Изпратете снимка на всички ваши стандартни и нестандартни решения.
andy_forresite - майстор
Тема от 2012-та година... но сега я виждам.
От 2004 г. съм с такава печка. 11 години служи безпроблемно.
Ризата е двустранно отдолу догоре, като горната чугунена плоча е оставена за да се топли стаята. Продължава в задната част и след това надясно над фурната, като достига на 5-6 см от отворите за излизане на изгорелите газове. Паля я само на горната скара. Три чугунени радиатора 400/1200 19 ребра загрява доста, а с два плюс бойлер 80 л след 2 часа и половина може да се къпеш след студен старт. Чакам да загрее изходящата вода до 65 градуса и след това врътвам кранчето на бойлера. За 1 час е готов. 65 градуса в радиаторите поддържа само колкото да има огън вътре и бойлерът е затоплил. Ако е студено навън и се слагат повече дърва, третият радиатор се ползва за охлаждане на завиращата вода. В системата бойлерът ми е първи и заради това при миене на съдове с нормална струя става като проточен при средно силен огън. Киловати не знам и аз. Предполагам 6-7 вода и 4-5 на излъчване. Знам че серпентината му е 6 квт при 90 градуса ... май. Значи като му подам 60-65, реално с се загрява с 3 kw. Като на ток.

Вдъхновен от темите за пелетни камини измерих с инфрачервен термометър, с който меря излизащата и връщащата се вода и показва около 85 градуса на 50 см от началото на плочата (дето излиза кюнеца от печката), а горе на 90-градусовият завой е 90-91 градуса, като там съм мерил и 110 при силен огън.
Фурната не става за ползване естествено. Заканил съм се ако протече, да я изхвърля, въпреки сантименталната й стойност за мен. С две яко пълни 10-литрови кофи дърва изкарва 6 часа горене. Размерите на ризата в сантиметри съответно: 70 висока, 30 широка и удължението към отворите за пушека е 25. 3,5-4 см е дебела самата стена (в която циркулира водата) и е от 3 мм ламарина. По спомен събира 20 литра вода. Всичко е около 100 л.
stefan63 - помощник
Интересна тема, жалко - не се виждат снимките.
Mapek - специалист
Нещо конкретно интересува ли те?
stefan63 - помощник
Марек, интересна ми беше цялата тема, но без картинки се губи разбираемостта. Сега прегледах и видях ,че ти си дал най-подробно мнение и илюстрации, ако не си ги загубил - можеш ли пак да ги качиш?
Иначе - стягам бавно една селска къща и се двуумя как да и' направя отопление. Наредени са три стаи в линия - две стаи с общо към 46 кв.м , до тях= трета около 16квм, на около метър по-ниско. Та опциите са две - или една голяма печка в малката стая(кухня) , или по-малка там
и друга в сайванта отзад - да топли другите две стаи .
Във всеки случай печката в малката стая трябва да става за готвене - котлон и фурна , и тъй като на гърба (в сайванта) е залепена банята - да топли и бойлер/радиатор в банята. Та се заглеждам за готварски печки с риза. Гледам някакви творения на Прити, има и сръбски с визия. Та чудя се...
Mapek - специалист
Аз съм преработил "Бисер". Даже наскоро се занимавах пак. Ако случайно ти допадне идеята - намират се почти за безпари. Оставям им фурната да работи на ток. Правя едната скара подвижна, та може да се пали и като обикновена печка, и с водна риза. Монтирам допълнителна клапа с идеята за повишаване на КПД. Ще погледна архивите, но едва ли пазя снимките с рисунките по тях. Ако не ги намеря, ще снимам и ще ги кача наново (ако заявяваш интерес).
Отоплявам 3 стаи и бойлер.
stefan63 - помощник
Да,интересно ми е,
дано намериш архива.
Имам достъп до плазмена резачка, има кой да ми отреже и завари каквото трябва. Само дето нямам умения и познания,
ма пък имам зор :rolleyes:
Mapek - специалист
Това май не е за теб, но може пък на някой друг да е полезно.

Самата водна риза няма как да я покажа, но тя е просто "П"-образна, вместо тухлите. Във височина е само колкото средната камера (с голямата вратичка). Целта, както съм казал по-назад, е да може да се ползва за готвене и печене (без риза, тъй като тя отвежда повечето топлина)
"Прегревател" е малко условно ... Принципно е допълнителен топлообменник, но може да се ползва и като основен (единствен). В преходните сезони припалвам на "горно" (на горната скара), колкото да се отвърне въздуха в хола. Спирам радиаторите в стаите и бойлера се подгрява устройващо точно само от "прегревателя".
Прикачен файл:
прегревател.jpg
В зависимост коя клапа е затворена/отворена има 4 режима.
1. (жълт) - при палене - и двете са отворени.
- 1а - при затворена дясна пушека минава само през зоната на прегревателя.
2. (червен) - за печене във фурната - затворена лява и отворена дясна.
3. (лилав) - "икономичен" - затворени и двете клапи. Под прегревателя има ламарина обособяваща отсек между него и "тавана" на фурната. От там се връща димът (към горивната камера) и при лявата клапа се качва към прегревателя.
Прикачен файл:
варианти на димохода.jpg
Прикачен файл:
затворена и отворена лява клапа.jpg
Дясната не мога да я покажа, но тя си е оригиналната "прозорчета" (издърпва се най-десния "ел. ключ"). Монтирана е хоризонтално.

Горната скара се вдига и пуска с манивелката отпред в ляво.
Прикачен файл:
вдигната и свалена горна скара.jpg
Ключовете за фурната съм ги преместил отзад. Отпред са само врътки (за запазване на дизайна).
Прикачен файл:
ел. ключове фурна.jpg
stefan63 - помощник
Браво, Марек,
Хитра работа !

Да попитам нещо, ако имаш мнение.
Из оня ден като търсих какво е туй печка "Бисер" погледнах тук-там сегашните вариации- мисля, излизат някакви на търговска къща "Дипломат". Та там се споменава КПД=65%, без риза. Цифрата ме впечатли, щото на рекламите на сръбска печка "Магнум" (с водна риза) дават 85% !! И двете цифри са съмнителни ... Как да се подобри горенето при водна риза?

Тема "Подобрен модел готварска печка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: