• 1
  • 2
Изпратете снимка на всички ваши стандартни и нестандартни решения.
BlackBone - помощник
Искам да залепя една табелка която е направена от фолио. Незнам какви точно инструменти и каква е продцедурата за залепяне. Ако някой може да ми помогне ще съм много благодарен.
sspoko - специалист
Използвай разреден във вода няколко капки препарат за миене на съдове може в бутилка със помпичка да нанесеш върху стъклото но ако е само за една табелка може просто да намокриш мястото с гъба или да облееш лепилния слой с разтвора, не е необходима голяма концентрация на препарата а после както е описал по горе колегата внимателно изкарваш водата с движения от центъра към периферията, след като изкараш всички балончета с вода или въздух оставяш да изсъхне да не те притеснява факта че в началото се отлепва много лесно това е така само докато не е изсъхнал водния слой максималната якост на лепилото както бях чел някъде е след около 75часа. Ако намериш кече или по мека гума може да ги използваш вместо линийка по меките материали надраскват по малко повърхността. Внимавай между лепенката и стъклото да не попаднат прашинки защото след това остават като балончета.
BlackBone - помощник
Мерси за съветите на всички. Снощи питах и един прриятел който ми каза че ми трябва и транспортно фолио което се залепя върху надписа и се маха първоначалната лепенка на фолиото. Вие да знаете нещо такова ?
<Friend> - напреднал
Има и такава възможност. Помоли фирмата, която е изрязала "табелката" да ти даде малко транспортно фолио. Трябва да е с по-големи размери от табелката.
Лепиш "транспорта" върху табелката без да махаш предпазния слой от табелката. Наместваш хубаво табелката (транспортното можеш да го лепиш и разлепяш многократно). След като табелката е наместена, махаш долния слой и залепваш табелката заедно с транспортното фолио като с линийка от средата към краищата изгонваш въздуха. стъклото трябва да е идеално почистено. След като табелката е залепена разлепваш внимателно транспортното фолио (лепилото му е по-слабо от това на табелката и така табелата остава залепена).
Ако нямаш такова, спокойно използвай съветите по-горе.
sspoko - специалист
Транспортно фолио се използва когато имаш надпис без основа тоест отделни букви които не са залепени върху друго фолио което да ти е фон или прозрачно например /работно време/ и трябва да прехвърлиш върху стъклото като спазиш разположението на редовете и буквите. Ако обаче имаш основа транспортно не ти трябва. В някои случай ролята на транспортно фолио може да изиграе и хартиено тиксо но по трудно се сваля след това. Ако използваш хартиена транспортна лента след като залепиш надписа намокри гърба на лентата така по лесно ще се свали.
BlackBone - помощник
Благодаря на всички.
rockwall - майстор
"транспортното" фолио е всъност хартиено тиксо, което държи отделните елементи на мястото им и в правилно положение, когато премахнеш защитния слой

ако го няма, ще се наложи да наместваш едно по едно, а може и някои линии да се изкривят при залепването

лепи се с пластмасова шпатула, но става и с обикновена ученическа линия или дебитна карта (както е на долното видео)

ако някъде остане балонче, пукаш с игла и залепяш

ако изкривиш някъде и влезе повече въздух - отлепяй и наново

това с пръскането с вода и препарати съм го чувал, но ми се струва че не е за всяко фолио

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ODLSiCUZsrk[/youtube]

пробвай първо с някоя изрезка, за да не прецакаш нещата
sspoko - специалист
rockwall написа:
"транспортното" фолио е всъност хартиено тиксо, което държи отделните елементи на мястото им и в правилно положение, когато премахнеш защитния слой
ако го няма, ще се наложи да наместваш едно по едно, а може и някои линии да се изкривят при залепването
лепи се с пластмасова шпатула, но става и с обикновена ученическа линия или дебитна карта (както е на долното видео)
ако някъде остане балонче, пукаш с игла и залепяш
ако изкривиш някъде и влезе повече въздух - отлепяй и наново
това с пръскането с вода и препарати съм го чувал, но ми се струва че не е за всяко фолио
пробвай първо с някоя изрезка, за да не прецакаш нещата
Всъщност лепилния слой на хартиеното тиксо и на транспортната лента не са еднакви но за една табелка може да се използва, колкото до "ако изкривиш някъде и влезе повече въздух - отлепяй и наново" по описания от теб начин е несериозно защото залепена буква "на сухо" за човек без опит почти сигурно ще се деформира при отлепването и именно за това се използва водата с препарат между другото този начин се препоръчва и от някой от вносителите на фолиа, именно защото позволява корекция в позицията на надписа преди пълното му залепване а също така при по-големите площи за залепване много лесно и се гонят балоните и не е необходима последваща намеса на иглата. Варианта с карта да се залепя е по добър отколкото с линийка защото линийката обикновено е по твърда. когато се сваля транспортната лента е хубаво да се обръща на 180градуса както съм показал защото иначе "скубе" надписа.

Прикачен файл

Bitmap in Graphic1.jpg
Bitmap in Graphic1.jpg (14.09 KиБ) Видяна 16073 пъти
rockwall - майстор
прав си за всичко

на видеото се вижда как се отлепя надпис, а колкото до отлепянето на сухо и мокро - не съм пробвал на мокро, но ми се струва че някои видове фолио няма да понесат мокрене и да се залепят след това

ако лепенето на мокро е предидено про производството - ГЛАСУВАМ 100% за него
biolander - напреднал
Досега не съм попадал на фолио (говорим за PVC, не самозалепваща хартия) дето да не понася мокрене. Кофти е ако натиска на рязане е бил голям, тогава водата влиза през срезовете в подложката и с фолиото се вдигат и парчета хартия. Лично пръскам с вода почти винаги, особено при работа с печатани и неламинирани медии, в топло време и когато фолиото се лепи на гладки повърхности - автобоя, стъкло, прахово боядисани детайли. Както колегата каза, свалянето на транспортното най-лесно става на 180 градуса.
  • 1
  • 2

Тема "Как се лепи фолио на стъкло ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: