са, единственото което намерих е БОРО там има по голяма част от нещата но ме притеснява качеството им а и май шпакловките им не са водоустойчиви , някой има ли мнение по въпроса ?
Ето какво съм решил да правя като последователност ,ако някъде греша посъветвайте ме
1. свалям сички стени таван и под до здраво бетон , пода ще го поизправя малко още незнам със какво може би цимент и пясък незнам какъв грунд за пода да сложа отдолу е някаква настилка като тебешир мека много попива и е 10см. дебелина затова не мисля да я махам а върху нея , нее много напукана ...
2.върху стени и таван изчистени до бетон минавам с една ръка контактен грунд или разтвор от Ц200 и вода ще видя кое е по насметка.
3. една ръка за изравняване на стени и таван едра шпакловка на циментова основа с фибри , за топлоизолация външна има доста видове за сега съм се спрял на декофлекс , но пък те вече не продават добавката за водоустойчивост, моля съвет за други марки?
4. втора ръка финна шпакловка на циментова основа Боро бяла на цвят,под нея мисля да сложа мрежа ако първата ръка излезе много дебела, тук имам въпрос между двете ръце трябва ли да слагам грунд понеже не са от една марка ?
5. контактен грунд или разтвор от Ц200 и върху него латекс , а на места плочки по стените , там където ще има плочки трябва ли нещо допълнително при залепването им освен лепило , имам предвид мрежа някакъв по специален грунд или нещо друго?
Последен въпрос тъй като до сега не съм шпакловал с циметови шпакловки а само с гипсови има ли някаква особеност при работа , пише че се чака 3 дена за шкурка , наложително ли е аз мисля изобщо да не шлайфам така се разваля здравината ако пък шлайфам задължително трябва да сложа грунд така поне е при гипсовите дайте съвет или мнение ?
Благодаря предварително , в момента за мен по важно е да дадете качествени марки матеряли другото все ще го направим някак си
lenko71 - специалист
Извинявай ама понеже това дето си го намислил ми се струва доста щурава идея, ще те питам някои неща.
Как смяташ да изравниш стените с шпакловка при положение че със сигурност ще има кривини по 2см че може и повече?
Защо държиш шпакловката да е водоустойчива (а латекса да диша)?
:?
peterdimov - специалист
На мен най-интересно ми се стори с "поизправянето" на пода.Колега, това е доста трудна манипулация и ако си решил наистина да го правиш трябва да се разровиш из темите за подови замазки.Иначе моите поздравления за ентусиазма ти.
i3v3a3n - помощник
стените са равни общо взето в момента са на гипсова шпакловка няма да има чак такива отклонения максимум 1см да има . Вярно една от стените може и да е с повече тя е с мазилка , ще видя в какво състояние е може и да оставя мазилката изглежда здрава ... другите са шпакловани навремето със строителен гипс той задължително трябва да се махне ... не е здрав и се лющи на места
така за водоустойчивата шпакловка реших да е такава за да е по здрава , все пак е кухня има повече изпарения а пък и граничи с баня и щрангове , според мен няма начин в близките 10 години да не ме наводнят комшиите поне веднъж като знам те как си поддържат жилището... затова , пък и доколкото прочетох за шпакловките водоустойчивостта става с добавка към тях , т.е. не е нещо кой зне какво ... ако ме наводнят поне само латекс ще сменям
защо да е дишащ латекса , до колкото разбрах само той е водоустоичив , за влажни помещения при високи изпарения
трябва ми да е устойчив на изпарения, влага и да се мие , друго не търся от него
.... както казах затова съм пуснал статията за съвет не смятам че моето решение е най правилно просто искам повече идеи
i3v3a3n - помощник
относно изправянето на пода ... не е нещо кой знае какво работил съм го ... вярно работа е но то без работа нищо не става...
само ме притеснява колко време ще изкара ако направя втора замазка върху старата , знам че е хубаво да я махна и да е нова но е огромна работа , никои от майсторите не го прави това ???
да и тук възниква въпрос кое е по добре и колко ще изкара
rendo - специалист
От една сурия глупости се разбра само 1 - че искаш да си направиш кухнята

Говориш - за шпакловка - а после казваш мазилка - после говориш за гипс - после търсиш циментова шпакловка - приятелски съвет- по начина по който ги говориш нещата - по добре си викни майстор.
Ако си твърдо решен да направиш нещата сам ето ти няколко съвета:
последно на какво в момента е стената значение почти няма - ако стане наводнение каквото и да е ще отлепи.
От тук на сетне
1-во Грундираш стените с Бетон контакт, след това ако искаш да ИЗПРАВИШ стените в панел без Вар или Гипсова мазилка няма да минеш.
Ако не смяташ това - можеш да доста да подравниш стените като ги шпакловаш 2 ръце с гипсово лепило (щом е панел ще са най малко 2) след това 1 ръка колор кит - шкуриш, грундираш , боядисваш - нормален интериорен латекс.
Ако пък толкова държиш да е на циментова основа шпаклооваш първа ръка (защото ще е дебела) - теракол с добавен цимент 3 към 1 - това се прави за да не свлича
след това ако се налага още 1 такава ръка след това последна ръка чист теракол - след като започне да дърпа - с мокра маламашка заглаждаш докато не стане гладка след като изсъхне боядисваш .

Не те съветвам да се разправяш със шпакловка на циментова основа - защото трябва да си добър а после трудно се правят корекции - трудно се шкури такава шпакловка - :lol:

Какъвто и латекс да сложиш щом е кухня ще се напоява с мазнини от готвенето - т.е. забрави за миене - няма да излезне нищо - решението на проблема се казва аспиратор :razz:

За пода - пак така - бетон контакт и замаска
i3v3a3n - помощник
благодаря много за отговора
сега изяснявам , в горните ми писания вярно съм споменал доста различни матеряли ще поясня защо , три от стените на тази кухня са на гипсова шпакловка но не нормална съвременна а строителен гипс така са ги правели по онова време и върху нея тапети , четвъртата стена е тухлена вътрешна блока се води ЕПК тя е с мазилка , дебелината на мазилката на места достига 4см и повече толкова криво са я изиздали .
та затова казвам че ще преценя в зависимост от кривините именно на четвъртата стена ако са по големи от 2см ще я изправям с мазилка щото инече много теракол ще лапне, сега защо съм писал горе че искам сичко да свалям до бетон или тухла ,защото тази пролет ме наводниха и стана мазало , тапетите се отлепиха с гипса по тях до чиста плоча наместа, там където беше мазилката и е била обилно напоена с вода започна да се рони като пясък и бие на кухо , хубавото е че това е ивица от 30см само , за сега мисля да свалям само тази ивица но ако се окаже цялата стена , свалям до тухла и измазвам наново , чесно казано не ща да я измазвам наново щото е много крива зидарията дори мазилка много ще отиде за да я изправя, под мазилка разбирам цимент пясък вар , не знам във какви пропорции са ...., ще трябва да науча до пролетта
ето това ми бяха доводите относно циментовата шпакловка, защо искам да е с нея , за да е по здраво така си мисля поне , защото нямам гаранция че утре пак няма да ме потопят ,
сега искам да запитам относно теракола дето казахте с него да шпакловам , чесно казано ми харесва като идея може и така да го направя , но един въпрос какъв теракол да използвам , в БОРО само има марка теракол (лепило за плочки) с него не съм работил , него ли се има в предвид , аз предпочитам см-11 terazit на Henkel , но и те са доста модели см-9 до см-17
Въпрос обикновен теракол като см-9 ли да използвам или по пластичен , водоустойчив като см-16,17 , притеснява ме и мисълта че по дебел слой от теракола може да се напука , затова е важно какъв да бъде
възниква и още един въпрос ако финишния слой е от теракол той остава сравнително грапав деректно за латекс след него затова искам финишния слой да е шпакловка , да се получи основа като от гипсова впакловка след шлайфане но на циментова основа
гипса е хубав но за сухи помещения , с водата не си обичат много смуче като гъба , затова не искам и да помислям за гипс дори тавана се замислям дали да е гипс
относно латекса съм напълно съгласен с мнението, обикновен няма смисъл да давам пари за скъпоструващи прехвалени боклуци , нито ще се измият, нито от влага и мухал ще предпазят.
Между впрочем в последно време ми се мотае една идея из главата дали да не сложа за цокъл минерална мазилка в кухнята , някой от вас във форума беше правил подобно нещо от тук ми дойде идеята
дайте съвети какво е ващо мнение ?
freshenero - специалист
Като гледам и чета,си мисля че трябва да си изясниш за кого ще правиш ремонта.На теб ли да ти харесва или под заплахата от наводнение от комшиите.Ако е заради второто,каузата ти е изгубена.впредвид това че водата винаги си намира пьт,особено надолу.А сега по сериозно,моя сьвет е да бльснешвсичко старо и слабо,да изчакаш да изсьхне,ако е мокро.Грундираш с контактен грунд.После шпакловаш сьс Боро теракол,с по-голяма маламашка,ако изкаш що годе да изправяш,и след като си поизправил слагаш гипсова шпакловка една рька,и за последна рька бих ти препорьчал Колоркит,чакаш хубаво да изсьхне зашкурваш и после латекса лети :lol: :lol: :lol: .А това с дишането на стените.....немога да спя от тях много тежко дишат :? :lol: :lol: :lol:
i3v3a3n - помощник
всички говорите за шпакловане с теракол
няма ли да се напука ако е по дебел слоя все пак теракола е лепило за плочки ...???
преди около месец правих един комин (отдушник), шпакловка изправях го беше много крив , е мързя ме да търся мазилка изправих го с теракол 1 торба см-9 и една ангро стандарт отгоре ръка гипсово лепило и финно ръка сатен гипс оставих го на грунд да си доизсухва ... е напука се , дали щото не го изчаках първата ръка най дебелия слой да изсъхне достатъчно , дали защото на места дебелината достигна 3, 4 см
а ... забравих да кажа с финишната ръка теракол сложих мрежа но се понапука
Въпрос колко е допустимата дебелина при мазане с теракол и някаква добавка за еластичност може ли да му се добави за да не се пука , сещам се за Ц200 но не съм пробвал ????
не мога да разбера защо няма на нашия пазар готова мазилка в сух вид където съм търсил всеки ми предлага замяна с теракол , англичаните ползват някаква готова суха само бъркат с вода и върху тухлите
как се прави наща хоросамовата вар цимент пясък но незнам пропорциите...?
продават такива мазилки,,има ги в големите магазини на варова основа са и са много добри

Тема "моля за съвет за шпакловка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: