Изпратете снимка на всички ваши стандартни и нестандартни решения.
big_death - специалист
Да де , ма не може ли вместо да поставя и маха масата с конуса, просто да направи конуса на отделна маса , където може да маха и слага на нея същия мотор . :? :shock: :? :-D :partyman:
bulhomes2 - майстор
Ама що да маха масата? Ще маха само ремъка.
angelfilev - специалист
fox_vt написа:
Доста категорично изказване :) Човека каза че лятото ще си ползва циркуляра зимата конуса,какво му е нередното.Двете машини ще си работят самостоятелно.На село от 20 години ползваме мотора от фуражомелката за циркуляра и като гледам най малко още толкова ще го ползваме.Това тук е обединяване на много функции във една машина-като се почне от кухненския робот който има много приложения,и се стигне до мултифункционалните селскостопански машини към които се прикача различен инвентар.
Прав си, малко е категорично. Ако към циркуляра и конуса добавим и фуражомелка ще стане още по-фенси. /майтап/ :)
Ако се разполага с мотори не е нужно да се правят такива комбинации. Затова смятам, че темата се свежда до използване на един мотор за няколко неща. Ако се съгласим на това като основно, може да се окаже, че предлагания вариант е само един от възможните.
marian1 - майстор
Идва ми идея за подобрение :lol:
Правиш си масата само за циркуляра, когато ти се наложи да ползваш конуса ( зимния сезон) разкачаш черупките и сменяш само остта - слагаш на нейно място конуса. Дано да си ми разбрал идеята - осите да са еднакви и да са 2 - на едната постоянно седи конуса, на другата - диска за циркуляра. Така спестяваш от допълнителна маса и смяната става само чрез развиване и завиване на черупките.
П.С. Забравих да доуточня - плота е подвижен към рамката чрез болтове - и според уреда го завърташ - с черупките нагоре за конуса и с черупките надолу за циркуляра.
бай Миле - специалист
angelfilev написа:
fox_vt написа:
Доста категорично изказване :) Човека каза че лятото ще си ползва циркуляра зимата конуса,какво му е нередното.Двете машини ще си работят самостоятелно.На село от 20 години ползваме мотора от фуражомелката за циркуляра и като гледам най малко още толкова ще го ползваме.Това тук е обединяване на много функции във една машина-като се почне от кухненския робот който има много приложения,и се стигне до мултифункционалните селскостопански машини към които се прикача различен инвентар.
Прав си, малко е категорично. Ако към циркуляра и конуса добавим и фуражомелка ще стане още по-фенси. /майтап/ :)
Ако се разполага с мотори не е нужно да се правят такива комбинации. Затова смятам, че темата се свежда до използване на един мотор за няколко неща. Ако се съгласим на това като основно, може да се окаже, че предлагания вариант е само един от възможните.

Колега, ако имах още един мотор определено нямаше да ги правя тия гимнастики. Ама за съжаление нямаме мотори. По-точно имаме ама от пералня и ще е много слаб.
fox_vt - майстор
Абе да ти кажа и от пералня може да стане ама трябва да го ползваш с намотките за центрофуга.Там съотношението шайба мотор е много голямо за да се постигнат 1000-1200 оборота на барабана.Но ще трябва поне два вала и два ремъка за да се смъкне до нужните обороти.

ПП всъщност може да направиш като мене-да си направиш друга стойка за конуса и само да смъкваш елдвигателя от циркуляра на конуса.
joro123 - помощник
Става ,ама си има особености.Обяснявам как е при мен и как съм го направил,та който иска да си направи да чете.Мотора е 4 киловата 1480 оборота с термозащита и реверс, циркуляра е 50 сантиметра диаметър с твърдосплавни зъби, а конуса е 6 сантиметра.На отделни оси и черупки са като ремъчните шайби са в съосие с мотора и се ползват самостоятелно(само конус или циркуляр-няма смисъл като цепиш циркуляра да ти прави вятър,а е и по безопасно).С ремъчните шайби леко дигам оборотите на циркуляра до 1600-1700, щото има ограничение на оборотите на 2000, а свалям оборотите на конуса на около 300 за мощ и въртящ момент който е нужен за разцепването на 40-50 сантиметрово дърво(ако си мислите че ще стане с мотор от пералня-поздрави от мен :-D ).Обтягането на ремъка е с амортесьорче от заден капак от кола с заварени на двата края накрайници от биалетка,като същия метод се ползва и за люлката на циркуляра само че изтървало такова(ограничва хода и не позволява рязко движение като така се пази циркуляра от претоварване

Прикачен файл

10092012431.jpg

Прикачен файл

10092012429.jpg
fox_vt - майстор
Добре направено е но не ти ли идват малко тия 1700 оборота :? Нашия е пак към 50 санта диск като твоя и го въртим със мотор 3150 оборота трифазен ела та гледай дали ще се озори.Лошото е че като не се зори и от невнимание може да посинее диска :-D
joro123 - помощник
fox_vt написа:
Добре направено е но не ти ли идват малко тия 1700 оборота :? Нашия е пак към 50 санта диск като твоя и го въртим със мотор 3150 оборота трифазен ела та гледай дали ще се озори.Лошото е че като не се зори и от невнимание може да посинее диска :-D
На диска пише-2000 ОБОРОТА МАХ..Поразпитах тук там и ме предупредиха да не дигам оборотите щото твърдосплавните пластини се разпоявали и започвали да летят като куршуми, а са като бръснач.Щом производителя го е сметнал, аз не искам да рискувам.И не е бавно, 10 сантиметра бук го прерязва за секунда без да се зачуди или забави като с нож-все пак е 4 киловата трифазен.За циркуляра е прекалено як, но за цепачката е перфектен при положение че свалям оборотите около 5 пъти до около 300.В началото свалях оборотите около 2,5-3 пъти но понякога при по кораво дърво конуса заклинваше и ремъка се палеше буквално,а е добре обтегнат(реверса е голямо удобство) .След смяна на шаибата на оста на конуса с по-голяма направо заспа.Само внимавайте с дребните корави дръвчета, че при навиването на конуса бута брутално по посоката на въртене и ако не се внимава и държи яко, може да ви натроши пръстите.Иначе е голям кеф с дебелките-брадва и ками не съм ползвал откак сглобих машината ,трябва да са ръждясали .Успех на всички при сглобяването и ако има въпроси- питайте.

Тема "Циркуляр и конус за цепене на дърва 2 в 1" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: