Изпратете снимка на всички ваши стандартни и нестандартни решения.
preslav - майстор
5000 лв. са около 2.5 тона нафта или бензин.
hidrazin - майстор
нед авг 26, 2018 9:28 aminfomar написа:
Аз го посъветвах - буркан под крушата, с малко ориз вътре да не се овлажняват. А може и под дюлята.. както си реши.
Общо взето съветът който си му дал е меко казано неразумен. По-скоро е тъп. Да заравяш банкноти..... :shock: :shock: :shock:
А с тоя ориз - като ги извади най-много да има супа вътре. Тури и малко морков... :-D
Най-доброто решение е ТОВА
:partyman:
шоп - майстор
Такаааа... златото го предложих вече, но според мен 4-5000 лв е прекалено малка инвестиция

В момента златото е 1206,09 $ за унция
Цените на златото могат да се видят във всеки един момент, например тук: https://goldprice.org/

Хубавото в Бг, е че инвестиционото злато не се облага с ДДС :prayer: :supz: :prayer: :supz:

Обаче идеално щастие няма: златото е супре ликвиден инвестиционен момент и може да се продаде за секунди!
Уловката е, че печелят търговците:-)

Например маржа купува/продава за 1 унция в Бг за масовките "Филхармония" и Кенгуру" е 152лв
Какво означава това на практика за съседа инвеститор?'
Купува 1OZ злато за 2170лв и ако днес в края на деня или утр сутрин реши да я продаде ще вземе 2018лв
Ще е на загуба 152 лв

Извода поне според мен е, че златото не е за кратковременна инвестиция, даже мога да кажа, че в края на един период инвестицията може и да е 0 Разбира се може и огромна печалба ( ако си продал при над 1800$ 2011-12 год)

Може и обратното... огромна загуба. Купил си на 1800$ унцията и продаваш на 1200 :x

5000лв според мен са наистина малко за инвестиция, но все пак съвета ми е да не се купуват 2 бр монети от по унция, а да се диверифицира в по малки грамажи инвестиционни монети и/или кюлчета или да се инвестива във фр. франкове ( напоелони) Може и белгииски, италиянски, румънски, австрийски, руски и т.н. монети с тегло и карат подобни на наполеони.
Те са с цена 400-450 лв/бр и може лесно да се добавя към инвестицията или по-малко да се продава при нужда.

П.П. Иначе съвета да се слагат шарени хартийки в буркан е меко казано безумен.
Имам познати антиквари, които доста често им се случва да им донесат буркани, кутии и т.н. с банкноти печатани 1951, 1962. 1974 и т.н. Пачки и пачки, килограми....обаче хартията за рециклиране в момента е 3-4 стотинки за кило :-D :-D :-D
Обаче инвестиралите в буркани, кутии и т.н сребро и злато е друга бира :)

П.П. Жалко, че инвестиционното сребро в БГ не е освободено от ДДС.
fbr - майстор
И предложението за купуване на земя, страда от същия порок. Ако утре реши да продаде земята купена днес, ще спечелят нотариусите. Той пак ще е на загуба.
infomar
От всички предложения, не видях нито едно от което един дядо от село може да се възползва.
Това не е млад човек в течение на новостите и курсове валути, злато имоти, кюлчета..... Най-много ако отиде да го излъжат както подобава.
Та дали ще е под крушата или дюлята или в дюшека... май той сам ще си реши. Там не му искат пари за теглене предсрочно, както банките не му дават лихви, не му взимат такса печалба или как там я наричат.
Парите са малко за някакви борсови игри от които той нищо не разбира... въобще е прецакан по всички показатели, но има възможност да пътува свободно зад граница и да се ползва от всички демократични права които си извоювахме.
plamen6703 - майстор
Дано от носталгия по миналото на дядото не му се прииска като му се обадят по телефона от "полицията" да стане доброволен сътрудник и да се включи в "залавянето" на телефонни измамници с парите си :cool:
Доста пенсионери-инвеститори изгоряха с добри суми, които умни, разумни и мъдри хора не би им дошло на ум да инвестират по такъв начин! :partyman:
preslav - майстор
Инфомаре, ти ли си дядото или наистина се опитваш да помогнеш на някой човек от миналия век? Какво разумно ТИ си видял в дадените ти съвети аз не знам, но аз не виждам нищо разумно в дадения от теб съвет "буркан-банк", ами ако гъгрици нападнат ориза и покрай него загинат и мангизите?
Мое лично мнение е, че за такива незначителни суми няма нищо по-добро от банките, още повече когато се касае за "бели пари, за черни дни". Мои познати са доверили подобна сума на дъщеря си, а тя е "сложила" парите в банка. Рисковете от телефонни измамници са избегнати, рисковете от фалит на банката са избегнати със закон, печалба няма да има, но и загубите ще са минимални дори след 10 години - да е жив и здрав стареца, но дали ще избута още 10, дали ще е с акъла си, дали сам ще се погребва, дали ще му пука кой е плакал на гроба му?
Вариант за по-млади е и застраховката живот, ясно е, че ако пукна няма как да се възползвам от нея, но съм посочил наследник, който евентуално ще ме зарие един ден и няма да мисли от къде да вземе едни 1000 лв. за цялата галимация по зариването.
И друг път съм ти казвал (съсвсем по приятелски), твърде наивни теми подхвърляш, нещо не ми се връзва с възрастта ти (нали си пенсионер, макар и млад), не те упреквам, но ми е леко странно как си оцелявал до момента, нали на теб ти викаха "капитане", на какво си капитан, на живота си ли???
В този ред на мисли искам да те попитам няколко неща - какво стана със системата ти за осмозна вода, печеш ли все още хляб на хлебопекарната си, смени ли си олиото на колата, обживя ли си софийския имот и т.н. Сподели опит моля, кажи как се справяш ти с дървата, жената, климатиците, климактериумите, лозата, вината и домата, който е надолу с главата.
Нищо лично, но нещо те тормози - сподели го, не ме забивай към патриархата, не ми внушавай носталгия по миналото, което се опитвам да забравя, че настоящето не е по-различно.
Със здраве незлобливи ми съкооператоро, вземи ги тези 5000 лв. и му ги съхрани на човечеца, ти бъди банката, ти си сложи капачката и печата - стиска ли ти??? На мен не ми стиска, на повече от 10000 не съм ставал гарант, по едно време бяха 17000, но няма какво да коментирам мои си решения - щурвалът е твой!
infomar
нед авг 26, 2018 5:55 pmpreslav написа:
Инфомаре, ти ли си дядото или наистина се опитваш да помогнеш на някой човек от миналия век? Какво разумно ТИ си видял в дадените ти съвети аз не знам, но аз не виждам нищо разумно в дадения от теб съвет "буркан-банк", ами ако гъгрици нападнат ориза и покрай него загинат и мангизите?
Мое лично мнение е, че за такива незначителни суми няма нищо по-добро от банките, още повече когато се касае за "бели пари, за черни дни". Мои познати са доверили подобна сума на дъщеря си, а тя е "сложила" парите в банка. Рисковете от телефонни измамници са избегнати, рисковете от фалит на банката са избегнати със закон, печалба няма да има, но и загубите ще са минимални дори след 10 години - да е жив и здрав стареца, но дали ще избута още 10, дали ще е с акъла си, дали сам ще се погребва, дали ще му пука кой е плакал на гроба му?
Вариант за по-млади е и застраховката живот, ясно е, че ако пукна няма как да се възползвам от нея, но съм посочил наследник, който евентуално ще ме зарие един ден и няма да мисли от къде да вземе едни 1000 лв. за цялата галимация по зариването.
И друг път съм ти казвал (съсвсем по приятелски), твърде наивни теми подхвърляш, нещо не ми се връзва с възрастта ти (нали си пенсионер, макар и млад), не те упреквам, но ми е леко странно как си оцелявал до момента, нали на теб ти викаха "капитане", на какво си капитан, на живота си ли???
В този ред на мисли искам да те попитам няколко неща - какво стана със системата ти за осмозна вода, печеш ли все още хляб на хлебопекарната си, смени ли си олиото на колата, обживя ли си софийския имот и т.н. Сподели опит моля, кажи как се справяш ти с дървата, жената, климатиците, климактериумите, лозата, вината и домата, който е надолу с главата.
Нищо лично, но нещо те тормози - сподели го, не ме забивай към патриархата, не ми внушавай носталгия по миналото, което се опитвам да забравя, че настоящето не е по-различно.
Със здраве незлобливи ми съкооператоро, вземи ги тези 5000 лв. и му ги съхрани на човечеца, ти бъди банката, ти си сложи капачката и печата - стиска ли ти??? На мен не ми стиска, на повече от 10000 не съм ставал гарант, по едно време бяха 17000, но няма какво да коментирам мои си решения - щурвалът е твой!
Ни са мои парите, аз с моите купих втори апартамент в София и там ги вложих. Имам и няколко стотин декара земя от която си взимам рента, но не ламтя за повече. Това което имам ми стига. Морето много ми взе, и всичко не се компенсира в пари. Когато съм имал възможност съм инвестирал и управлявал парите си, но сега нещата се промениха коренно и рискът стана неоправдно висок. Гледам си живота в ранчото, лозички, доматки... кеф!!

Благодаря, но чужди пари не искам да взимам и да управлявам.

Това за крушата, дюлята и тем подобни бе фигуративно казано, просто съвета ми към него бе да си си скъта някъде където той си знае и да не се доверява на банки.
Само за сведение, имам двама познати които получиха известия от банките си, че имат опит за не оторизиран достъп до сметките им от вънка. Отидоха в банките и им смениха на място, къде да знам какво, но картите им ги взеха и им издадоха нови. На въпросът им към служителите дали все пак някой е влизал в сметката им, са срещнали и двамата мълчание и липса на отговор. Не съм Мара подробната и много не съм ги разпитвал, щото бяха доста стресирани и се чудеха какво да правят и на кого да се доверят.
Аз също имах преди дни подобни писма по мейла си от Булбанк и тази седмица ще ходя да видя за какво става дума. Техните са били по SMS.
Та толкова за банките, за лихви и такси не ми се повтаря. Ти си ги дръж в колкото банки и сметки искаш.

Явно те безпокоя с моите мнения и щом е така, няма да пускам каквото и да е, явно съм много глупав и не съм на нивото което сте тук.
Относно филтри, пекарни и т.н.т. всичко е супер и работи прекрасно, но това едва ли интересува другите.
Бъди здрав.
preslav - майстор
нед авг 26, 2018 6:40 pminfomar написа:
Ни са мои парите, аз с моите купих апартамент в София и там ги вложих. Имам и няколко стотин декара земя от която си взимам рента, но не ламтя за повече. Това което имам ми стига. Морето много ми взе, и всичко не се компенсира в пари.
Инфомаре, морето ти е взело точно толокова, колкото ти си му дал - моите уважения, но не вини морето, че пъпът ти е хвърлен на полето!
Поне според мен, няма по-безумна инвестиция от това да си закопаеш парите в апартамент - съжалявам, но това не е инвестиция, а липса на визия, което пък е напълно нормално за човек с декари и ренти. Аз нямам и 2 квадрата земя, не искам и да имам, но в същото време не искам да имам и нищо общо с онези, които не са успели да скъсат пъпната си връв със селото. Казно по друг начин "Ние сливенските курви, за едната чест живеем" - аз имам две ръце, празна глава и тия три неща, нямам земя, нямам свободна пара за глупости, опитах се да ти кажа, че обратната осмоза не е лъжица за твоята уста, но ти имаше свободна пара, сега се опитвам да ти кажа, че няма защо да ревеш по миналото, изцуцал си каквото може от предишното и сегашното - нямаш право на глас приятелю, не си онова, за което ти се иска да се представиш, не можеш да поемеш отговорност, не е и нужно - нали всеки месец си се разписвал на 15-то число за заплатата, нали си взе жилище от армията, което сега продаваш (а може би вече си продал), защо сега ми вкарваш теми, не искам да знам за Парамарибо и Суринам, не ми е нужна информация за Гвиана, Венецуела, Мексико, Куба, Бразилия, Аржентина - за кое море говорим "Капитане", за онова, което е до колене или за другото с големите риби?
Споко, не те виня, това ти е хоризонтът "букан-банк", моят хоризонт е "яж, пий и си носи новите дрехи", има само една уговорка, не си носи новите чехли, и за да не ме питаш защо ще ти кажа "за да му обиват на следващия".
DMN - майстор
Според мен темата не е лишена от смисъл. Мисля, че доста хора се питат какво да правят със скромните си или нескромните си спестявания. Някои се притесняват и от идващото евро и се чудят какво ли ще стане с левовете им и дали ще изгубят нещо. Ама и кой знае какви финансови въртележки ще се завъртят дотогава, че да се "изпоти" още левчето. Аз лично на банки не вярвам, пари в банка нямам(то и пари много нямам де :-D), банките ги мразя и ги ненавиждам, това са кръвопийци, кожодери, изнудвачи, пладнешки обирджии защитени от закона и държавността - такава е системата - КАПУТализъм.
По въпроса за банките, това е достатъчно:
https://profit.bg/banki/kolko-pechelyat ... i-sekunda/

А щом парите са за "умряло", според мен трябва да се инвестират в предварително закупуване на гроб, колко ли струва един такъв и има ли такава възможност да си купиш мястото/земята прадварително :? . Макар че народът е казал - никой не е останал непогребан, тъй че и в това май няма смисъл. Виж за здраве обаче е необходимо, като нищо ще пукне човек, щото няма едни 2000лв. най-малко например за някоя операция, която може и да е животоспасяваща операция.
Българинът от старо време е свикнал да заделя по нещичко за черни дни :) .

Тема "Търся практично решение за вложение на спестявания." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: