Изпратете снимка на всички ваши стандартни и нестандартни решения.
sergy - напреднал
Здраейте,
Варта дава здраво покритие почти като латекса и след като изсъхне стените не цапат! Ето как.
От години слушаме от майсторите: кой боядисва сега с вар, сложи латекс (фасаген, "латекс на варова основа"), гипсофазер и т.н.
Трябва да се знае, че варта представлява варовик и е екологично чиста и вечна. Оцветява се с оксидни бои. При правилно полагане не се бои от никаква влага, стига да не е върху гипс. Може да се използва и на открито, спомнете си казармения плац:-).
Технологично погледнато, варта образува твърдо вещество след като изсъхне. Така че най-голямата грешка при боядисване с вар е нанасянето й с бояджийска помпа. Микрокапчиците вар се втвърдяват още във въздуха и после са като прах по стените. А как се запушва...
Други грешки са смесването й с лепило, боза и какво ли не. Един майстор ми беше сложил мляко, та мирисахме на мандра сума време.

Ето моята рецепта:
1. Взема се гасена вар на каша, не нещо си сухо и в чували. Добре е да бъде отлежала.
2. Разбиваме я с електрическа бъркалка и водичка, трябва да се получи по-гъсто от боза.
3. Прецеждаме я, за да няма бучки.
4. Изсипваме и разбъркваме да се разтвори добре СОЛ. Не пречи и да е повече, тогава стените блестят на слънцето, но 1-2 кг на чувалче вар най-малко. Така разбъркана е добре да постои около месец. Застраховаме се от "бомбички" от неугасени частици.
5. Варта нанасяме на подготвените стени (измити от винервайс и без латекс и тапети) с четка и мече като латекса.

В резултат получаваме хигиенични стени и тавани. До една - две години след боядисването няма и хлебарки. Т.е., ако влязат от някъде, хич не им е хубаво. Така боядисаните стени позволяват освежаване с по-тънък пласт вар многократно. Могат и много лесно да се покрията с латекс или тапет, но жалко.
Успех на любителите на екологичния живот!
svetliopi44 - Чирак...
Аз слагам безир вместо сол ... пак е добър ефекта ,само дето понамирисва ден-два на безир но се отмирисва...
Боядисах си мазето по този начин ,но явно на хлебарките им е по-уютно с бяла боя ... има още повече и са се развъдили 2 ОГРОМНИ паяка :shock: , но незнам защо не ги ядът пущините , аааа и стоножка мернах или там както се казва...
entusiast - специалист
sergy написа:
Един майстор ми беше сложил мляко, та мирисахме на мандра сума време.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
solo5 - майстор
svetliopi44 написа:
аааа и стоножка мернах
тя се храни с хлебарките, така че не я закачай :roll:
goran2 - специалист
Браво колега sergy,и аз съм решил да варосам къщатата само че купих бояджииска помпа за случая,ще опитам твоята рецепта но с помпа.Пък който иска да си маже латекс :-D :-D :-D
8180 - майстор
sergy написа:
При правилно полагане не се бои от никаква влага, стига да не е върху гипс. Може да се използва и на открито, спомнете си казармения плац:-).
Колега, малко да поясниш тези двете, моля.
toni_g79 - специалист
goran2 написа:
Браво колега sergy,и аз съм решил да варосам къщатата само че купих бояджииска помпа за случая,ще опитам твоята рецепта но с помпа.Пък който иска да си маже латекс :-D :-D :-D
Успех :-D дано имаш достатъчно нерви и много свободно време,и хубаво време :lol:
goran2 - специалист
toni_g79 Хубавите неща изискват жертви пич не само нерви и врема требва си и ....... :-D :-D :-D
PCL82 - майстор
И аз я ползвам рецептата със солта и става добре. Но не чакам цял месец, а още същия ден. Ползвам готова гасена вар в чувалчета по 10кг.

Впечатленията ми от варосани стени са, че за 30 години стените остават свежи, почти не пожълтяват. Не се получава мухъл и конденз.

Много подходяща боя за вили и освежаване на балкони и около прозорци.

Тема "Вар или латекс? Варта - здрава като латекса!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: