• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Напишете въпрос свързан със санирането.
8180 - майстор
Тани написа:
Няма за какво да се извиняваш! Нали затова съм я направил тази тема и не съм я заключил , въпреки че имаше такива предложения! Това , че аз съм пуснал темата не значи , че съм най-компетентния тук! В интерес на истината смятах да оставя точно тази тема лично на тебе , защото ти си много по- в час с нея , отколкото аз! Както и мисля да оставя на Велси Дограмите!

Давай смело- поправи всичко , с което не си или си частично съгласен!
ОК! Много ме "ласкаеш" - ще опитам в близките дни, но и аз не бих искал да съм "истина от последна инстанция" - ако не "се разбираме" по някой пункт, можем да го оставим за бъдещето (или, което не ме кефи особено - да дадем и "двете истини"). За Форума ми се струват по-полезни консенсусните мнения, за да не преповтаряме спорове, а хората да си свършат работа.
Опитвам се в този дух да "подкрепям", където мога - да се набира статистика. Не знам, обаче кога ще трябва да се спре 1-2-3 ... "съгласни"!?
Много ми се ще да помолим Хигро да погледне, че дори и линк към неговия сайт да посочим.
Поздравления за отделеното време "на ползу роду"!! :)
Matchless - специалист
Дифузия тук,дифузия там...:)То всяко преминаване става чрез дифузия,освен ако не е явен теч.Дифузията неможе да се спре,може да се ограничи до незначителни стойности.Перфектна изолация и условия не съществуват.Ако се запечата една стая с перфектна изолация и не се допуска влага,пари и въздух ...ако е малка спалня и сложа две големи растения може да не се събудя някоя сутрин от натравяне с со2...или поне ще искам свеж въздух. Тани е обяснил подробно и ясно и което е най-важното абсолютно вярно.Винаги има какво още да се каже по една тема,но лично аз нямам какво да добавя,описаното е предостатъчно.
Matchless - специалист
Да добавя...Не видях в крайна сметка за пароизолацията на покривите нищо...Там под летвите за керемидите се слага покривно фолио ,което е водонепропускливо и паропропускливо.
vatan - помощник
8180, би ли дал и тук линка към pdf за пароизолация.
8180 - майстор
vatan написа:
8180, би ли дал и тук линка към pdf за пароизолация.
Предполагам за това става дума, че вече забравям:
http://www.buildingscience.com/document ... nload/file

Ако не, кажи какво те вълнува - колкото мога ще отговоря при време.
Там приказката беше херметично или не за полагането на паропреградата, в отличие от въздухопреградата. Малко непопулярни въпроси до днес.
AntonBM - специалист
Сефте чувам за пароизолация по стени!
Съгласно методиката за определяне на влажностният баланс (има я в новата Наредба 7), няма нужда от пароизолация при полагане на над 3 cm EPS от външна страна на стените.
Просто температурата на конструкцията е сравнително висока и при построяване на кривата на парциалното налягане на водните пари се вижда, че няма как да се получи засичане с кривата на налагане на насищане на водните пари. Т.е. няма как да се получи конденз в тях. Засичане на кривите се получава чак при външна температура под -20° и вътрешна относителна влажност над 70%.
Съгласно методиката за изчисляване на кондензен пад, се прави баланс на периода, в който има натупване на влага в стените и периода, в който стената се изсушава и се вижда дали в периода на овлажняване не се достига до критична стойност на максимално допустимата влажност за материалите, в които се образува влагата. За периода на изсушаване пароизолацията ще играе много вредна роля! Дишането на стените не е мит!
Както писах по-горе условията, при които се образува влага са много екстремни и те не се задържат за достатъчно дълго време, за да се натрупа толкова влага, че да има някакъв практически ефект.
В реалните обекти никога няма да видиш конденз на стена изолирана с над 3 cm. EPS. По термо-мостовете ще има, но в самата стена НИКОГА!
Защо тогава да се полага пароизолация?
Какво ще стане в режим климатизация, ако пароизолацията е от вътрешна страна, както е писал по горе Тани? Парите от външния въздух или конструктивната влага на стената няма ли да започнат да кондензират от вътрешната и страна на пароизолацията? И как изобщо ще излезе конструктивната влага от мокрите процеси на стената? С пароизолация от вътре и фибран от вън тя е запечатана от всякъде...
8180 - майстор
Антон,
Честно да ти кажа, доста ме нервят такива "гювечи" от нормативи и собствени категорични мнения.
Макар и не много прецизно, Тани говори за ВЪТРЕШНА ТИ (основно за случая вата+гипсокартон).
Новата Наредба не съм я чел, но не вярвам принципно да се различава от старата, та да попитам:
AntonBM написа:
Съгласно методиката за изчисляване на кондензен пад, се прави баланс на периода, в който има натупване на влага в стените и периода, в който стената се изсушава и се вижда дали в периода на овлажняване не се достига до критична стойност на максимално допустимата влажност за материалите, в които се образува влагата.

Те този баланс (ЗАБЕЛЕЖИ - ГОДИШЕН) за какво се прави, след като априори си толкова категоричен какво може да се случи или не?! И какви са тези критични стойности, които се проверяват - има ли ги или не? Нещо повече балансът се прави годишен, защото е възможно в последващ сезон да се достигнат критичните стойности, ако годишният баланс е сгрешен.

Както писах по-горе условията, при които се образува влага са много екстремни и те не се задържат за достатъчно дълго време, за да се натрупа толкова влага, че да има някакъв практически ефект.

Според мен в методиката НЯМА такава терминология - там се борави със средни за периода изчислителни стойности, включващи по някакъв начин макс./мин. стойностите, като и продължителността им. Верни ли са и как са изчислени - не знам.

С пароизолация от вътре и фибран от вън тя е запечатана от всякъде...
Този вариант е твое творение и, ако не се лъжа, УНИКАЛЕН за целия Форум до тук.
Форумът е дискусионен и всички мнения са ценни - дори и грешните, но крайните и категорични, дори и наукообразни са вредни.

П.П. Въпросът за климатизираните помещения е интересен и не е дискутиран досега - не е май за тази тема, обаче.
AntonBM - специалист
Причината да се изкажа е твърдението във 2-ри пост на Тани:
Тани написа:
пароизолация на стени
На външните стени винаги се слага пароизолация!И винаги от вътрешната страна !
Там за вата и гипскартон се споменава по-назад, но твърдението, че на външни стени винаги се слага пароизолация си стои и не се отменя за другите случаи на топлоизолиране на стената. Така се получава „творението” – пароизолация от вътре и примерно фибран от вън. То не е мое! Аз го отричам в предишния си пост като грешно и питам как при него ще излезе влагата от стената... Никъде в поста на ТАНИ не се споменава, че става въпрос само за вътрешна топлоизолация и да се изключва пароизолирането за случаите с външна топлоизолация.
Новата наредба, наистина не се различава много от старата. Пишеш, че съм направил гювеч от нормативи и собствени мнения, а после ти си дал толкова объркано и невярно тълкуване на наредбата, че съм сигурен, че ти никога не си опитвал да изчислиш няколко вида реални стени по пълната методика и да видиш как се движат параметрите – влага и температура при различни и изчислителни условия. Пишеш, че баланса е годишен и ме питаш как мога да съм категоричен, какво може да се случи и какво не...
Ами ДА – прав си годишен е, но се смята за всеки месец от годината, като се вземат средните външни температури за всеки месец. При слабо топлоизолирани стени в студените месеци се получава натрупване на влага, а при топлите месеци се получава изсушаване на стената. Гледа се годишният баланс дали натрупаната влага достига критични стойности и се проверява дали в режим изсушаване натрупаната през зимата влага напуска стената изцяло...
В интерес на истината до скоро и аз не бях правил тези подробни изчисления. Сега се наложи да вкарам цялата Наредба 7 във връзка с новата част „Енергийна ефективност”. Играх си доста и имам подробна електронна таблица, която включва и тези изчисления заедно с всички графики, които се построяват по нея. Чрез тази таблица могат да се задават различни стойности на външна, вътрешна температура и да се променят дебелините на топлоизолациите. По този начин могат най-точно да се опишат процесите, които се получават в стената, да се определят граничните (екстремните) условия, при които ще се получи натрупване на конденз в тях и т.н.
Относно НАУКООБРАЗНИТЕ и ВРЕДНИ твърдения, които съм изказвал, би ли се конкретизирал? Не ми е много ясно какво точно съм объркал... Не стана ясно и твоето мнение – как смяташ, трябва ли да се слага пароизолация на стените от вътрешна страна?
pipbel - майстор
AntonBM , ти топлотехник ли си ?
И каква е тая таблица си която си изчисляваш стените и динамиката на парите/конденза там.
Оставам с впечатлението от думите ти че е тип "направи си сам", а не някоя стандартизирана, която в тоя случай е за предпочитане.

Пък и дай някои примерни графики и изчисления.
Да видим за какво става дума.

ПС Тани е фен на ватата и ГК.Ние дето не сме знаем че приказва за това главно и в случая думата "винаги" е неточна. За това не виждам място за спор.
AntonBM - специалист
Да pipbel, топлотехник съм... ако признаваш, че проектант по част ОВКХТ с пълни права се приема за такъв.
Таблицата за която питаш дали е стандартизирана ??? сега е в КИИП София и се проверява от колеги. След това тя ще излезе като официална методика за изчисляване на част Енергийна Ефективност по новата Наредба 7.
Относно моята квалификация, мога да кажа, че водя курсове за обучение на колеги по новата Наредба 7.
Ако държиш да разгледаш методиката, мога да ти я пратя на пощата, но за сега само като PDF.
EXCEL, файла го давам след заплащане и курс за обучение. В рамките на 10 дни се очаква този файл да бъде откупен от централата на КИИП и да се разпространява свободно, но за сега не е платен.
Не мога да атачвам PDF-a с енергийната ефективност, защото е над 2 MB, а има ограничение в размера на атачваните файлове (256KB).
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Пароизолация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: