Напишете въпрос свързан със санирането.
В момента положението е следното
1 керемиди
2двуслойна хидроизолация
3 плоча 6-8 см доста провиснала на места
4 монтирана скара за гипсокартон само на тавана
Има складиран гипсокиртон за тавана и минерална вата 8 см които не са положени от предишния собсвеник на апартамента
Сега аз искам да сложа термоизолация и на стените понеже съседните помещения не са обитаеми
Имам нужда от следните съвети
1 необходимо ли е да полагам пароизолация и къде между плочата и ватата или между ватата и гипсокартона
2 понеже плочата е силно провиснала а на всичко отгоре е и с променящ се наклон на места разстояниетона скарата 2см(там сечудя как ще натъпча ватата) а след промяната на наклона достига и на 50-60 см от скарата самата вата на гипсо картона ли да лежи или да я лепя за тавана- не ми се разваля скарата по две причини - предишния собсвеник е направил много красив и функционален орехов шкаф в най нискат част на помещението и ако сваля скарата ще трябва да го правям(точно около него е най крива плочата) , немисе събарят вече готови неща
3 стените са мазани дали е вазможно на стените да налепя малки парчета гипсо картон д ги нивелирам да положа вата между тях или да редя скара- тук проблема е че пода е рязан много лътно до стената за да се отвори входа към помещението ,там се отваря и затваря капака и ако монтирам скара ще се получат 2 зъба на сената по 3 см а и ни ми се преправя вратата(капака)
Според мойте наблюдения проблмите ще са ми по скоро през летния период зощото вече изкарах една зима и почти едно лято в жилището
и понеже отоплението е с локално парно което се захранва от камина точно под входа на тав. помещение Бях решил да оставя въздушна междина между керемидите и хидроизолацията но още при разкриването ( хидроиз е поставих това лято) се стигна до жалби от страна на съседите ,комисии от общината и заплахи за съд ,декларация от мое име че ще възстановя съществуващото положеие и това че вратата е рязана от предишния собственик ме спаси от акт ,Та приемам съвети и по отношение как да го опазя хладно през летния период- без касаещи общата етажна собственост(а с меслех за климатици и соларни панели,уви)
8180 - майстор
Приятелю,
Нещо не си ясен - това тавански апартамент ли е. Тази крива плоча покривна или таванска е - какви са тези разлики от 2 до 50см.

За сега мога само да ти кажа, че вата, "натъпкана" в 2 см. е доста по лошо от 2см. НЕнатъпкана. И ако действително търсиш термоизолация, 2см. са НИЩО, което не си струва парите.
Пароизолация при покриви си трябва и се слага (по науката) откъм ТОПЛАТА страна на топлоизолацията. Коя е топлата страна през ЛЯТОТО никой не коментира, но тогава евентуалните проблеми са по-малко (ако няма теч), така че навсякъде я дават ОТВЪТРЕ.
Това е апартаменткойто засупих преди около година,намира се на четвъртия последен жилищен етаж на кооперация и предишния собственик е започнал да приспособява таванското помещение което се намира над една четвърт от апартамента в жилищно
Избил е отвор от салона на апартамента за директен достъп до помещението,изградил си е баня на тавана,в най ниската част на таванае поставил вграден шкаф зад който има термоизолация и монтирал е скара за гипстокартон и тук го заварва нещастието и му се налага да го продаде . Какво го е накарало да пристъпи към продажба е тема на друг разговор и мисля че не е тук място да го коментирам. При покупката той ми остави всички материали . Той е имал някъкви идеи но не ги е реализирал до край и сега аз де опитвам да довърша започнатото но нямам много голям опит в строителството и ремонта и за това се нуждая от съвети, стремежа ми е с възможно по малко средсва,без да събарям всичко което е започнато а само ако е необходимо да го променя и да вложа закупените вече материали след 1 година в това жилище видях горе долу предимсвата и недостатъците му събрах някой друг лев и сега почнах да довършвам. След това продължително отклонение ще се опитам да опиша поточно какво е състоянието сега за да можете и вие да ми дадете по добър съвет ,ще се опитам и да зазам по конкретно въпросите си
плочата на покрива започва от 0,7м и в продължение на около 2,5м следва един наклон от там към билото наклона се променя и става по сръмен . Има капандура(Танванен прозорец) от алуминиева дограма най в ниската част е разположен шкафа.Плочата в ниската част около капандурата е силно провиснала като разликата в височината в средата и напречните стени достига 0,15-0,2 м. Скарата е монтирана по наклона на ниската част и точно около капандурата при стените разстоянието между скарата и плочата е20 см а в средата е 2-3см
след промяната на наклона на плочата растоянието между скарата и нея започва да расте и в най високата част достига 50+ см.
Ватата която вече имам в наследсво е 8 см на изовер
от предния пост разбрах че
1 трябва да положа ватата без да я пресовам а там където е иневъзможно да порожи щи търся някакъв пресован стерупор с поголема изол. способоност става дума за около 2-3 кв.м.
под нея паро изолацията и после картона
2 за стените е необходимо да се изгради скара за да не се притиска ватата
ттова ли е правилния начин
и накрая да попитам става ли материала който полагат под ламинирания паркет за паро изолация
въпросите ви задавам щото живея в провинцията и при нас трудно още се намират материали като вата с ал фолио,а и майсторите на които съм задавал тея въпроси единия те гледа умно кво е тва паро изолация друг ми казва мани тея глупости трети друго в магазините или не сачували или като погледнат каталозите искат да купиш по голямо количество и предплащате а и несъм сигурен какво точно ще ми доставят и колко ще ме мотат
опитал съм се да покажа какво е точното положение в момента на една схема чертана на уорд
ще съм благодарен на още съвети и мнения
8180 - майстор
kokopeykov,
Нещо не я видях скицата.
За 2см. - Независимо какво говорят търговците, изол. материалите са почти с еднакви изолационни свойства. Та 2см. са си два сантиметра и няма такъв материал, който да отговори на съвременните нормативни изисквания, които са минимални и за таван/покрив отиват до към 10-15 см. изолация. Разбира се, и малкото е все нещо, но такива са нормативите, които съвсем не си задължен да спазваш, но са ориентир.
Там нещо около скарата - тя се изгражда за да държи каптона и вече в нея се монтира ватата. Вече при големите разстояния (50см) - дано наминат оттук майсторите от раздел "гипсокартон", да кажат как става. То ще си е някакъв окачен таван.
За пароизолацията - подложката за ламинат може и да става - все се каня да проверя това, но засега не знам. Аз търся и някаква шумоизолация та затова се оглеждам да комбинирам.
При теб - няма проблем - заковаваш под конструкцията и ватата полиетилен (демек строителен найлон) - вземи по дебел, ако има, да работиш по-спокойно. Може и армиран, може и нещо с AL фолио, но е по-скъпо.
Монтирай го максимално "херметично" - да не преминава топъл въздух към празното пространство във широката част - там има условия да се качва нагоре по бетона и да кондензира по него. Ако това стане, ще капе по ватата и е лошо. Такива непроветряеми кухини са опасна работа - в соц. понелките тия "гълъбарници" са отворени над топлоизолацията по тази причина.
За горното ще помогне и МАКСИМАЛНОТО, ГРИЖЛИВО уплътняването на ВСИЧКИ фуги на гипскартона - таван, стени, прехода между тях, отворите за контакти, ключове, тръби и др.
Последните два абзаца са извън темата пароизолация, която предпазва от дифузията на влагата. При теб елементарното движение на топъл влажен въздух към кухината ще е даже по-опасно - нещо като тягата в комина може да се получи. За разлика от дифузията, обаче е много по-ясно, като явление и вярвам, ще се усетиш за всички критични места. Тям пяна, скочове, силикони - каквото се сетиш, но да е уплътнено.
Мисля си, дали няма да е добре да разделиш кухината на уплътнени секции - да скъсиш "комина" демек. Примерно със залепен към бетона и скарата отвесно EPS/XPS. Ако ги запълниш с вата след това - супер. Остава проблема с "тънките" места, но освен да сваляш картона надолу, не виждам др. решение.
Успех!
8180 благодаря много за ценните съвети,ходих и купих вата с ал фолио -8см и сега имам вата, предостатъчно и ще направя точно както си писал за високата част, ще се опитам да се преборя с нежната половинка да променя профила на скарата т.е. да я сваля малко по надолу там където е провиснала плочата и ще видя какви причудливи форми ще се получат -2 наклона или пресечена обърната пирамида :?:
все пак аз съм висок 196 см пък жената е македонка :wink:
тва беше в кръга на шегата(то сие и истина) а за строителния найлон просто не знаех че става имам над 10 кг
благодаря още веднъж
след 2мин почвам

Тема "Нужен ми е съвет за термо изолация на покрив и таванско пом." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: