Изпратете снимка на всички ваши стандартни и нестандартни решения.
eurogas - специалист
Здравейте, прочетох всичко написано за топлоизолацията.....но все пак мисля да заложа на фибран 5 см.
Предстои ми да изолирам нова тухлена къща, външно има над 250 кв.м. за изолация.
Фибрана определено е по-дълготраен и не поема вода!!!

Стиропора със графит....пълни глупости, какво ще подобри, ми той графита е силно топлопроводим???

Идеята ми е отвън да имам 5 см. фибран, а отвътре 2.5 също фибран със дебела шпакловка отгоре с гипс....0.8 до 1 сантиметър

Мой приятел скоро прави нещо такова, всички стени отвътре ги покри с фибран за да не ОТОПЛЯВЯ стените и бетона на конструкцията???

Той човека още не я е пробвал в зимни условия тази къща....но като се замисля това със ДИШАНЕТО на стената май на майтап ми звучи!!!

Във всяка стая съм предвидил винтилационен отвор който да ме освободи от парата, за да не чакам стената да.......проветри стаята????


Моля споделете какво мислите по въпроса??? :wink: :wink: :wink:
masteradmin - майстор
виждам че си фен на фибрана XPS което добре. Но първо ако беше толкова перфектен и не се налагаше да диша стената, защо според тебе въобще произвеждат стиропор - EPS.
Не че те разубеждавам аз съм любител, но погледни колко кофи вода отиват в хоросана и мазилката (десетки кофи). Къде ще отида всичката тази влага според тебе ?
А и ако влезе влага в стена от спукана тръба на горния етаж примерно. Мисля че е най-добре да се консултираш с някои специалист все пак това е за цял живот.
expander - специалист
eurogas написа:
Идеята ми е отвън да имам 5 см. фибран, а отвътре 2.5 също фибран със дебела шпакловка отгоре с гипс....0.8 до 1 сантиметър

Мой приятел скоро прави нещо такова, всички стени отвътре ги покри с фибран за да не ОТОПЛЯВЯ стените и бетона на конструкцията???
Не разбирам какво лошо има да отопляваш стените при външна изолация? Те се загряват за един два дни и изстиват бавно. Ако къщата е обитаема и отопляема през целия отоплителен сезон и външната изолация е направена добре, стените ще имат температура близка до стайната. В такова помещение температурата е много по-равномерна и постоянна, дори и след продължително проветряване. Т.е. ще имат акумулиращ ефект.
Дори след 30 мин отворен прозорец при минусови температури навън, температурата спада с 0.3 - 0.4 градуса (влажността слиза с 7-8%) и се връща до предните стойности като затворя.

Ако обаче както мен отиваш в къща с външна изолация веднъж в месеца, ти трябват поне 20-30 часа, за да затоплиш стените и да се чувстваш комфортно, та тогава с външна + вътрешна изолация е по-добре.
крум - специалист
Имам наблюдения върху преизолирана къща с вътрешна и външна изолация.
Палиш печката, след 5 минути става баня. Обаче в 3 през нощта започва здравото дзиндзирикане - изгасва печката и поради липсата на акумулиращ ефект от стените, въздуха се охлажда много бързо.

Не е приятно...

Предполагам, че ако се сложи постоянно отопление (радиатор на ток, климатик), може и да е по-добре положението.
8180 - майстор
eurogas,
Не мога сда се съглася с хода на мислите ти.
За изолацията - подкрепям Крум и expander, особено забележката за начина на ползване на къщата.
Ако нещо друго не налага (тук ще добавя и някакви интериорни естетически съображения) външната изолация с подходяща дебелина е по-добрия вариант.

Дишането и Фибран - този въпрос е широко дискутиран.
Дишането НЕ ПРОВЕТРЯВА СТАЯТА, А СТЕНАТА (в някои случаи и самата топлоизолация) от навлязла в нея по различни причини влага.
За нашите условия е по-добре това да става НАВЪН, на което Фибрана пречи или навътре, за което двойния фибран може да е фатален.
eurogas - специалист
Без да се съобразяваме с парите кой стиропор като марка и каква дебелина са най-добри за външна изолация на тухла четворка.

Пазара е пренаситен и се обърках здравата, гледах АУСТРОТЕРМ със плътност 17-18 кг. на кубик, има и по плътни до към 25 кг.

Има ли смисъл от голямата плътност или да заложа на дебелината....8-10 см. при по-ниска плътност, отоплението е на газ и е много равномерно като температура при това всекидневно???
expander - специалист
Не съм специалист в тази област, някой ако има повече информация да сподели, но Термичното съпротивление е правопропорционално на дебелината на изолацията и обратно пропорционалнo на топлопроводимостта (ламбдата на материала -обикновено е означена на пакетите). Та тъй като в зависимост от плътността ламбдата не се изменя драстично, мисля че по-важна е дебелината. 8 см е добър вариант.

При EPS с плътност 10 кг/m2 и дебелина 8 см се получава R= 2 m2*K/W
При EPS с плътност 30 кг/m2 и дебелина 4 см се получава R= 1.14 m2*K/W

Бих избрал нещо около 15-20 кг/м3 плътност.

Имай предвид, че газта отделя много влага при изгарянето, може да имаш сериозни проблеми с влажността...
eurogas - специалист
Нов проблем, искам и вътрешна изолация, дилемата е- стиропор 2-3 см. върху него мрежа и гипсова шпакловка 5-6 мм. или гипсокартон и вата може би 5 см URSA???

И за таваните...ако сложа 2 или 2.5 фибран направо върху бетоновата плоча която се оказа доста равна и после мрежа дюбели и гипсово шпакловка ???

Или има едни стиропорени квадратчета около 50 на 50 см и са дебели 5 мм. мисля че може да се оцветят отгоре с латекс...???

Кое бихте избрали???
masteradmin - майстор
гипскартон и вата по стените със сигурност е по-евтино по-бързо и по-чисто и по-практично
Стефан - майстор
Неведнъж съм казвал, че съм против гипсовите изпълнения. Хигроскопични са. Аз бих заложил на стиропор, мрежа и шпакловка.

Тема "ФАСАДА С ФИБРАН ???" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: