Изпратете снимка на всички ваши стандартни и нестандартни решения.
sonny - помощник
Драмата колеги е следната. Балкона на къщата буквално се разпада, точно посредата бетона се е разрушил и е паднал и има дупка, парапета също ми е под критика,но не там ми е проблема. Реално за да се оправи този балкон трябва да се събори и да се изгради наново с арматура,кофраж и отливане. Хубавото в цялата драма е, че в двата края на балкона имам заготовки за колони, имам и на 2м напред. Прпускам да кажа, че става дума за двуетажна къща и балкона е на 2рия етаж. Има изградени основи и колони за разширяване и пристрояване на къщата, та имам бонус основи за колони. Сега, цялата драма е такава, че искам да съборя балкона, да използвам основите за колоните и да си направя нов балкон,който от ширина 1.50 ще стане 2,50м. Въпросът е някой знае ли какви документи ми трябват за разрешение от общината?Защото ако се хвана сега в отпускарския сезон да го направя за 3 дена дето се казва, и ще ме заковат веднага,комшийте ме "обичат"?
ПС Малко объркано го написах, утре ще се опитам да го снимами да пусна снимки.
torbalan - Дървен философ
в проекта на къщата колоните и балкона има ли ги?

по принцип най-добре е да минеш през общината и да си питаш на место, че всяка община си е башка луда...

само не им обяснявай, че ще разширяваш балкона... а излез с тезата, че е разрушен и искаш да го ремонтираш...

според мен не би трябвало да има драма с документацията....
Последна промяна от torbalan на ср авг 11, 2010 11:55 pm, променено общо 1 път.
sonny - помощник
torbalan написа:
в проекта на къщата колоните и балкона има ли ги?
Има ги да, къщата е посторена 59г, а основите за разширяване и пристройка са изградени 93г и узаконени 97г.
torbalan - Дървен философ
ми... ключовата дума е "неотложен ремонт"
Чл. 151. (1) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г., предишен текст на чл. 151, бр. 61 от 2007 г.) Не се изисква разрешение за строеж за:
1. външно и вътрешно боядисване на сгради и постройки;
2. подменяне на покривни материали;
3. вътрешни преустройства, при които не се:
а) засяга конструкцията на сградата;
б) извършват дейности, като премахване, преместване на съществуващи зидове и направа на отвори в тях, когато засягат конструкцията на сградата;
в) променя предназначението на помещенията и натоварванията в тях;
4. текущ ремонт на сгради, постройки, съоръжения и инсталации;
5. текущ ремонт на елементите на техническата инфраструктура по чл. 64, ал. 1, с който не се променят трасето и техническите характеристики;
6. текущ ремонт на пътища, с който не се променя конструкцията на пътното платно;
7. паметници, надгробни плочи и кръстове с височина до 3 м;
8. (доп. - ДВ, бр. 65 от 2004 г., отм., бр. 61 от 2007 г.).
(2) (Нова - ДВ, бр. 61 от 2007 г., изм., бр. 19 от 2009 г., в сила от 10.04.2009 г.) За недвижими културни ценности ал. 1 не се прилага.
та в този ред на мисли - спедиални документи не би трябвало да ти искат...
BanoTheWolf - специалист
Подновявам темата малко късно, НО тъкмо и колегата ако е свършил работа, ще каже какво са му искали, а не така да се замразява темата.
Та... 1993 е постъпило искане по Параграф 184 за узаконяване, но дали е узаконено (предвид годините се предполага, че е - това си е негова работа :) защото последното такова узаконяване е през 2004г. )
Общината трябва да знае за предстоящия ремонт и да бъде уведомена. Ако се мине с номера, че само реконструкция и няма разширение - следва да няма проекти, а само Конструктивно становище, изготвено от арх.,проектант или др. правоспособно лице по смисъла на закона и съответно разрешение от гл.арх., защото ако има разширение се преминава през етап на проект, който вероятно ще се гледа на РЕСУТ (районен експертен съвет по устройство на територията) и нещата се затлачват във времето :) П.П. Въпреки, че за такива работи не се гледа на съвет, а само от арх. на района, защото не е масивен строеж като сграда или ограда, а в този съвет участват и пожарникари, РИОКОЗ и по част Електро, ВиК и т.н. НО както колегата каза "всяка община си е башка луда"
sonny - помощник
Към момента не съм правил и предприемал нищо, мисля зимата да ходя по общини да видя какво ще ми трябва като документи да го направя, защото комшийте ми са много "добри" и в момента в който забия един пирон, ще цъфнат от общината, а не ми се прави на шут за една тераса.

Тема "Ремонт на балкон - какви документи са не обходими?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: