• 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 23
Изпратете снимка на всички ваши стандартни и нестандартни решения.
Gek - специалист
...те почват да се рушат сами, без преустройства...

Изображение
Изображение
Изображение
VLADO66 - майстор
Е,кaкво толковa e стaнaло-товa лятото e много фeшън :-D
fox_vt - майстор
И какво е преустройството климатика или булсата?Ти изобщо чете ли интервюто от собственика на апартамента?Престанете да си измиляте щяло и нещяло #-o
Gek - специалист
fox_vt написа:
И какво е преустройството климатика или булсата?Ти изобщо чете ли интервюто от собственика на апартамента?Престанете да си измиляте щяло и нещяло #-o
май ти не четеш, бях написал: "...те почват да се рушат сами, без преустройства...".
fox_vt - майстор
Ми рушат се това специално е от паднала мазилка по фасадата и оголване на фугите както и от проникване на вода от покрива и фугите.Което за съжаление се наблюдава по голяма част от панелките и е част от пълното безхаберие по елементарна подръжка.
Gek - специалист
Инак ако трябва сериозно да се изкажа по темата то аз съм против. Всички тук говорите за панела м/у кухнята и терасата. Но никой май не обръща внимание на много по-важен въпрос.
Да си представим една обикновенна тераса на панелен блок от 80 - години: метален парапет, армирани стъкла в метални рамки и т'ва е! Значи трябва да вземем за изходна точка теглото именно на такава тераса. Аде сега сметнете колко се е увеличило теглото за сметка на:

1. Стени итонг, изолации, мазилки, шпакловки.
2. Дограма.
3. Подова замазка.
4. Евентуално теракот.
5. Минимум 150 кг. обзавеждане за постоянно пребиваване.
--------------------------------------------------------------------------
От тази сметка в килограми вадим евентуално теглото на металния парапет, а някои хора даже и го оставят...

Та мисълта ми беше, че дявола се крие в претоварените тераси...
fox_vt - майстор
Аха забрави бетонните пояси :lol: а кво правим ако погледнем тераса която е непрекъсната т.е. не единична а цяла тераса от край до край на блока и само преградена за всеки апартамент :?: И кво прайме ако комшията под нас е махнал панела тоя нашия прозоречен панел къде ще тежи в случая :?: Много изопачавате фактите заради пустото убеждаване в нещо :wink:
stivemaster - майстор
А тука някой може би с изстрел във въздуха уцели около десятката с тежестта на горните панели ама колега не на тези участници в темата те няма да те разберат или поне голямата част.Пък и за каква подръжка се говори в чукундурландия дето си разчастват сградите панел по панел - кой ,по усмотрение на чукундура , ха ха ха голям смех.
Frysco - специалист
Колко жалко, че толкова важна и интересна тема става повод, някои от участниците да защитават тезите си с груб и остър тон.Ако не беше така, щях да я следя редовно.
И все пак, от време на време я препрочитам и винаги откривам какво да допълня-извинявам се на модераторите предварително, че тези регулярни включвания в темата я повдигат отново нагоре и това предизвиква нова вълна от неприятни мнения.Аз доскоро също бях модератор във форум и съзнавам колко неприятно е това, но темата наистина ме вълнува.

Нямам диплома от нито едно учебно заведение, което дава образование на хората в сферата на строителството.Старая се да се информирам за да задоволя собствените си потребности в тази област и ако някой смята, че това не ми дава правото да изказвам мнение, ще моля да ме извини.
Ще си позволя да обобщя, като ще поставя нов пример, за по голяма конкретност:
Блокът, в който живея аз, е тип Бс-69-Сф, завършен през 1978 година от ДК-1, секцията е 222-213, осем етажен е.В действителност, темата засяга цялостно или частично премахване на панел, разделящ помещение от балкон.В действителност, подобни действия са спорни от техническа гледна точка.Много хора твърдят че тези панели са само окачени, а не носещи за сградата.Пак ще го повторя, те имат вертикална и хоризонтална носимост.На тях не лежи нищо и не стъпва нищо, но в действителност, тези панели играят ролята на укрепители.В случая с моят блок, секцията има 11 напречни и една надлъжна ос, които носят конструкцията.Тогава какво носят външните панели, особенно пък хоризонтално и вертикално, както вече ми направиха забележка, съвсем основателно впрочем, защото вероятно не използвам правилния технически термин?Ами самото съкращение по номенклатура го казва: Бс-69-Сф... Бс не значи Бургас, а Блок за сеизмично активни райони.Тоест тези панели участват в укрепването на напречните оси на сградата.
Що се отнася до самият панел, начинът по който той е създаден, изключва да има възможност за частично премахване.Да се продупчат дупки и отвори или да се маха подпрозоречната му част, означава брак за панела.

Това е което знам от обща култура, а хората които са учили тези неща и са наясно до най малката подробност, могат да ме коригират или допълня.
Тази информация я имам във връзка със собствените си проучвания, относно именно такава промяна.Технически нещата ми бяха обобщени така-да, този панел може да се разбие-дали частично или изцяло, няма никакво значение за самия панел.Той така или иначе, няма вече да има своята роля, дори и да се премахне само частта под прозореца (всъщност, хората точно това и искат, само че разглеждат панела не като конструктивен елемент, а като преграден).Тази манипулация, едва ли ще предизвика сериозни поражения на сградата, с едно голямо НО, че тази промяна е в разрез с предвиденото от проектанта противоземетръсно осигуряване.И тъй като цялостния проект на сградата, не може да се разглежда в двата варианта-със или без земетресение, законово е заложено промените да се съобразяват винаги с противоземетръсните осигурявания на сградата.Това е и причината, закона да не позволява подобни манипулации.И аз приключих собственото си проучване, съгласявайки се с тази констатация.
Няма как обаче да спестя критиката си към държавните органи, които не желаят да обосновават своя отговор!Трябваше да стигна до хора които са работили над проектите на блоковете и да говоря с тях, за да разбера именно защо.Обяснението е просто и банално-закона го забранява, но никой не помни защо.Дори държавните служби за контрол, на хора които са в управленски позиции, не знаят поради каква причина, проектантите са забранили да се пипат тези панели.Впрочем, интересна подробност е че никой не е забранил да се разбие примерно клетката на банята, която също е готов елемент и да се построи изцяло наново, в друга конфигурация, размери, спазвайки единствено тежеста на конструкцията.И в закона съответно нищо не пише за това.Но ако попитате може ли, ще получите отново отрицателен отговор, като пак никой няма да се обоснове защо, а реално проектанта би казал-да, може.Тъй че, тук вина може да се вмени и на държавата, за тези пропуски.
В чисто човешки аспект, разделянето за и против, не е основано на техническите подробности, а на различните разбирания на хората.Част от тях, са доволни от апартаментите си във вида в който са ги получили, друга част не са доволни, но не искат да променят нищо, а трета част не са доволни и са готови да предприемат промени за да задоволят потребностите си.Конфликтът възниква от еднаквото положение в което са поставени всички тези хора-типизирани сгради, получавани в завършен вид, без никой да е консултирал самите потребители.Получаването на апартамент едно време, не беше лесна задача, отнемаше време... хората много често бяха местени от едно работно място, на друго, без да им се осигурява съответното жилище.Държавата имаше грехове, в отчитането на всички като работни единици, без да се обръща внимание на благоустрояването и битието на всеки един поотделно.Битовите условия в панелните сгради винаги са били до голяма степен занижени за болшинството хора.И тъй като легален начин да се преустроиш по удобно нямаше, а и все още няма, хората предпочитат да го направят на своя глава, особено след като промяната не е критично опасна за здравината на сградата (при условие, че не се разглежда опасността от земетръс), а мнозинството от останалите обитатели на сградата нямат нищо против или те самите правят същото.От друга страна има много хора, чието мислене е такова, че нарушения на закона не трябва да се правят при никакви обстоятелства... и тук се ражда конфликтът по този въпрос.Законът разрешава спора, но закон който е против интересите на болшинството от хората е труден и непонятен и основателно може да бъде атакуван че не е прецизен!
Спорът не може да бъде разрешен, без да има арбитраж.

И за да има такъв, аз попитах отново специалистите, работили над проекта, дали не може да бъде извършена промяната по такъв начин, че да бъдат запазени качествата на сградата и задоволени потребностите на хората.И се оказа че може-за целта трябва да се замести панела със съответното укрепващо съоръжение, изчислено така че да поеме ролята на премахнатия панел.Проектантите заявиха че би било най добре това отново да е панел, изпълнен в заводски условия, но като алтернатива може да бъде и метална конструкция.

П.С.Снимката с падналия панел в Стара загора-панелът е външен фасаден, на блок ЕПК.
П.П.С.Примерът с клипчето на разрушаващия се блок в Астрахан, имаше за цел да даде представа за ролята на отделен панел в блока.Днес, вече е известно, че в минутите от взрива до пълното разрушаване на хората, са успели да избягат 7 човека, включително две деца от полуразрушения спор.Едни пет минути, в които един единствен панел е удържал цялата конструкция на етажите над него и е спасил седем човешки живота.Разбира се това е емоционално разглеждане на нещата, но може да даде примерна представа за ролята и здравината на един от осовите панели в блока.
ARTU - специалист
Панелът в Стара Загора е паднал заради неправилно окачване още по време на строителството от Строителни войски. Това мисля беше споменато в експертизата преди време. Какви отвори, какви чудеса ви гонят? Просто човешка некадърност и никакъв контрол.
По отношение на терасите - подът на моя апартамент е от две плочи, съединяващи се на 1/3 от дължината на всекидневната. Значи тези плочи вътре могат да носят гардероби, секции и други чудесии, но отвън терасата ще се огъне от 150 кг YTONG? Подчертавам, че самата тераса е 1,5 метра ширина от едната плоча на пода. Самата тераса е хваната странично за съседните панели. Не мога да ис обясня що за натоварване трябва да стане, за да се пречупи плочата. Защото това е само и единствено начина терасата да падне.
Специално за преустройствата на балкони общините отдавна трябваше да вземат мерки този процес да се узакони - да се направи сметка дали ще издържи плочата на натоварване и да се направят общи проекти, които да се изпълняват.
BTW Моята тераса е усвоена, като преграждането е с YTONG на 1/3 и останалите 2/3 PVC дограма. Самата дограма и зидария YTONG лежат върху плочата, а не върху парапета. И да - имах намерение да я узаконя.
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 23

Тема "Въпрос за приобщаване на тераса" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: