Изпратете снимка на всички ваши стандартни и нестандартни решения.
bulhomes2 - майстор
Бе да бе. Ма не знам защо останах с впечатлението, че по телефона му диктува исканите размери на конуса и оста и по тях майстора за ден го правел, термообработвал, оксидирал (черната боя) и пращал същия ден. Работата си е много, изисква време, и няма как да стане за няколко часа. Явно осите горе-долу стандартни, съчетани с трите модела конуси - не са кой знае колко варианта. Вероятно продавача има от всички (по десетина да кажем) и така се оправя с поръчките.

Да кажа как би било най-добре да се изработи детайла. Нисковъглеродна стомана, цементация след остъргването, обемна закалка, отвръщане. Защото не виждам как би се изпълнил индуктора за повърхностно закаляване.
joro123 - помощник
Колега,някво развитие по темата?
koveslav - майстор
Ето го и моя циркуляр,колеги.Тук е сниман в период на доработка през 2008г.С това чудо,с 650мм диск и с един работник съм обслужвал доста оборотен склад за продажба на дърва+работа по домовете.Тази машина се закача за теглича на автомобил,а освен това се товари и в автомобилно ремарке.Производителност-според нашите възможности,но около пет кубика на час,ако бързаме до седем.Та на тема конус-моя е 80мм,със стъпка 5мм.В окончателния вариант го въртя с около 400-500 оборота,с два ремъка със ширина 17мм.Производителността му е голяма.Двигателя ми е 12кв,дизел.Какво обаче се получи-редовно сме стигали до 40куб.м. рязане на ден,но при цепене-капваме,колкото и да се сменяме,максимум на петнадесетия кубик.Опитвахме различни варианти на организация на работа,но-това е положението,с конуса умората е уникална.Сега си правя хидравлична машина,само за лично ползване.От цепенето като услуга се отказах.Впечатления от цепенето-най-лесен за цепене е дъба.Той няма никакви остатъчни власинки между разцепените парчета и макар че е най-тежкото и плътно дърво,още като го подадеш на конуса се пука и то открай докрай..Бука на тази тема е най-зле от всички сортове дърва-всяко второ трупче иска доразцепване заради остатъчните власинки.Чам в нашия край се избягва,заради заради запушването на комините.Натоварването на двигателя също е много сериозно,а ако допусна да зацепи конуса,17мм ремъци се разтягат като ластици.Допълнителната планка отдолу помага единствено и само за да не влезе дърво между конуса и плота.Тази планка увеличава доста натоварването при разцепване и бързо се простих с нея.Като идея за нужната мощност за конуса-едноцилиндров дизел 1100 куб.см.,с доста сериозен маховик успява да се претовари на моменти и понякога дори гасне....Консултирах се с една чешка фирма,които преди години първи произвеждаха конуси и те ми казаха,че в моя случай ще ми трябва конус максимум 70мм.При по-малък диаметър обаче недоразцепените трупчета стават още повече...

Прикачен файл

DSC05409.JPG

Прикачен файл

DSC05407.JPG

Прикачен файл

DSC05358.JPG
jiktak - помощник
Здравейте, да повдигнем старата тема и да се похваля и аз с 3 в 1 - циркуляр, шмиргел и цепачка. Двигателя обаче е слабичък, монофазен 2800 об/мин, на шмиргела и циркуляра идват същите обороти, та и малко повече, на конуса - 3,5 пъти по-малки. Предстои заварка на клин под конуса и довършителни манипулации. Върши работа, но с големите букови трупчета с чепове заклинва. Няма и реверс ама ще върши работа.
Чудя се за друг монофазен двигател по-мощен с реверс ако има.... Цени?

Прикачен файл

3в1.jpg
koveslav - майстор
jiktak написа:
Здравейте, да повдигнем старата тема и да се похваля и аз с 3 в 1 - циркуляр, шмиргел и цепачка. Двигателя обаче е слабичък, монофазен 2800 об/мин, на шмиргела и циркуляра идват същите обороти, та и малко повече, на конуса - 3,5 пъти по-малки. Предстои заварка на клин под конуса и довършителни манипулации. Върши работа, но с големите букови трупчета с чепове заклинва. Няма и реверс ама ще върши работа.
Чудя се за друг монофазен двигател по-мощен с реверс ако има.... Цени?
При заклинено дърво двигателя с реверс няма да тръгне.По-добрия вариант е да помислиш за маховик на оста на цепачката.С инерцията на маховика проблемите ти силно ще намалеят,а освен това маховика е удобен при покой да го хванеш с ръце и да завъртиш назад,за да отклиниш конуса...Вижда ми се слабоват плота(тънка ламарина) на цепачката,спънат ли е отдолу? При това малко разстояние между плота и конуса,клина ще е излишен.Аз го махнах много скоро след монтирането му.По-скоро си направи стоп бутон на удобно място,за да можеш бързо да реагираш и при проблем да спреш машината на момента.
joro123 - помощник
Я виж това:https://www.youtube.com/watch?v=HFMgjhoFVvA
явно работи на високи обороти с слаб мотор и маховика му помага да цепи.Като му гледам ремъчните шайби тоз дига още оборотите, но ако решиш да го правиш тъй не прави никакви компромиси с закрепването на маховика. Че откъсне ли се при 3000-4000 оборота не се знае колко поразии може да стори.
чет яну 02, 2014 5:54 pmfox_vt написа:
Абе да ти кажа и от пералня може да стане ама трябва да го ползваш с намотките за центрофуга.Там съотношението шайба мотор е много голямо за да се постигнат 1000-1200 оборота на барабана.Но ще трябва поне два вала и два ремъка за да се смъкне до нужните обороти.

ПП всъщност може да направиш като мене-да си направиш друга стойка за конуса и само да смъкваш елдвигателя от циркуляра на конуса.
А какъв трябва да бъде по принцип електромотора за конуса?Като обороти и киловати?

Тема "Циркуляр и конус за цепене на дърва 2 в 1" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: