Изпратете снимка на всички ваши стандартни и нестандартни решения.
Привет на всички,
Предстой ни основен ремонт на жилище старо строителсто (1985г.). Нямам идея дали е старо все още, но да поясня. Твърде неподготвени сме със съпруга за едно такова събитие, до сега не се е налагало да правим нещо тъй като сме нямали жилище на разположение. Апартамента е около 90 квадрата има две тераси които бихме искали да остъклим, вероятно едната ще бъде усвоена, а другата ще се ползва за мини фитнес нещо такова. Дограмите ще се сменят, подови настилки, баня и тоалетна на ново, имаме 2 ниши който искаме да направим вградени гардероби с релси и плъзгащи се врати, много неща са. Както и да е бих искала да ме посъветва някой който е минал по този път от къде е добре да се започне и има ли някакви основни стъпки при стартирването на основен ремонт. Стените ни са леко криви и пода, четах различни мнения и може би най-добре ми изглеждаше предложението за гипсокартон и по този начин да се изравнят. Нямаме идея общо взето само хиляди въпроси, а бих искала да имаме план да знаем кое след кое се прави защото предполагам ако се започне на парче нещата ще излязат извън контрол и после :wallbash: :wallbash: :wallbash: . Нямаме идея и за евентоалната цена за един такъв ремонт, дограма и обзавеждане биха могли да се предвидят, но изравняване на стените :?: . Ако някой може да предположи някаква сума или цена за тази операция бих била ужасно благодарна.
:-D :-D :-D
mim - специалист
как аз бих започнала, ако не се налага да се живее веднага в жилището и има бюджет за основен ремонт:

изкъртване на всичко - бои, тапети, тръби, ел. инсталация и слагане на нови вик и ел. инсталации
изкъртване на настилките и изравняване на подовете, освен ако не си заслужава да се запазят старите
смяна на дограмата и обръщане заедно с изправянето на стените
правене на банята/ите на ново от-до
ако сме приключили с мръсно-мокрите работи се почва с подовите настилки, после кухнята, вградените гардероби
боядисване и тапети
редене на новите мебели

горе-долу в тоя ред
и след като имате 2 тераси - препоръчвам да си оставите по-топлата отворена, а не да я усвоявате
VLADO66 - майстор
Най- напред се заемете с дограмата, заедно с нея подмяна/проверка/ на ел.инсталация,подмяна на ВиК и плочки,отвън ТИ и изправяне на стени.Защо ГК толкова ли са криви?Боя,а след това настилки/ламинат/ и накрая интериорни врати.Май се повтарям с горния пост :)
Благодаря mim ще си ги запиша дори последователността за да следя нещата по важност. Баща ми също ме беше посъветвал да оставя по-топлата тераса отворена :-) А приблизително какви средства трябва да отделим за ремонта като изключвам мебелите и обзавеждането от схемата. Някъде казват колкото би струвал апартамента 10% от себестойността му но за мен тези неща са твърде неясни. Благодаря за съветите още един път =D> .
masterval - майстор
От там се почва! Намираш 25 хиляди, това е първо четене за основен обикн. ремонт. След това, като ти хрумне да слагаш гранит, месинг и трислоен паркет, цифрите ле-е-е-е-ко ще се променят.
Първо смени тръбите, планирай си банята. След това много внимателно подходи към въпроса с подмяната на дограмата. Колко народ пищи от мокри стени - не е истина!
Добър майстор шпакловчик ще ти излезе значително по-евтино от гипскартон, освен ако не е много ужасно.
И понеже сега с отговори ще се включат десетки ентусиасти, да уточниш, май за тухлен говорим, а не за панелен? Виждал съм и много разнообразни като релеф панелки, но и тухлени, та за това уточни!
MASTER - специалист
Честито Ви влизане в филма :mrgreen:

Още не знаете в какво се забърквате :-D :-D :-D

За пари, дори и ориентировъчни трудно може да се говори на този етап - с сигурност сумата ще е петцифрена,по вероято да е в евро. Тя зависи най вече от вашите виждания.

Тръгнете по обратния път - направете си сметка колко пари може да отделите, изапочвайте да ги разпределяте по пера. Естествено сметката ще е без кръчмар, но поне ще почнете да влизате в реалноста.


Едно е сигурно - колкото прецизни сметки да правите в крайна сметка цифрата ще надвишава поне с 1/3 първоначалните ви планове.

Същото се отнася и времето на мероприятието, със сигурност ще се проточи по дълго от предвиденото.

Избягвайте да влизате в педантичен перфекционизъм , със сигурност този подход ще ви спести МНОГО нерви , а и не малко пари.

Никой няма да ви дойде на гости с мастар и да почне да ви гледа стените :wink: , така че избягвайте да разваляте вече приемливо направени неща

За терасата ако има възножност, оставете поне една отворена - съхненето на пране в затворена тераса през зимата е много неприятно.

Малко кофти да го пиша, че форума много майстори има, но идеята на всеки,който дойде да ви прави нещо е да ви измъкне максимално много пари. Това е нормално де, пазарна икономика. Въпроса е че някои ще се опитат да ви одерат кожата още при договарянето, други при договарянето ще представят нещата в приемлив за вас вид а ще ви изсмучат паричките допълнително. Начини за това ще установите че има много. :lol:
В всички случаи, основната идея на майстора е да ви измъкне максимално много пари (според неговите си виждания) и на втори план е да ви свърши добре работа (пак според неговите си разбирания) :wink:

Ако ползвате някакви "престижни" фирми е сигурно че ще платите повече, но няма никаква гаранция ще у вас ще дойдат достатъчно квалифицирани работници.

Същото важи и при договаряне с майстори - високата договорена цена не значи по никакъв начин че гарантирано ще получите качество. Ако пък тръгнете да търсите ниски цени, тогава пък шанса да налетите на мърлячи е по голям.

Гаранциите които ще получавате са много спорни, в повечето случи си остават гол лист хартия, а всички последствия ще са за ваша сметка.

Единственото,което може да ви помогне е много КЪСМЕТ, дано го имате.
ribnikolaevi - майстор
Здравейте и от мен. Сега приключвам подобно начинание. Може да видите откога са първите ми постове във форума. Е, имам извинението, че движех два обекта едновременноч както и че работех в провинцияата, но все пак ...
1. Намерете си читав дизайенр. Ние така и не намерихме. Първият ни опит беше плачевен, вторият не чак толкова, но идеите на ниво разпределение не бяха добри. Самият дизайнер си призна, че нашите са по-читави. Но все пак ни даде някои добри хрумки. Освен това приех леко нещата с него, защото вече не очаквах особени постижения. Дизайнерите по разни бюра искат страшни пари без никаква гаранция, че ще се справят читаво. Например те много лесно правят вратите в един интериор бели - само с цъкане на мишката. Белияат цвят е много подходящ освен това, защто не конфликтува, напротив. но я намери реална читава бяла врата в Бългаиря на прилична цена (за мен това е до 500-600 лв). Само за вратите ако взема да говоря ... Ама да не Ви отчайвам отсега...
2. Когато сте наясно с решението, поне в общи линии - минете през проекти за ел., ВиК, евентуално ОВК. Проектите пестят много пари впоследствие. Факта че пишете тук обаче ме кара да си мисля, че по-скоро ще спестите от това. Аз се престраших и промених и мястото на някои стени (неносещи), ако решите и Вие отивате и на конструктор, който да Ви каже какво може и какво не да се бута...
3. Започнете да търсите фирми за отделните видове работи още сега. Доверявайте се на своя нюх и усет при преговорите. За наемането на бригади и майстори мога много да кажа. По принцип се запознайте предварително поне грубо как се извършват различните видове работи. Непременно посетете техен обект в работна обстановка. Погледнете с какви инструменти работят. И т.н. и т.н.
4. Имайте предвид, че технологгите се развиват. Когато бях готов вече с инсталацияата за ТВ се оказа, че някои кабелни оператори ползват други кабели, та се налижи да пусна и още ...

Много точно са се изказали тези преди мен, особено Мастъра. Въоще, ако искате да стане сравнително добре, без да Ви вземат 3 пъти !!! повече пари от колкото всъщност струва, трябва да вземете нещата присърце. В този форум има доста информация, но не само. Търсете и четете.

П.п. Пропуснах - ако таваните ви са криви и ще ги изправяте с картон, можете да скриете в тази скара и новата ел. инсталация. Много добро решение е.
Също можете да изкарате ревизията на водопровода някъде изван баняата/тоалетната. На мен лично нито едно решение за ревизионна вратичка при плочки наоколо не ми допада...
Последна промяна от ribnikolaevi на ср яну 25, 2012 6:20 pm, променено общо 1 път.
bigshop - специалист
Първо трябва да решите с какво ще се отоплявате - ако решите да е водно подово (може би най-доброто), то ще трябва да се направи най-напред. След това както са казали хората по-нагоре.
pavkatay - майстор
Съветите на МАСТЕР за избор на изпълнител са точно според моите виждания.
Никой не каза конкретно как да си изберете, обаче изпълнителя. Според мен препоръките от познати и приятели (и по възможност дублирани) и оглед на някой вече завършен обект и среща със собственика ще ви насочат.
Грешки винаги са възможни, но е важно да не продължавате да ги задълбочавате, когато ги установите, т.е. прекратявайте отношения с изпълнителя (изгонете майстора :-D ).
Много е важно да имате представа какво ще правите-планове, разчети и т.н. Виждал съм доста ремонти без план и мисъл - трагедия. Този дошъл и казал едно, друг -друго.....и накрая някакъв хаос и недомислици.
По възможност различните изпълнители да се срещат и да си стиковат работата(фаянсаджията, дограмиста, картонаджията...).Аз лично не монтирам дограма, ако този, който ще работи след мен не си каже изискванията (когато е възможна среща , разбира се :) ), за да няма после-'виж го тоя какво е направил'.
Накрая ще ви кажа , че от собствен опит (доста голям) сумата, която сте пресметнали, че ще ви е необходима за ремонта трябва да я умножите с 1.4 за да получите реалната цена.
И най-важното - не бързайте-първо решете и обмислете всичко и тогава действайте.
Пожелавам успех. :)
Благодаря ви на всички някак си като прочетох всичко макар и предстоящата ни задача да не е лека на мен ми стана по-спокойно. Друго е да прочетеш и да чуеш нечие мнение и особено ако то е минало през самата реализация. Тръгнали сме по този път и поне аз лично ще гледам да бъда търпелива и добре да проучвам нещата, понеже имам лошия навик да избързвам и да вземам решения на момента. Първо ще съберем някой лев това е най-важното, в промеждутака от време ще започнем да правим проучвания за фирми, майстори и т.н. Родителите ще правят козметичен ремонт и ще бъде чудесно за нас да се завъртим и видим нещата такива каквито са.
Специално отговарям и на ribnikolaevi относно дизайнера, е от тази гледна точка сме намерили най-подходящия за целта "сиреч" моя милост, тъй като съм завършила дизайн и това ми е присърце. Дори мога да ви покажа 2 от стайте, който завърших като идея и мнение разбира се. Макар да виждам нещата по сложен начин личното ми желание е да не събаряме стени или да правим кардинални промени има достатъчно възможности човек да внедри идеята си и да я нагоди според възможностите на апартамента.
Отново балгодаря на всички, и ще продължавам да чета и следя всички статии. :supz: :supz: :-D

Прикачен файл

spalnq.jpg Това е спалнята тя е винаги топла и много слънчева, цветовете на тавана и едната стена ще се коментират с времето, но ми се искаше да е максимално чиста и като си вътре да се чувстваш като сред природата, зелено, дърво, бук... Тъй като имаме 2 големи ниши за вградени гардероби това ще ми позволи да не слагам огромен гардероб заемащ цялото място в спалнята, за което съм и много благодарна.

Прикачен файл

4k.jpg Това е кухнята ни тя е северна ако не се лъжа и почти няма слънце. Мъжа ми много харесва комбинацията черно/червено и го зарадвах :-)

Тема "Съвет от къде да започнем ремонта на един апартамент" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: