• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Изпратете снимка на всички ваши стандартни и нестандартни решения.
prascho - майстор
привет,

Обмислям закупуване на 3-ка или 4-ка диван с размери 220х90см, обаче няма как да го кача по стълбите /тясно стълбище/.

Имате ли представа дали може да се вземе под наем въжен или верижен подемник?

Спомням си, че преди 1-2 месеца бяха пускали в Лидл подобен. Идеята ми е да го вържа между две греди на стрехата и хоризонтално да вдигна дивана с помощта на електричеството за да влезе през прозореца. Говорим за тегло около 110кг. Работа за не повече от един ден.
dadko - майстор
Щом има къде да вържеш на стрехата- за 100 кила- не ти требе подемник. Едно здраво въже и ролки и си правиш полиспаст.
prascho - майстор
nikolson написа:
prascho написа:
Имате ли представа дали може да се вземе под наем въжен или верижен подемник?

Работа за не повече от един ден.
http://www.rentex.bg/lebedka
Дадко, не съм запознат с полиспаста, точно как да разположа ролките. Имам една ролка и въже, могат да се вземат още ролки ако трябва. Въпросът е как аз и баща ми да вдигнем 110-120 кг на 7.5м височина. да застопорим дивана във въздуха и да се качим на таванското и да го поемем през прозореца.

Може би тази механична лебедка от линка на николсон ще свърши работа. Доколкото схващам лебедката е на земята и минава въжето през ролка за стрехата. Ама сам ако въртя лебедката ще мога ли да повдигна тези 110кг :?
kuger - майстор
С тая лебедка ще въртиш до главозамайване.
С полиспаст, ако е прекарано въжето през всичките ролки, за 7,5 метра ход ще ти трябва въже поне 30-40 метра. Спокойно може да се мине и през по-малко ролки, тогава ще е по-тежичко за дърпане, но и багажа не е много тежък. Най-добре ще е с два полиспаста.
Много си ми далече, имам два с по 25 метра въжета.
prascho - майстор
Kuger, с два полиспаста тези 120кг колко ще са на изхода при мен? Колко горе долу струват два полиспаста?
kuger - майстор
Такива си купих, от същия продавач : http://olx.bg/prodavam-polispasti-komplekti-i53884480
Въжето го имах фи 8мм, капрон.
prascho - майстор
Ще си купя и ще опитам. Цената е приемлива. Обаче тези полиспасти не са ли тройни. Нещо не мога да се ориентирам в офертата на човека. Пише две макари в комплект пък на снимката са три ролки в един корпус. Как да ги закрепя ако взема два или три подобни корпуса?
kuger - майстор
Полиспаст става от два блока /тяло, кука, ролки/ Всеки блок е с по три ролки. Пак, на всеки блок има и ухо, където ще се върже единия край на въжето. Слагаш двата блока на масата, на около метър един от друг. На единия в ухото вързваш въжето, другия край на въжето прекарваш през крайна ролка на другия блок. Връщаш края на въжето през крайна ролка на първия блок. От там към средната ролка на втория, от там към средната ролка на първия и така докато въжето обиколи всички ролки.
Вдигането може да се направи и от терасата /прозореца/ и т.н. Тогава свободния край на въжето трябва да излиза от долния полиспаст. Ще се учудиш, колко мощна е системата.
За справка - жена ми, дето е 45 кила, вдига двигател на Москвич 412.
С такива джаджи опъваха едно време проводниците между стълбовете.
Дано си ми разбрал драсканиците :?
Виж тук е обяснено : http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=& ... voPJXEpRfA
dadko - майстор
Е, ти не е задължително да прекараш въжето през всички ролки. Имаш три в пакета- можеш да използваш и само едната от тях...

Върна ме 20 години назад, карах на ЦПШ- Мальовица курс за инструктор по алпинизъм. (тогава се занимавах със скално катерене....) Та- имахме за задача да правим спасителна акция- извличане на пострадал - трябва сам човек да може да издърпа със собствени сили, без да разчита на чужда помощ (щото- предполага се, че няма такава) партньора от свръзката. И без ролки, а само карабинери, щото никой катерач не носи със себе си и ролки...
Е, няма да изпадам в подробности, че докато разучавахме системите от полиспасти в хижата- на няколко пъти "претрепахме" "човека"- естествено, не беше жив човек, а импровизирана тежест.
Та- ако не си работил с въжета- има вероятност да не знаеш как да фиксираш въжето и издигнатия на 7,5 метра диван- може да се придвижи скоростно до кота нула и да се разбие на парчета.
Така, че въпреки, предложението си- аз бих ти препоръчал механичната лебедка- колко ще въртиш за тези 7,5 метра...

Иначе- полиспаста не е толкова сложно нещо и в линка по- горе, дето изкарва гугъла-има доста картинки.
kuger - майстор
Тая лебедка червячна, бре, колко оборота на ръкохватката ще трябва да направи за оборот на барабана? Като то гледам барабана я има 0,3м на оборот, я не.
Полиспаста го препоръчвам не, че го имам, а защото е елементарен, евтин /въжето е най-скъпото в него/. Не виждам какво може да се обърка ако въжето е захванато добре и не се изпуска другия край :shock:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "въжем или верижен подемник под наем?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: