Изпратете снимка на всички ваши стандартни и нестандартни решения.
rockwall - майстор
Благодаря Lans , както и на всички, които взеха учатие - сега поне е ясно, че плъзгащите врати са винаги единични

и моята ще трябва да стане такава :?
spec - специалист
Не се отказвай толкова лесно!

Май останах недоразбран. Ето пояснението:
rockwall написа:
доколкото разбирам искаш отгоре на двете врати да има кутия винкел в която да НАХАКВАМ по-малко нещо и да го заклинявам - ама няма да е зле и да се заключва и става една мацана
Имах предвид на едното крило да е тръба (или кутия от винкел), а на другото - "нещото", което да влиза в нея - тип "мъжко-женско". А не две кутий и ти да го нахакваш. Представи си двете части на обикновената панта - при затваряне на двета крила мъжката част влиза в женската.
rockwall написа:
а иначе как едната врата ще влиза в другата не ми е ясно
все пак говорим за врати високи по 1.70 и крило по 2 метра
Погледни скицата - по цялата височина на челото на едното крило заваряваш П-уайзена, а на другото по цялата височина - квадрат, така че при затворено положение квадрата да ляга плътно в П-уайзена.

Прикачен файл

vrata sglobka.jpg
vrata sglobka.jpg (41 KиБ) Видяна 6147 пъти
rockwall - майстор
mda - така ще стане
Petyr - специалист
rockwall написа:
mda - така ще стане
Не ми е ясно как ще стане? Нали проблема при двете крила е когато се отваря, а не когато е затворена. Т.е. в момента в който останат крилата без опора. Или тук идеята е мъжкото и женското да държат достатачно време, докато вратите влязат във вторите ролки, но ако е така, дали няма да има проблем, ако плъзнем първо едното крило, другото няма ли да загуби стабилност? И тези два шиша няма ли да пречат, не е ли полесно да се сложат от другата страна, така че вторите ролки да държат само тях, а не да се удължава цялата врата?

То е възможно да се направи проста система която да движи вратите симетрично, но все пак системата става по-сложна.

При варианта с две крила, ще трябва и двойно заключване.

Прикачен файл

wrata.JPG
wrata.JPG (10.45 KиБ) Видяна 6085 пъти
Последна промяна от Petyr на ср юни 11, 2008 12:00 am, променено общо 1 път.
rockwall - майстор
Проблемът е винаги, когато е затворена и то не напълно. Тогава свобония крайм който се приближава към затварянето е най-далеч от ролките, които държат другия край,

Точно затова според мен е по-стабилно, ако на ролката се държи крило с размер 1,70х2.00 м , отколкото ако е два пъти по дълго.

Проблемът в този случай е че при затворено положение двете крила трябва да се слеят в едно и то почти толкова стабилно, колкото ако е едно цяло ДВОЙНО.

Всеки вариант има предимство и недостатък

ГОЛЯМОТО единично крило е много стабилно в затворено положение но в леко отворено положение (примерно отвор -10-20 см - ролките в край А ще крепят цялата плоскост до край В, който е на 4 метра от край А.

ПО-МАЛКИТЕ ЕДИНИЧНИ КРИЛА няма да оказват такъв натиск защото са наполовина, но пък в затворено положение напасването им няма да постига стабилността на ГОЛЯМО ЕДИНИЧНО КРИЛО, подпряно на две колони.

ТАКА че в края на краищата ДВОЙНА ВРАТА с две крила е вариант може да се конкурира като стабилност (в затворено положение) с единична, единствено ако крилата са по-дълги от светлия отвор и има по 2 чифта ролки от двете страни, така че дори при напълно затворено положение да има крило хванато от два чифта ролки. Само тогава ще е сигурно че няма да има ривене на горните ъгли, които се срещат в средата.

И ТЪЙ КАТО аз имам две крила, които не са по-дълги от светлия отвор, мисля че най лесно ще е да ги заваря в едно

ТАКА или ИНАЧЕ НАИСТИНА ВРАТАТА СТОИ ПОВЕЧЕ ЗАТВОРЕНА

МНОГО СМИСЪЛ ИМАШЕ В ТАЗИ ТЕМА И КОМЕНТАРИТЕ ВИ
БЛАГОДАРЯ ВИ


ПАК ще поглеждам де - може някой да изобрети нещо
Petyr - специалист
Според мен двукрилата, когато е затворена ще е стабилна също толкова колкото и еднокрилата. Все пак като се затвори ще има някаква брава, която ще съединява двете крила, а колелата от долу също ще се събират перфектно, както и клина от горе. Така че в затворено положение няма да има никакви проблеми. Единствено, че освен заключването на двете крила, ще трябва и да се заключва и за някоя колона...
spec - специалист
Petyr написа:
Не ми е ясно как ще стане? Нали проблема при двете крила е когато се отваря, а не когато е затворена. Т.е. в момента в който останат крилата без опора....
Като говорим за опори, на колко точки се държи врата с обикновени панти? - На 2. Достатъчно стабилна ли е? - Да!
В случая всяко от двете крила ще има ТРИ опрни точки - двета колела долу и чифт ролки горе. За каква нестабилност става въпрос? При това с размери наполовина спрямо цяла врата.
Petyr написа:
... Единствено, че освен заключването на двете крила, ще трябва и да се заключва и за някоя колона....
Не съм съгласен, че са необходими две ключалки.
Доста идеи могат да възникнат за самоделна ключалка в средата, където се събират двете половинки. Например: желязо, преминаващо вертикално през две тъбички, заварени на всяка от вратите и забиващо се в земята. Естествено там някъде на подходящото място слагаме катинар.

Все пак сме в "направи сам" :-D
Petyr - специалист
spec написа:
Например: желязо, преминаващо вертикално през две тъбички, заварени на всяка от вратите и забиващо се в земята. Естествено там някъде на подходящото място слагаме катинар.

Все пак сме в "направи сам" :-D
Да, това заено с идеята ти за "шиш" в горния ъгъл би свършило работа. Преди не съм разбрал, точно за какво е въпросния шиш.

Двукрилата врата има един сериозен плюс - тежестта и ще е по-малка, т.е. по-лесно и по-бързо ще се отваря и затваря.
rockwall - майстор
точно тва е и моята идея - още повече че имам две крила НАЛИЧНИ

продължавам отговора за стабилността и в колко точки се държи обикновена врата

тук говорим за врата която се ветрее или за врата която е в каса

все пак врата в каса може да се държи и на една точка - ама я си представи врата на каубойски бар дето се ветрее напред назад - тук случая ще е аналогичен ако ролките не са яки

всъщност точно до тях опира всичко

къде могат да се вземат такива ролки или трябва да са направисам

не ми се ще много да нагаждам и преустройвам - искам нещо точно направено заводски

а когато ги видя вече ще знам става ли или не с две врати

а относно заключването на двойната - правилно е че трябва да се заключва и някъде другаде - долу или на някоя от колоните - защото иначе някой просто ще си я избута настрани

ама сте и вие
кво се запънахте за тази тема - не ме оставяте да направя глупост и полсе да се тюхкам

нищо - полезно е тва мислене

кажете сега за ролките и колелата - нещо от тези или знате други

http://www.dinis.bg/articles.php?ArticleGroupID=12
spec - специалист
rockwall написа:
... тук говорим за врата която се ветрее или за врата която е в каса

все пак врата в каса може да се държи и на една точка - ама я си представи врата на каубойски бар дето се ветрее напред назад - тук случая ще е аналогичен ако ролките не са яки

всъщност точно до тях опира всичко

къде могат да се вземат такива ролки или трябва да са направисам


кажете сега за ролките и колелата - нещо от тези или знате други
Не вярвам в момента двете ти врати (или които и да са други дворни) да са в каса. По-скоро както каза - тип каубойски и пак са на две панти, или греша? Поне мойте, пък и на съседите са така.
А въпроса за якостта се подразбира - естествено, че не можеш да сложиш колелца от мебели :) (шегичка - да не се хванеш сега за думата)
Не те подценявам като майстор, но според мен е по-добре да използваш фабрични ролки и колелца. Все пак лекотата при отваряне и сигурността (то май цялата тема стана за сигурността :? ) са най-важни.
Ето един линк за подобни:
http://www.tashev-galving.com/index.php ... 66&lang=bg

Айде успех, пък като я направиш сложи 1-2 снимки.

P.S. Не се чувствай длъжен да приключиш темата - нали все някъде трябва да си чешем езиците. Пардон - пръстите :-D

Тема "Плъзгаща портална врата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: