Напишете въпрос свързан със санирането.
VLADO66 - майстор
Бабати,свалили са те малко в нокдаун с цената за тройния стъклопакет/по-спомен 105лв/м2/ :wink:,за това си се качил на черешата. По принцип в някои външни панели при соца слагаха ТИ,единствено плочите се явяват термомост,така че правилно си се насочил.От външна ТИ винаги има ефект,но си смени стъклопакетите,предполагам апартамента ти е южен и К-стъклото ще спира топлото да излиза навън зимата.Сметката не ти е много вярна ако ползваш климите за охлаждане лятото.
babati - специалист
Здрасти :partyman:
avast3 написа:
babati написа:

Имам спомени от срещите ни в един друг форум и ако не ме лъже паметта, Т° в апартамента ти не пада под 18°, дори и в най-студените дни.
Зависи колко студени, но, да, така е :) На -20 естествено не съм пробвал без отопление как е :rolleyes: Имам север и юг. На юг си е 18, на север пада и под 18 ;)

Владо, не, за охлаждане не ползвам климите. Много рядко се случва. Иначе точно 100 лева на m2 ме одраха за стъклата:P С колко са ме са ме... таковали на квадрат? :) Възможно ли е да е заради дебелината на стъклопакета - 24мм? За БГ си е доста нестандартна 3-ка при тази дебелина. В западна Европа гледам, че са ги слагали тия пакети преди време. Ама при нас в БГ май сме пропуснали този период и деректно сме минали на по-дебелите - 28-32-34 и тн.
VLADO66 - майстор
Всичко може-например ти дават оферта малко по-ниска от 32мм със смяна на стъклодържачите и няма къде да мърдаш :wink:
BLUEPUPIL - майстор
Присъединявам се към мненията на Takezo Sensey и torbalan, че санирането включва пълна и/или частична подмяна (за случаите, когато проектните и експлоатационни характеристики са запазени) на инсталациите, плюс адекватна топло, паро, хидро и др. изолации. Най-тежък е въпроса с конструкцията. В какво се състои проблема? Две основни решения превърнати впоследствие в действия, очертават почти задънената улица. ПЪРВО- Решението взето от БКП да се строят високи сгради с умишленно намалени възможности за поемане на по-тежки хоризонтални натоварвания с цел икономии. ВТОРО- Бавно и постепенно, на стъпки, увеличаване на изискванията в сеизмично отношение към сградите. Като се почне (сериозно) от 1987г. и се стигне до 2013-2014г. с въвеждането на евростандарта. Огромната част от сградовия фонд е строена преди завишените изисквания да влязат в сила. Политиците избягват темата, тъй като са виновни. Тези от близкото минало затова , че са разрешили такова строителство, тези от настоящето затова, че са приели по-високи изисквания към конструкцията без да уведомят обществото и без обществен дебат. Бъдещето не е никак розово. Сумата за цялостно саниране, грубо е колкото цената на жилището, приблизително половината от тази сума ще отиде за укрепване.
Здравейте, прегледах доста теми, но не знам къде точно да попитам затова ще се пробвам тук. Имаме малка селска къща от едната страна полагаме ламинирам покрив но се справяме сами. Сега тази част е наложаща. Живот и здраве лятото ще правим целия. От фрмата ни дадоха много добри съвети и препоръчаха допълнителните материали. Ако имате опит и вие и трябва нещо важно да знам бих искал да споделите. Тези болтове за метални конструкции надеждни ли са според вас като клас на якост? http://itt.bg/bg/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0% ... 0%B2%D0%B5
Мерси предварително.
velinsl - специалист
Санирането - най-голямта измама на века
https://www.youtube.com/watch?v=fF9DRa2Ul00
Видеото е на немски и нищо не му разбирам. Но не мисля, че санирането е някаква измама. Всеки материал си има някакви топлоизолационни качества и свойства. За това е нормално да се прави топлоизолация, там където е нужно. А и има много по-големи измами.
velinsl - специалист
Tomas_Iliqnov написа:
Видеото е на немски и нищо не му разбирам. Но не мисля, че санирането е някаква измама. Всеки материал си има някакви топлоизолационни качества и свойства. За това е нормално да се прави топлоизолация, там където е нужно. А и има много по-големи измами.
Ти сигурно и български не можш да четеш щом не си видял субтитрите. Излишо е! Изплаща се след повече от 20 години с икономиите си.
torongill - напреднал
velinsl написа:
Tomas_Iliqnov написа:
Видеото е на немски и нищо не му разбирам. Но не мисля, че санирането е някаква измама. Всеки материал си има някакви топлоизолационни качества и свойства. За това е нормално да се прави топлоизолация, там където е нужно. А и има много по-големи измами.
Ти сигурно и български не можш да четеш щом не си видял субтитрите. Излишо е! Изплаща се след повече от 20 години с икономиите си.
По груби сметки изолацията на къщата ми ще ми струва около 5 хиляди ако ми го направи бригада с доказано качество на работата. Доказано намалява топлозагубите 9 пъти спрямо моментното състояние (стена от плътни единички).
Тази мека и кратка зима изгорих дърва за 330 лв + 1 кубик чамови стари греди и дъски. Също така за януари и февруари платих общо 470 лв за ток и от ноември до април включително не съм падал под 130 лв за ток месечно, като се има предвид че живеем двама, които по цял ден ни няма вкъщи и използваме много нощна тарифа, отоплявахме спалнята с конвекторна печка 2 kW. Но да ги кажем 600 лв за ток за отопление за целия сезон.

Всичко това ми отопляваше три от четирите стаи на къщата, не можеше да отоплява антрето и банята, която излиза в антрето. Понеже ни няма по цял ден, паленето на печката ставаше вечер и се държеше до лягане. В антрето при -20 градуса вън имаше лед по вътрешната страна на прозорците. Така че добавяме още 300 лв за лекари и лекарства допълнително за двама ни, които са доказани от рязката разлика от температурите вкъщи. Майната му на комфорта да не се налага да си обличаш дебел пуловер и дебели плетени вълнени чорапи върху дебелите памучни, за да станеш да си направиш закуската или да отидеш да се изпикаеш, да не се притесняваш, че ще си секнеш кръста излизайки от банята затоплен; тези неща трудно се изчисляват в пари.

Общо разходи: 930 лв + 1куб. чам + 300 лв лекарства. 1230, чамът е гратис.

Ако приемем тройно намаляване на сметките за горива и ток за отопление ( поне три пъти, защото няма нужда да стои включена конвекторката цял ден на 2 kW дневна тарифа, а ще се ползва само за бързо допълнително затопляне, а топленето на твърдо гориво е много по-евтино в сравнение с това на ток), то разходите ще паднат до 340 лв (включвам 1/3 куб. стар чам) + 50 лв за лекарства (за всеки случай).

Разходите намаляват с 840 лв. За колко години според теб ще се изплати инвестицията от 5 000?
andy_forresite - майстор
Няма да спестиш толкова пъти. Ще е % от сегашното. Трябва да изолираш стени, под, таван, да подмениш вратите и да сложиш дограма поне за нискоенергийна къща, която на всичкото отгоре трябва да се постави и предварително обработи правилно.
При цялостна външна изолация ефектът се проявява в най-голяма степен при 24-часово подаване на топлина. Това е особено добре изразено при автоматизираните топлоизточници - климатици, термопомпи, котли и камини с гранули. Когато запалиш печката след работа стените вече ще са отдали топлината си на стаята и пак ще трябва да ги нагряваш. Да, стаите няма да са изстинали колкото преди изолацията, така че ще има значителна икономия на дърва. Пак си е дискомфорт в близост до стената - въздухът в стаята ще е с няколко градуса по-топъл от ограждащите стени.
Температурата в стаите се определя от температурата на заграждащите я повърхности - стени, таван, под и от загубеното топло/студено (според сезона дали отопляваме или охлаждаме) през прозорците и вратите. Някои губят от абсорбатора или друг вентилационен неуплътнен отвор по тавана или стената. Температурите на заграждащите повърхности постепенно се уеднаквяват, като най-студен винаги остава подът с разлика от 2-3 градуса. На всички останали заграждащи стени температурата става еднаква и тя е абсолютно същата като тази в самото помещение.
За да има оптимален ефект изолацията трябва да е в състояние на плътна опаковка. Всяко изолиране на отделни стени е кръпка, а това намалява ефекта. Да, изчисленията по методиката показват голямо намаление (доста по-малки загуби), но реалното положение е различно и то не в посока към по-добре.
Каменната вата е за предпочитане предвид че не я гризат и онези със сивите опашлета. Рокуул предлагат вата с твърда повърхност, която по-лесно се шпаклова и издържа на по-голямо ударно натоварване. Става въпрос за горния слой от 20 мм, който нарочно е направен по-твърд.
Когато всичко е изпълнено както пише по книгите, тогава разхода за отопление на сезон (пък и за охлаждане) 24 часа/ден, 7 дни в седмицата и т.н. е наистина малък на фона на същата, но без топлоизолация сграда при същия режим на обитаване.

Тема "Саниране - общ преглед" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: