• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 10
Напишете въпрос свързан със санирането.
8180 - майстор
Master_Kenobi написа:
Това за "основните правила/грешки" е някаква идея, ама как да стане? :? Ей, сега по-долу ще напиша 4-5 неща, които за мен са верни и да видиш колко хора ще скочат да ме опровергават. Вероятно и ти ще си от първите. И може би ще сте прави точно колкото и аз. Да опитаме ли: :)

Ха, тук не позна. На първо гледане АЗ СЪМ ЗА ИЗЛОЖЕНОТО!!! Имам известни колебания за "без изолация", но ти си се застраховал със следващото изречение, така че ЗА 100%.

Да не кажа, че обикновено нещата са ограничени от финансовия ресурс...

Хайде, вие сте на ход! :)
Нещо такова имах предвид - отделно и извадено от дискусията. Който е на друго мнение по някое твърдение - ще поспорим, ще видим и ще се корегират изводите, ако трябва. Вече, който иска да навлиза по-дълбоко, да чете дискусията. Ще трябва да има линк към нея, защото си представям изводите като "важни" и "заключени" (май за 3-ти път го пиша). При поява на нови сведения, някой с права ще ги отрази.

Бих добавил нещо (някъде) :
За популярния вариант вата/гипскартон
и по-специално за пароизолацията при него.
Да подчертаем, че ТИ работи добре само, когато е суха (особено ватата).
Нещо на тема, докъде инвестициите са ефективни и кое вече е лукс - примерно U~0,2-0,3 (според мен ?).


Може би нещо от Тани трябва да се добави заради вариациите (съседи, изложение), ама пък така е по-семпло.

Докторът, с неговите линкове ме "разби" - нещо, което ние изобщо не дискутираме - топлинни загуби чрез Радияция. На мен лично не ми се вярва такъв висок процент от общите загуби - 70%++. Все пак хората рекламират нов продукт, а и постоянно твърдят, че трябва да има "затворен въздух около специалното фолио", което по същество са традиционните ТИ. !? Доколкото вдявам, така обясняваха К-стъклото.

Sasooo, да даде линк, откъдето е извадено цитираното мнение.
EmoZ - специалист
Тани написа:
8180 вариантите са много , но като комбинираме примерите!

Е какво имаме да засегнем?

1. повърхност

- стени
- тавани
- под

2 ТИ

- външна
- вътрешна
- комбинирана

3.Помещение

- постоянно отоплявано
- временно

4. съседи

- отопляват постоянно
- не

Ако някой се сети от какво зависи друго ?

Мисля си за изложението , но не съм сигурен!
5. помещение

- предназначение (доколкото има отношение към генерирането на влага /водна пара/);
- изискуема температура в отопляваното помещение;
- разположение спрямо конструкцията на сградата и разположение на сградата спрямо особеностите на урбан зоната/релефа на местността(етажности др.)


6. ограждащи елементи на помещението като част от строителната конструкция (стени/под/таван)

- изисквания към влажностния режим на елементите от строителната конструкция;
- топлотехнически характеристики на строителните материали, използвани в ограждащите елементи на помещението;
- ориентация на ограждащите елементи, граничещи с външния въздух, спрямо небесните посоки;

7. топлоизточник

- характеристики на топлоизточника (генериране на влага, замърсители на въздуха, температурен режим на работа и др.)

8. климатични характеристики на региона в който е разположена сградата

- външна изчислителна температура
- скорост и посока на втъра;
- интензитет на слънчевото греене;
- влажност на въздуха и др. (абе 'сичко)

9. и какво ли още не . . . .

Моето лично мнение е, че вариантите са безкрайно много, зат'ва 'секи отделен случай се пресмята индивидуално.

Предлагам да дадем апарата за сметките в един по-простичък вариант, та да може 'секи сам да си смята. С особено внимание към 'влажностен режим на ограждащите конструкции'.

Успех.
8180 - майстор
Sasooo,
Благодаря - видях статията. На първо гледане действително става дума за външна ТИ - мярка се "подготовка на фасадата". Не съм категоричен, че след ремонта остава "външна", а има и или/или за вида на ТИ.
НЕ МЕ РАЗУБЕЖДАВА този линк. Имаш ли нещо др. в подкрепа?

EmoZ,
Това, което допълваш, за мен лично винаги е било интересно, но и необхватно досега в подробностите и методиките (Влажностните режими са ми най-интересни и имам някакъв напредък).
Вярвам знаеш, че всяка методика почива на ред допускания, които ако не се направят, разглежданията значително се усложняват, а понякога нямат достъпно решение. С 1 до 9 си отива на цял проект ОВ-част.
Тук все пак сме "Направи сам". Явно си навътре в нещата - помогни в посока да извадим най-важното като правила/грешки за практиката на форумците - с необходимия брой и ниво на "допускания". Просто да не правим (и не спорим) "на халост".
Засега, "макета" на Кеноби ми харесва като основа. Обмисли, кое е задължително да се добави от твоите предложения и къде към тази основа (пак да кажа - за ТОЗИ форум).

Извън тази (да кажем, по-прозаична цел) съм отворен да подискутираме на тема влажностни режими - защо не на база актуалните питания във форума. :)

П.П. Процедурно предложение - подкрепяйте/оборвайте изказаните от Кеноби "изводи" на стр.2. Да се движим напред или да сменяме "схемата".
sasooooooooo - "специалист"
8180, нищо друго нямам. Тази статия скоро ми привлече вниманието, защото Админа я беше написал на някой в тема.
Той най-добре би могъл да се обоснове, макар и това за пестенето на мрежата да ми се струва несериозно.
:sad: Следя с интерес темата, но толкова са ми силиците... :)
pipbel - майстор
1. Къща , отоплявана от късна есен до ранна пролет всекидневно на парно.
Външна ТИ. U поне 0,3-0,4
Aз да си кажа мнението на дилетант (ама все пак поровил се и попрочел това онова)

Без значение вида на отоплението, съгласен съм с горното на 30% и на 70 % НЕ съм.
Съгласен съм ако става дума за нова къща със съответните кубици бетон и желязо по нормативите, но не и за малко по стари във времето къщи , които са на гредоред.
При тях практически няма топлинни мостове и според мен е задължително да се избере ВЪТРЕШНА изолация.
С какво е друг въпрос ( аз предпочитам ХПС, понеже не понасям ГК)
Не само че е по-евтина вътрешната, но и е лесно изпълнима в духа на идеята на тоя форум. Основно трябва да се акцентира на таваните и външните стени. Все ще остане акумулираш ефект от другите стени.

Може да се избере и външна ако има естетични събражения (западнала фасада), ама това е вече друга тема...

Някакви възражения.? :?: ... или да го "забучваме" :-D
8180 - майстор
pipbel написа:
При тях практически няма топлинни мостове ....

Това - зависи от другото в стените.


и според мен е задължително да се избере ВЪТРЕШНА изолация.

А съображенията за "задължително"?
Като туриш, че няма и ТЕЦ?
pipbel - майстор
При тях практически няма топлинни мостове ....

Това - зависи от другото в стените.
Преди 70-те реално не са ползвали цимент при строителството на къщи, или много малко. Цимента е бил рядкост по него време. Поне така казва баща ми.
Сегашната ми къща е от 1965 год и е типична за това време.
и според мен е задължително да се избере ВЪТРЕШНА изолация.

А съображенията за "задължително"?
Задължително може би е силно казано, но силно препоръчително.
Поне от гледна точка на вложен лев/възвращаемост.
И при липса на сериозни контраидикации.

8180, аз така и не чух солидни доводи против вътрешна ТИ в тоя конкретен случай, който не е рядко срещан в сградния фонд на БГ, дори обратно.

И какво общо има тука ТЕЦ-а ми е любопитно да науча.... :?:
8180 - майстор
pipbel написа:
Преди 70-те реално не са ползвали цимент при строителството на къщи, или много малко. Цимента е бил рядкост по него време. Поне така казва баща ми.
Сегашната ми къща е от 1965 год и е типична за това време.

Тук имах предвид и по-стари (плетарки, кирпич) - понякога и дървеният пояс се явявява термомост.

8180, аз така и не чух солидни доводи против вътрешна ТИ в тоя конкретен случай, който не е рядко срещан в сградния фонд на БГ, дори обратно.
И какво общо има тука ТЕЦ-а ми е любопитно да науча.... :?:
Не схванах "тоя конкретен случай"!? За външната ТИ тук не се разпростирам, просто се присъединявам към мнението на колегите за краткост. Привърженик съм на акумулирането на топлина, особено във ръзка с необходимостта от сериозно проветряване след саниране. На самото акумулиране му се радвам в една селска къща с ок. 60см зидове - вярно не го топля, радвам му се наготово.
За ТЕЦ - след първоначалното прогряване за сезона, поне теоретично, загубите на топлина са все същите (според дебелината и вида на ТИ), като колебанията в отоплението са значително туширани - това се счита за по-комфортно и здравословно. При ел. отопление дава възможност за игра с дневна/нощна. Външната ТИ, освен това, според мен, е по-малко критична към влагата и термомостовете.
Ако е вила и подобно, с големи паузи в отоплението, съм за вътрешна ТИ (благодарение на форума, че не се бях замислял).
Ако, не съм убедителен - давай доводи за изводи.


Коментирай и другите "изводи" - две къщи построи. Сигурно доста си прочел.
pipbel - майстор
Не схванах "тоя конкретен случай"!?
8180- или аз не мога да се изразявам добре или ти не четеш внимателно. :?

Пак ще повторя с други думи :
1. Съгласен съм на 100% за новите къщи с мнението ти за външна ТИ и с такива стойности на U каквито си препоръчал.
Такава и ще направя на новопостроените си 2 къщи.
2. Смятам че за къщи строени преди 70-та година и на гредоред (каквато ми е сегашната) много по-препоръчителна е вътрешната ТИ.

Този конкретен случай имам в предвид (точка 2).

Дай да не се отплескаваме с разни къщи плетарки и т.н.

Относно любимия на много хора акумулиращ ефект - изрично споменах горе че не е загубен съвсем с тази вътрешна ТИ, понеже 1/2 от стените (вътрешните) нямаме голям зор да ги изолираме. Да наблегнем на таваните и външните стени смятам за достатъчно.
понякога и дървеният пояс се явявява термомост
А относно дървото като термомост - несериозно е ! Сметни си с калкулатора сам колко е U на 25 см дърво. Според мене е около 0.5 - егати термомоста.... :-D

Все още чакам обосновано мнение някой да ме "разбие на пух и прах", защото иначе не мога да си обясня защо трябва да дам 4 пъти !!! повече пари за външна ТИ на сегашната си къща (НЕ новите).
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 10

Тема "Видове топлоизолационни системи и приложението им" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: