• 1
  • 2
Напишете въпрос свързан със санирането.
lampamp - напреднал
Няма възможност за външна поради общо несъгласие за цялостно саниране

Пролема е следния. По външните стени(тухлени)се е появил мухъл.
Зимно време стените са студени кондензира влагата и се образува мухъл с времето. Видимо конденз няма,но хартиени предмети оставени до стената между секцията или раклата седят влажни. В помещението температура в студените месеци 20 тина градуса покрай стената 16 долу горе.
С какъв материал е добре да се направи вътрешна изолация?

Мисля си за плочите мултипор, някой ползвал ли ги е?
Дават ги подходящи за ситуацията дишащи. Или изолация с гипскартон и каменна вата.
Не препоръчват eps i xps за тая ситуация.

Полезна информация:
Свържете се с надеждни специалисти за вътрешна изолация
Намерете доказани професионалисти за външна изолация
шоп - майстор
ГК + вата в случай е ОК
lampamp - напреднал
А някакви подложки за пароизолация, паропропускане? Влагата, студената стена не остава ли пак запечатана зад картона и да мухлясва там? Виждал съм подобни случки.
За това ме заинтригува мултипор.
Hursa - майстор
В какъв смисъл да остане запечатана?
Обикновено влагата в помещенията, особено зимно време, е по-висока (поради по слабото проветряване, поради това, че пребиваваме по дълго време в помещенията, макар че обикновено абсолютната влажност на въздуха навън е по-ниска зимата). По-топлия и влажен въздух срещайки студената стена се охлажда, относителната му влажност се повишава и част от влагата може да кондензира върху по студената стена, ако се достигне „температурата на оросяване”. Но това вероятно го знаете, да не се правя на умен. Под т. н. „дишане” на стените или материалите се подразбира (най-вече и до колкото знам) добрата им способност да пренасят влагата ("парова дифузия" е термина, освен ако не греша) – от зони с по-висока концентрация към зони с по-ниска. Поставяйки вътрешна топлоизолация – стената вече е изолирана от по-топлия въздух в помещението и съответно вътрешната повърхност на тухлената стена е по-студена (както и цялата тухлена стена по дебелината и), но това вероятно също се знае, сорри.
Ако материала на тази изолация е „дишащ” – той добре ще пренася влагата от помещението към по студената повърхност на тухлената стена. И тогава, дори и да е нямало конденз върху стената без изолация, е по вероятно да се появи като поставите такава изолация (дишаща).
Ако материала на изолацията е с голямо „съпротивление” по отношение на преноса на влага (слабо пренася влагата, с "голямо число на дифузно съпротивление") – то до стената ще достигат малки "количества" влага от повишената влажност в помещението (или практически никакво – при паризолация). Т. е. влажността на вътрешната повърхност на тухлената изолирана отвътре стена ще бъде близка (или практически същата като влажността навън). (Трябва да се има предвид и че тухлената стена е „дишаща” с ниско „съпротивление” по отношение на преноса на влага, така че при малка разлика във влажността , мисля не би имало проблем.) След като влажността на вътрешната повърхност е близка до тази отвън, няма условия за кондензация, тъй като все пак температурата на стената не е по-ниска от температурата навън (– всъщност е и по-висока).
Затова мисля, не трябва да се ползва „дишаща” изолация като вътрешна. Мултипора го дават „дишащ” материал.
През ватата още по „безпрепятствено” се пренася влагата (както и през гипсокартона), но в случая с нея лесно може да се постави паропреграда под гипсокартона (ако ползваме такава предстенна обшивка – гипсокартон монтиран на конструкция и в пространството под него поставена вата), а паропреградата практически напълно спира преноса на влага.
ЕПС го дават „дишащ” материал, но той има сравнително високо „съпротивление” по отношение на преноса на влага (мисля, че беше по-високо отколкото на тухлите).
ХПС го дават „не дишащ” материал – относително слабо пренася влагата.
Но проблема при вътрешна изолация е на границата между вътрешните неизолирани и външните изолирани стени. Може би трябва да помислите как да направите този преход. И не е желателно да има големи мебели – покриващи голяма част от стената и особено ако въздуха не може да преминава безпрепятствено под и зад тях – до външни стени, дори топлоизолирани (не разбрах дали секцията е пред външна стена).
Сорри, че се правих на умен – явно свободното време ми е много :) .
lampamp - напреднал
Благодаря за мнението. Секцията е на външната стена. Като след ремонта там ще има само ъглов диван и ракла. По принцип не е проблем да се обиколи цялата стая и няма да има проблем с преминаванията. Колкото повече чета повече се обърквам, всеки пише неговите си неща. А и тая реклама на тоя мултипор по техните думи е таман за тая цел.
Hursa - майстор
Може да не са всичките стени - ако има само една външна, то двете съседни. Може и да не изолирате целите граничещи вътрешни, но преходите трудно се прикриват. Проблема е, че трябва да се изолира и граничещата област на тавана (което може и да е "за добре" - дори целия таван да се изолира) и пода (което може да се окаже проблем).
Колкото за рекламите - не знам, особено българските - човек трябва да внимава (в по добрия случай преувеличенията са брутални, освен ако не са съвсем подвеждащи). Но аз не съм специалист в областта - не мога да твърдя, че тази е такава.
А че всеки пише по форумите неговото си разбиране, без да е специалист в областта - за съжаление е така и аз не съм изключение.
пс - Тук беше започнал да пише представител на итонг. Ако се включи може да внесе яснота. (а аз въпреки, че не съм специалист в тази област, бих го оспорил, което може да се окаже "флуд" :) )
lampamp - напреднал
Пода има 10 см перлит и около 2 см замазка.
На баба апартамента е същия ама е под нас. Тя как пали незнам ама няма мухъл никъде в тоя хол седи със юрганите та пали колкото да гори печката... И е сам човек, няма толкова отделена пара и затова няма.... И ай види отворена врата ии става течение и се затваря веднага и пак няма... Наща дограм е много зле зимно време вратата на балкона се огъва и долния край зяпа незнам като се запечата с дограмата какво ще се случи. На дограмата мисля да сложа вентилационни клапи.
andy_forresite - майстор
Аз си направих една външна северна стена от една стая с гипсокартон и стъклена минерална вата. Попитах за паронепропускливо фолио в два магазина, след това за пароизолационно и навсякъде ме овикаха - как ще запечатваш стената да не диша, бе, това е грешно, ти луд ли си, стига си чел тия форуми, не се слага никакво фолио там ... И аз не сложих фолио. В същото помещение в ниша се намира банята. Направих я миналия месец и още не знам какво ще се случва с влага. Има прозорец ПВЦ с 5 камери и още едно по-малко с орнаметно стъкло прозорче срещу вратата на банята. В самата баня съм оставил вентилационен отвор с диаметър 20 см. Досега проблеми с влага и мухал в тази стая не е съществувал.
Щом ще има секция и ракла към тази стена, значи може да сложиш 3 см стиропор. Може и 4-5, зависи колко пространство искаш да отнемеш. С предстенна обшивка и вата 5 см ще отнемеш поне 7,5 см от ширината на стаята по тази стена. Двама познати са залепили 2 см по външните стени и казват, че има голяма разлика с преди. Единият е така от 7-8 години и проблем с влагата се появи след като му се роди бебе и зимата жената сушеше дрешките върху радиатора на "парното" и на сушилка. Получи се в ъгъла на тавана и външна северна стена със стиропор. А в другия познат няма никакви ядове, но от тогава измина само една година. Тук във форума платната от EPS се отричат за вътрешна изолация, но много хора ги ползват точно за тази цел и става.
В нас в друга стая (кухня с трапезария 21 кв.м.) на външна западна стена от тухла единичка без външна мазилка на тази стена се получаваха мокри петна като просмукване на вода от повреден водопровод. Само че вода от там не минава и проблемът се дължеше на това, че вътрешната повърхност беше с най-ниската t° от всички останали ограждащи стени. откакто положих 8 см ЕПС външно и шпакловах петната изчезнаха. Така че на теб ти трябва просто да повишиш температурата на тази стена и няма да има влага, мухал, плесен, гъби, мицели ... И двойка стиропор да залепиш, мисля че няма да има влага по тази стена.
8180 - майстор
lampamp написа:
Мисля си за плочите мултипор, някой ползвал ли ги е?
Дават ги подходящи за ситуацията дишащи.....
Не препоръчват eps i xps за тая ситуация.
Не чети повече там, откъде си взел горното (както и andy_forresite). Ако са търговски материали, имай "едно на ум" дали да пазаруваш от този търговец.

П.П. Напълно съгласен с изложеното от Колегата Hursa с една малка добавка:
Както и при топлоизолацията, така и при пароизолацията дебелината на слоевете повишава съпротивлението на дифузия. Декорации от сорта на Депрон, поради нищожната си дебелина са слаби паропрегради, макар и от XPS.
Демек, с всякакви материали могат да се постигнат читави резултати, АКО са съобразени с конкретните условия и с подходящи дебелини. Единственото затруднение е с ватите, заради тяхното практически нулево (т.е. =1) число на дифузно съпротивление.
lampamp - напреднал
Май ще го окъпя с 4 см xps и ще видим резултата. В кухнята е същата история само, че по слабо понеже там е печката в едното ъгълче на две външни стени има една педя мухъл. Там ако изолирам с xps после върху едната стена ще има плочки на цялата повърхност. Притеснява ме как ще ги понесе плочките хпс понеже се пада голяма тежест...
  • 1
  • 2

Тема "Вътрешна изолация на външни стени." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: