• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
Напишете въпрос свързан със санирането.
8180 - майстор
SEV написа:
И за двата случая казаха,че не е правилно,но аз настоях и ....
Колега,
Без никакво заяждане, считам, че грешиш като набеждаваш вътрешната ТИ с Фибран за проблемите, още повече на стени изолирани и отвън.
Обърках ги твоите стаи и помещения, но това с термометъра ми обяснява някои неща.
При ТРИ градуса (на стената сигурно 1-2) и влажността край морето само дето не е замръзнала тази влага и да наблюдаваш мъгла (със и без Фибран).
Малък факт: Ако помещението с термометъра е 15м2, достатъчни са 150g вода във въздуха за да започне конденз при положителна разлика вътре/вън, демек през зимата.
Лятото е още по зле - ТИ не позволяват на стените да се сгреят, охлаждани с климатика. Един вид ги изолираш от топлината вън.
Мисля си, че точно тогава (през лятото) се навлажняват стените ти (ефектът от осушаването чрез климатика по-скоро е недостатъчен), а и мухълът се чувства по-комфортно. Пак проблемът не е във Фибрана.

Сори за "полицая" - явно не съм компетентен в униформите. :)
SEV - специалист
Ще разкажа един виц.
Имало едно време обичай,булката като е девствена на сватбата,тъпана да огласява това.Пена се заженила,сватосници веселба,хора и т.н.Влезли те с жениха и :проба: и след малко тъпана започнал да бие,та се къса.Обаче наш Иванчо се подхилква под мустак,питали го защо.А той рекъл,аз на оная си работа ли да вярвам или на тъпана.
Обяснявам за последно и спирам с излишни писания и полемики.Имам две помещения изолирани с фибран от вътре.Едното е избата(на снимките,другото е една стая от апартамент.И двете преди това бяха без изолация от вътре,съответно и без влага и мухъл.След поставянето на фибран за топлоизолация дойде и мухъла.Та аз на кого да вярвам :)
8180 - майстор
Е, тъй де.
Чудя се какво е видял Иванчовия, та е решил точно и само тези две стени, в тези две прекрасни стаи за изолира (евентуално допълнително). :)

И аз спирам, макар да е баш по темата.
gechev - специалист
За развитие на мухъл, освен влага трябва и топлина.
Hursa - майстор
Мухала се развива в сравнително широк диапазон температури, до колкото знам. Но вероятно най-вече лятото, когато работи климатика. Както е написал 8180 – може би тогава помещението се овлажнява допълнително – влажността покрай морето е сравнително голяма, при отваряна на помещението за кратко при влизане и излизане, влиза топъл въздух с относително голяма абсолютна влажност. Охлажда се в помещението и влагата му кондензира – дори директно във въздуха – като микрокапки (движещи се сравнително свободно във въздуха и с неговите течения – като мъглата). Срещайки преграда – се отлагат на тази повърхност (стени, под, таван, предмети), дори ако е сравнително топла. Това не е кондензация, а просто „мокрене” на тази повърхност – както ни се овлажняват дрехите при мъгла – въпреки, че са по топли от околните повърхности. Климатика изсушава до някаква степен въздуха – кондензира влагата върху топлообмената повърхност – когато работи на охлаждане. Но ако тялото е горно разположено – то взема по-топлия, но и по сух въздух около тавана. А по-студения, по-влажния и поради това значително по „тежък” въздух си остава долу и не се осушава. Липсва и голямо движение, което да раздвижи „застоялия” въздух долу.
Но може и да има и други причини – повърхностна влажност на почвата – и поради това да не са искали да копаят „маза”. Капилярно тази влага да прониква през пода и долната част на стените, контактуващи с основите и почвата. Поради такава близост на морето дневния бриз или вятър от към морето може да носи освен по голяма влажност, но и малки капки откъснати от водната повърхност, вълните и прибоя – поради това да се овлажняват стените и повърхността на почвата.
В жилищните помещения поради по-голямото движение, проветряване, слънцегреене – влагата успява да се изсуши лятото, но само предполагам. Вероятно и основите на жилищната сграда са добре хидроизолирани. Зимата там се отоплява, така че разликата е значителна – при сравнение с неотопляемо помещение.
В случая може би и изолацията да пречи за извеждане на отложената влажност. Не само препятства „дишането” на стените, но поради порестата си структура, няма такива капиляри. Влагата като течност да бъде отведена на външната повърхност на стените и тавана (след като е в сравнително голямо количество) - и от там да се изсуши. Като „избено” помещение, може би стените му и тавана, не са били така плътни и да са позволявали инфилтрация на въздух – след поставяне на изолацията и тази естествена вентилация е изгубена. Може би трябва да се предвиди принудителна вентилация поне лятото – ниско долу да извежда влажния въздух, с въздухозаборник високо горе. А зимата да се постави обезвлажнител – да изсуши въздуха, а и да стопли поне малко това помещение – изолацията му не е така малка (а и след като си позволявате там да работи цяло лято климатик :)). При такава голяма влажност ще работи с ефективност на отопление близка на климатик – отделя топлина не само в резултат на работата на компресора, но и топлината на кондензиращата влага. Но може би поне едно лято трябва да го отворите – да се проветрява, да се стопли лятото за да се изсуши добре.
Това са само глупави предположения и разсъждения – защото ми стана любопитно, а и навън е студено :).
SEV - специалист
Hursa написа:
Това са само глупави предположения и разсъждения – защото ми стана любопитно, а и навън е студено :).
Напротив,във втората част от поста се крие истината.Влаги,бризове и така нататък защо не влияят на останалите стаи,гараж и т.н.,там защо няма влага и мухъл?Да отговоря ли,няма топлоизолация от фибран залепен от вътре.Може би другите помещения не са като бидон и влагата попива в стените и се изпарява през стереопора залепен от вън,ебеш ли мама му.
Температурата в избеното помещение трябва да бъде около 18-20 градуса от септември до ноември,приблизително.Тогава ври виното.После трябва тепература около 2-5 градуса като се откалява и бистри.Това е до март.До тогава температурата е равна с околната,затова вратите са отворени,съответно се проветрява.От март до като има вино,климатика работи.Септември се отварят врати и прозорци,чистя мухъла въте и след месец се зарежда новата реколта :drinkers: .
Стаята в апартамента е същата работа.Живеем рядко там и затова реших да изолирам първо едната стая,после другите.Голяма грешка щеше да стане.
Пак да напиша,този път наистина за последно.Избеното помещение и стаята в апартамента се ползваха по предназначение и преди,по абсолютно същия начин,без следа от мухъл.Той дойде със залепването на "гадния" фибран от вътрешната страна на стените.Обяснявам като за менталисти :-D
Hursa - майстор
Т. е. и преди да поставите изолацията е ползвано с климатик през лятото. Останах с впечатление, че "избата" е на 6 години и от пет с изолация. А виното - от 3 години :)
Може да има "вина" изолацията, но да не е изцяло "нейна вината". Да не се получи, че дори след премахване на вътрешната изолация и поставянето на външна проблема да не изчезне, поне не напълно. Сравняването с отопляеми помещения и с гараж в случая не е удачно (според мен). Гаража не се затваря плътно, а има и вентилация обикновено - поне е желателно да има, иначе страдат спирачните дискове и апарати (ако не и друго). А и лятото в гаража си е жега и ако имало влага изсъхва. За апартамента е различно, там много фактори трябва да се отчетат - поне така предполагам :) .
SEV - специалист
Hursa написа:
Т. е. и преди да поставите изолацията е ползвано с климатик през лятото. Останах с впечатление, че "избата" е на 6 години и от пет с изолация.
Правилно си разбрал,външната изолация е на толкова години :-D
dianbratoev - напреднал
Колегата,който подхвана темата се загуби,Да содели ефекта,има ли пукнатини шпакловката,мухал има ли?
andy_forresite - майстор
Мисля да поставя 3 см фибран на северната стена и 3 см на тавана (гредоред, рогозка или както там се нарича) и се чудя каква облицовка може да се "монтира" върху фибрана. Вкъщи всички нови шпакловки са се напукали, а старите не. Омръзна ми да гледам пукнатини в шпакловките. За два-три месеца се напукват. Е не. 30-40 годишни мазилки седят непокътнати, а новото се разпада. Това с трима различни майстори и Я като четвърти. Само че моето беше малко понеже никой не се нави да ми обърне един прозорец. Моето засега е здраво, ама не е равно :lol:
Иска ми се направо върху фибрана да се залепи някаква облицовка. Умувах над корк на платна (не на руло), някакъв гранитогрес ама ако съществува нещо леко. Да не е пък да падне барабар с xps-а. Дайте ми идея за облицовка. Помещението е кухня с трапезария 22 кв.м. На западната стена съм залепил 8 см фасаден стиропор, напролет същия на южната стена ще сложа, източната ми е вътрешна стена и ми остава северната.
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11

Тема "Вътрешна изолация с фибран" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: