Изпратете снимка на всички ваши стандартни и нестандартни решения.
Lans Link - специалист
Здравей rockwall,
Както ти бях обещал ти пращам въпросната скица на плъзгащата врата.Надявам се да я разгадаеш и да ти е от полза на теб и на целия форум.Ролките,колелетата и гумения тампон ги има във всяка по-голяма железария.Гумен тампон се слага също от другия край - при отворено положение на вратата.Ако има нещо неясно - питай.
Р.Р така и не разбрах откъде си?
Айде със здраве.

Прикачен файл

sliding door.JPG
sliding door.JPG (40.78 KиБ) Видяна 13426 пъти
rockwall - майстор
Lans - в пловдив съм - не знам какво значение има

ЛОШОТО Е че така и не разбрах това, което ми е най- интересно -

1 . как две ролки ще крепят врата тежаща примерно 100 кила, като я подпират само в единия ъгъл ???

Нали при затворено положение ролките са в ъгъла, а останалото крило се крепи само долу на колелцата и вратата ще се криви накъдето си поиска.

2. Каква е ролята на обувката и на ухо 1 и 2 ??
Предполагам че ушите са за заключване но обувката не ми е ясна даже какво е (да не е няква планка на която са заварени ушите - ако е така си го написал много сложно - два обърнати един към друг Г винкела (разпробити) ще правят същото - нали ???

3. Моята врата най вероятно ще е двойна
- както на тази схема - т.е. ако ушите са наистина за катинар - при мен няма да е точно така - по-скоро ще има желязо което ще минава през тръби в двете части на вратата - КАТО РЕЗЕ и ще се заключва през тръбите с катинар

Обясни ми все пак докрай - не е изключено да мина и на цяла врата - така заключването и вратата в затворено положение наистина ще са доста по-стабилни - няма да има движение, защото плоскостта ще е опряна от двете страни в колоните

и все пак - ако вратата е единична - тогава крилото ми ще е над 4 метра - не знам как ще се държи краят на вратата, който е на 4 метра от крепящите другия край ролки - все пак не е малко тегло

на тази схема която пуснах горе има по два реда ролки на растояние едни от други - лошото е че това се прави зад колоната - т.е. ако имам отвор за плъзгаща врата и искам стабилна врата при почти затворено положение (не напълно затворено - тогава е ясно че е подпряна на колоната) и отворът е 4 м - тогава трябва да имам крило 5 метра - за да може 1ният метър да остава между 2 та комплекта ролки

уф заболя ме устата от писане

Прикачен файл

мамка й и врата.jpg
мамка й и врата.jpg (69.13 KиБ) Видяна 13373 пъти
spec - специалист
rockwall написа:
... на тази схема която пуснах горе има по два реда ролки на растояние едни от други - лошото е че това се прави зад колоната - т.е. ако имам отвор за плъзгаща врата и искам стабилна врата при почти затворено положение (не напълно затворено - тогава е ясно че е подпряна на колоната) и отворът е 4 м - тогава трябва да имам крило 5 метра - за да може 1ният метър да остава между 2 та комплекта ролки
До колкото разчитам схемата, почти 1/3 от вратата се припокрива със оградата при напълно затворено състояние - двойно защрихованото. Мисля си, че това е задължително при вратите с ел. механизъм.
Ако е с ръчно задвижване, според мен проблема е не когато е почти затворена (тогава човек все пак я държи в предния край), а когато е почти напълно отворена. Защото врата се бута/дърпа обикновено в предния край, а задния (почти 4 м) е свободен !!! При вятър ще е проблем. Дано съм бил ясен?
Моето предложение е да има още една ролка (по средата на вратата, когато е изцяло отворена) на някой метален кол от оградата.
rockwall - майстор
при отворено положение не е проблем - отстрани на колоните мога да се пуснат и други колони с ролки и тн.

Въпросът е при затворено положение - двата горни ъгъла на крилата няма да са укрепени с нищо. Няма как да сложа по средата на вратата си колона, нали ???

Т.е. май няма решение (освен ако крилата на вратата не се удължат с по 1 метър, за да има 1 м допълнително между 2та чифта ролки

В заключение ще се наложи да мина на единична врата с два чифта ролки, освн ако някой не се трогне да каже друг вариант.

Ето как е положението в момента. Това, че имам и единична врата отстрани на двойната и още една колона всъщност ще определи посоката на плъзгане и единственото което ми остава е да съединя вратите и да сложа ролките

Дано вратите са достатъчно прави !
Ако не са достаъчно просто ще ги дублирам (отгоре и отдолу) с прав винкел или тръба за водачи, които ще минават през ролките (отгоре) и на които ще са монтирани колелцата (отдолу)

ЕЕЕЕ, поне за следващият който прави такава врата ще има достаъчно инфо - май, май

Прикачен файл

вратица.jpg
вратица.jpg (114.14 KиБ) Видяна 13270 пъти
Последна промяна от rockwall на чет юни 05, 2008 6:50 pm, променено общо 2 пъти.
velsi - Почетен майстор
Обърни внимание на "поглед отгоре" и на профила, където е ухо No 1. Там вратата влиза в профила при затворено положение докато опре в гумения тампон и въпросния профил я обхваща, за да не се клати.
rockwall - майстор
velsi - затвореното положение е ясно - там могат много приспособления да се направят - въпросът беше как може да се укрепи двукрила портална врата без да има колона по средата - едиственото което според мен би я държало стабилно при затворено положение е накакво 4 метрово хоризонтално желязо което да влиза и в колоните - като залостването на вратите на замъците - ама тва е много неефективно, трудно и-и-и-и, да речем тъпо
spec - специалист
rockwall написа:
... ще се наложи да мина на единична врата ...
Аз през цялото време си мислех, че говорим за единична.
rockwall написа:
... ще ги дублирам (отгоре и отдолу) с прав винкел или тръба за водачи, които ще минават през ролките (отгоре) и на които ще са монтирани колелцата (отдолу)...

Според мен е по-добре не с винкел или тръба, а квадратен профил и ползваш устройствата от снимките. Така ще лагерува по-добре.

А за двукрила врата наистина се налага всяко крило да е доста по-дълго. За да се припокрива с оградата/вх.врата в двета посоки.

Прикачен файл

rolki.jpg
rolki.jpg (4.32 KиБ) Видяна 11603 пъти

Прикачен файл

rolka dolna2.jpg
rolka dolna2.jpg (4.24 KиБ) Видяна 11603 пъти
spec - специалист
rockwall,
Ако много държиш да остане двукрила мисля, че тръбичка и желязо, което влиза достатъчно плътно в нея, заварени на двета половинки в горния край ще вършат работа (вж. скицата).
Ако добавиш П-профил по цялата височина там, където се допират двета врати челно, така че едната врата да влиза в П-профила, мисля че ще е още по-добре.

Прикачен файл

klin.jpg
klin.jpg (46.17 KиБ) Видяна 11593 пъти
rockwall - майстор
доколкото разбирам искаш отгоре на двете врати да има кутия винкел в която да НАХАКВАМ по-малко нещо и да го заклинявам - ама няма да е зле и да се заключва и става една мацана

а иначе как едната врата ще влиза в другата не ми е ясно
все пак говорим за врати високи по 1.70 и крило по 2 метра
Lans Link - специалист
Здравей rockwall,
Извинявай,че не можах да се включа по-рано.Та да ти кажа - аз съм монтирал до сега поне двадесетина такива врати и никога ,ама никога не съм имал проблеми.Каквато и да е вратата - две ролки /една до друга/ както съм ги дал на схемата са достатъчни - тази на снимката е 4метра.Цялата тежест по принцип пада върху колелата.Ролките само я държат да не падне- като се има в предвид,че всичко е нивелирано и вратата е отвесна ролките почти не вземат участие.Даже съм монтирал врата ,която се държи на една ролка - когато горният край на вратата завършва с дъга.Тогава на средния профил се заварява винкел и ролката лагерува между профила и винкела.Тогава и поддържащата колона с ролката е висока до средата на вратата.
Та да се върнем на твоята врата.При отворено положение вратата се крепи на двете ролки,които са на носещата колона.НО по принцип ватата седи в 99% в затворено положение.Ето защо на другата колона се монтира тази "обувка" в която вратата влиза ,когато се затвори.Тя се прави от шина 30/8.На долният и край се заварява едно "ухо" - шина с дупка -за катинар.Също такова ухо се заварява и на вратата,когато е плътно затворена -на 2-3 мм под първото - така,че двете дупки да съвпаднат.Така хем вратата ти става стабилна,хем можеш да я заключваш,хем се предпазваш от крадци.А като искаш - на колоната където са ролките може да удължиш вратата само в горния край с парче профил със същия размер - само 20-30 см.са достатъчни.Просто не виждам за какво да се тревожиш.Ако искаш направи си една рамка от профил 40/40 и в тази рамка си "вкарай" съществуващата си врата.
Надявам се да си ме разбрал.Ако има нещо - питай.
Айде със здраве.

Прикачен файл

vrata - obuvka.JPG
vrata - obuvka.JPG (15.42 KиБ) Видяна 11537 пъти

Прикачен файл

vrata - rolki.JPG
vrata - rolki.JPG (13.5 KиБ) Видяна 11537 пъти

Тема "Плъзгаща портална врата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: