Изпратете снимка на всички ваши стандартни и нестандартни решения.
Здравейте. Нов съм в този форум и досега никога не съм писал на подобни места, така че моля да бъда извинен ако правя някакви грешки или пък нарушения в него.
Има доста теми във връзка с изграждането на градински барбекюта, камини, пещи и пр. Тук накратко ще дам информация, за това как аз си направих барбекю от лесно достъпни материали и сравнително евтини материали.
Към момента не бях правил подобно нещо и съответно съм допуснал някои нередности, които обаче не смятам, че са болка за умиране.
Преди да се започне строежа на барбекюто е необходимо избирането на подходящо място - здрава и стабилна основа, върху която ще бъде изградено, предвид значителния товар, която ще трябва да поеме. В моя случай нямах много подходящо място и направих малка площадка с размери 1,2 Х 1,2 м. Изкопах основата предварително на около 20/30 см. дълбочина, поставих камъни и двойна арматура ф10 и залях с бетон.
След като плочата се втвърди достатъчно /чаках я около 10 дни/ започна самото изграждане. Не съм ползвал никакви конкретни размери като ширина на основата, горивната камера, височината и прочие. Всичко е по мое усмотрение, като най вече съм се съобразявал на мен да ми бъде удобно като височина, а също така и съобразно самия размер на мястото на бъдещото барбекю.
Както се вижда на снимките започнах изграждането с обикновени червени тухли единички, които закупих на цена от 0,34 лв. за брой.
Първият ред го залепих със силен циментов разтвор, малко пясък и теракол. Пропорцията е на око. Останалата част от зидарията е закрепена с варов разтвор и бетон /торба варов разтвор 20 кг. - 2,40 лв./ Един ред от зидарията на основата е равна на 7 броя тухли единички, както се вижда от снимката. Основата е изградена от 9 реда единични тухли. Следва направа на кофраж за бетонова плоча с дебелина от около 10 см. Плочата е армирана двойно - пълни се дополовината с бетон и после се добавя още веднъж армировка. След това се изпълва, изглажда. Не забравяте да почукате добре кофража, за да слегне добре материала.
Прикачен файл:
BBQ1.jpg ЕТАП 1 - Градинско Барбекю
Вторият етап по барбекюто започнах след като отлятата плоча се втвърди достатъчно. Това е изграждането на горивната камера. За целта използвах огнеупорни тухли от една доста стара акумулираща печка. Добре че имах такава, защото като проверих каква е цената на огнеупорните тухли ми стана лошо - 3,60 лв. за брой. Следва да отбележа, че освен за стените на камерата, поставих и един пласт от тези тухли на дъното й - сиреч върху бетонната плоча.
Тъй като нямах никаква представа как точно ще изградя скосението на купола и самия комин на барбекюто - реших да действам смело и безотговорно. Направих нов кофраж за горна плоча със същите размери като долната. Предварително в кофража оставих отвор в задната му част, чиито размери са същите на готовите бетонови коминни тела, продавани в почти всеки склад за строителни материали. Цената на такова коминно тяло е 1,60 лв. за брой. Чудех се колко да купя и накрая взех 5 броя. Горната плоча отлях отново с двойна армировка. Цените на арматурно желязо варират. Това, което аз ползвах е 3.00 лв. за 6 метра, фи8. Така след като плочата стегна достатъчно, пристъпих към изграждане на комина със споменатите готови коминни тела. За слепване ползвах огнеупорен теракол, като всяко от тях непосредствено преди монтажа измазвах отвътре със същия теракол. /За справка - торба от 25 кг. огнеупорен теракол - 24 лв./ ползвал съм най много 1/3 от торбата. Останалото после ползвах за друго, но и дотам ще стигна.
Тъй като така изглеждайки барбекюто изобщо не ловеше око, реших все пак да му направя купол, пък дори и бутафорен. Купих 8 бр. газобетонни блокчета "Итонг" с дебелина 50 мм. След като очертах внимателно контурите на куполата, предварително положих един ред червени тухли, с цел малко до повдигна бъдещия купол. Оттам започна едно идиотско мерене, смятане, рязане и напасване на проклетия итонг. Следва да отбележа, че самият купол не е абсолютно кух отвътре. Доколкото можах го позапълних с парчета тухли и дори една цяла тухла четворка има във фронталната част. Искам да кажа, че итонгът е укрепен много добре и залепен отвътре.
Прикачен файл:
BBQ2.jpg ЕТАП 2 - Градинско Барбекю
За "шапка" на комина използвах една употребявана голяма тротоарна плочка, която позиционирах върху 4 крачета. Същите тия крачета представляват половинки от 2 разрязани огнеупорни тухли от печката. Имайте предвид, че ако решите да си правите някакво барбекю, освен нужните инструменти, ще ви е нужен задължително и флекс. Финално коминът и "шапката" ги измазах с бял теракол, който като изсъхне придава вид на мазилка.
Куполът го измазах със смес от цимент и теракол. След това пристъпих към облицоването му с камъни. Облицовъчни камъни се продават на много места. Тия ги взех от един склад на Околовръстното, в района на Суходол. Купих 4 квадрата за 20 лв. Същите камъни ги има и в един склад на ъгъла на "Цар Борис ІІІ" и Околовръстното - близо до спирката на трамвай № 5, посока центъра. Там са по 6 лв./квадрата. Лепенето на камъни е една много голяма играчка, но ако го правите с мерак - проблем няма. Камъните се лепят с обикновен теракол, а след като изсъхнат, фугите се измазват с цимент, за по - "тънко". Ако искате и с теракол си ги измазвайте. Щом материала във фугите поизсъхне много старателно трябва с вода и гъба да отмиете остатъка, за да останат камъните чисти. За по - добър общ вид и за да може залепената облицовка да контрастира боядисах фугите с черна боя за бетон - 6 лв. кутия от 800 гр. - суха. Декоративният петел, който "кацна" на комина го поръчах от интернет - "Керамикцентър" се нарича производителя. Преди да го залепя там, първо го лакирах, което е задължително. Използвах лак за камъни за външно приложение, марка "Протекта", на "Оргахим".
Прикачен файл:
BBQ3.jpg ЕТАП 3 - Градинско Барбекю
След като махнах всички кофражи /18 дни бяха с подпорите/ налепих цялото барбекю с декоративния камък, което ми отне около 2 дни. Все пак и на работа ходя. Самите бетонови плочи реших също да облепя. За целта взех 1 кв.м. мразоустйчив гранитогрес марка "KAI" от Практикер, за около 12/13 лв. Напасването му също ми отне доста време. Използвах цветна фуга за фугиране на гранитогреса - черна. Тух следва да отбележа, че отвътре горивната камера е измазана двойно с огнеупорен теракол, същият който по горе споменах. Поинтересувах се и бях наплашен, че бетоновата плоча щяла да се спука от високата температура а също, че така направен коминът ИЗОБЩО нямало да дърпа и да има тяга...ДРЪН ДРЪН. Има много хора, много майстори и още толкова мнения и съвети. Ако ги бях изчел всички едва ли щях да почна изобщо да правя барбекю. В къщата на дядо има огнище поне на 50 години и е направено от обикновени червени тухли и бетон - още гори и не съм видял да е рухнало.
Та, както казах, за всеки случай измазах с огнеупорен теракол (до 1200 градуса издържа) и плочата отвътре и горивната камера от огнеупорни тухли. На финала лакирах цялото барбекю с лак за камък "Протекта" на "Оргахим". Лакирах го на 3 ръце. Втората се полага след 2/3 часа, а третата на другия ден. Една кутия от 750 мл. ми стигна /10,50 лв./, което много ме учуди, но самият лак е доста рядък и затова.
Прикачен файл:
BBQ4.jpg ЕТАП 4 - Градинско Барбекю
След като приключих с почти всичко, дойде денят да пробвам произведението си. Така да се каже му отрязох "лентата". Смело мога да твърдя, че комина дърпа абсолютно отлично и пушекът минава под опашката на петела. Остана да си направя скара по размер, но дотогава ще ползвам една готова. Това е.
Прикачен файл:
BBQ5.jpg Етап 5 - Градинско Барбекю
Subsa - специалист
Станало е супер яко!
jekasus - майстор
Човек-невидимка :?
И Б.Б. ще ти завиди за лентата :-D
bulhomes2 - майстор
Поздравления =D> Не е било нужно да си махаш главата.

Петела гипсов ли е? Че при нас има фирма, която се казва така и прави баш такива работи. Но не знаех, че продавали и неоцветени. Преди доста години и аз си лакирах джуджетата с един двукомпонентен полиуретанов лак, но след година се олющиха със все боите. Ето ти още една идея за комина (тия са на 5 години вече):
Прикачен файл:
Shtarkelite.jpg
Фирмата е троянска. Материалът от който е отлят петела не е точно гипсов - някаква керамика е, но не знам точно каква. Казаха ми ако не го прибирам зимата, така да го залепя и лакирам, че да не влезе вътре вода, щото ще се спука, което е разбираемо. Тази фирма има огромен каталог, качен в сайта си. Фигурите са неоцветени и вероятно са предназначени за продажба на хора или фирми, които ги оцветяват.
bulhomes2 - майстор
Значи - същата е. Тук има още десетина, които се занимават със същото. Материала е някакъв разтвор (нещо като "шлик" му викаха), който се налива в калъп (пак нещо от сорта на гипса). Калъпа изтегля влагата от разтвора и в мястото на контакт разтвора изсъхва и се втърдява. Изливат останалия течен "шлик" и фигурата е готова. Е има доизкусурявания - шлайфане, лепене (ако са няколко части), оцветяване...

А иначе и на тази фирма и оцветените са добри. Оцветяването вкъщи е приятно, но съм чувал от производителите, че боите са по-специални за да издържат на външните условия. Ма ти май вече го беше лакирал. Дай боже скоро да му почернее опашката от много мръвки :partyman:
cybersas - специалист
Поздравления - много красиво е станало. Като единствена забележка ще посоча, че бих си оставил едно мъничко парченце плот - от ляво или отдясно на горивната камера - инак е много неудобно като почнеш да вадиш мръвките... Йенското де слагаш :) Мойто е подобно, но има плот около 80 см от ляво, е и няма петел :) Със здраве да го ползвате :drinkers:
Благодаря за пожеланията :) А по отношение на плота - не съм предвидил за него място към самото барбекю, защото само на около 1,5 м. има външна каменна чешма с два плота.
sozi - напреднал
Я да се похваля и аз със моя "майсторлък" В село имапе голям двор а нямахме градинско барбекю и решихме с брата да го сътворим .Ние си мислехме че е лесна работа ама не :?
първия етап беще лесен . :weedman:

Прикачен файл

Изображение008.jpg до тук лесно кофраж и бетон в пропорция едно към гьотере

Прикачен файл

Изображение010.jpg за тук заминаха две акумулиращи печки ама тока скъп

Прикачен файл

Изображение015.jpg главния майстор

Прикачен файл

Изображение012.jpg е стози комин се измъчихме петпъти го правихме и събаряхме ама накрая го удурдисахме

Прикачен файл

Изображение023.jpg след многоооо мъки това е крайният вариянт за 2013 г започна активното използване и не можахме да я облицоваме и да сложим грила вътре но нищо наближава пролеттта
Stefan_62 - майстор
До колегата "Svarojic", барбекюто то е страхотно браво =D> за изпълнението. Тази година съм решил и аз да си измайсторя едно по твоя проект /ако не възразяваш де :roll: /, но имам един, два въпроса. От долу поставил ли си някъква метална тава или палиш огъня директно върху плочата /поне така се вижда от първата проба/ и на едно ниво ли печеш мръвките или на различна височина /според силата на жаравата/.

Тема "ГРАДИНСКО БАРБЕКЮ - финансово икономичен вариант" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: