• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 13
Напишете въпрос свързан със санирането.
Илиян Илиев™ - майстор
Току що се връщам от едно строително изложение и там гледах въпросния ЕПС. 20 сантиметровия си го използват за външни стени без изобщо да ползват тухли. Прикрепва се чрез Г образни профили към тавана и пода. Демек първо слагаш профилите и после ЕПС и те така. :wink:
ronik - специалист
Илиян Илиев™ написа:
20 сантиметровия си го използват за външни стени без изобщо да ползват тухли.
Това за външни стени не е ли слабичко? Току виж някой се засилил и излезнал(влезнал) през него :lol:
Илиян Илиев™ - майстор
Е-е-е-е, баце, те хората отливат плочи върху него, а ти ще се засилиш и ще излезеш. Май няма как да стане.

Вътре си има П образен профил през незнам колко си сантиметра и ще трябва бая да се поизсили човек за да го избуши.

Правят цели къщи от това чудо и даже ми се стори и икономично при положение, че не се ползват тухли и груба мазилка.
Master_Kenobi - V.I.P.
topurov написа:
Наистина ли 20 см вършат същата работа, като 15 см?! По тази логика 15 см вършат работата на 10, а 10 като на 5 - ми то най-добре да не се занимаваме с нея тогава. :? :wink:
Точно за това говоря... Че нямате топлотехническата сметка. Че вършите нещата "на око". Че слагате изолация според "финансовите изчисления", а не според комплексни инженерни изчисления.
Сам съзнавате, че няма да направите пасивна къща, защото това значи още много други неща, а само изолирана като пасивна. И т. н.

Както и да е. Това е просто моето виждане. Къщата си е ваша и дано стане според замисъла ви.
Аз се оттеглям от темата, защото не искам да оспорвам емоционални аргументи. Пък и явно имаме съвършено различни виждания по въпроса.

Успех ви желая. :)
topurov - специалист
Master_Kenobi написа:
Точно за това говоря... Че нямате топлотехническата сметка. Че вършите нещата "на око". Че слагате изолация според "финансовите изчисления", а не според комплексни инженерни изчисления.
Сам съзнавате, че няма да направите пасивна къща, защото това значи още много други неща, а само изолирана като пасивна. И т. н.
Стига с тези празни приказки. Като гледам как народа се е юрнал да изчислява с 'комплексни инженерни' сметки колко да сложи - свят да ти се завие. То сигурно на базата на резултатите масовата дебелина е 5 (макар да е ясно, че с тази дебелина нищо съществено не се постига).

Къщата ЩЕ е пасивна именно защото не залагам само на изолация - вече ме заболяха пръстите да пиша за 'другите неща'.
nivanov - специалист
Илиян Илиев™ написа:
Току що се връщам от едно строително изложение и там гледах въпросния ЕПС. 20 сантиметровия си го използват за външни стени без изобщо да ползват тухли. Прикрепва се чрез Г образни профили към тавана и пода. Демек първо слагаш профилите и после ЕПС и те така. :wink:
Сори за оффтопика, ще дадеш малко повече информация за тази система? Поне как са я кръстили маркетинга ... ;-)
Илиян Илиев™ - майстор
Направо ти давам линк към сайта. http://www.kompart.it/

Има и опция за английски език, но не знам дали е свестен превода.

На сайта има снимки и от един 5 звезден хотел изграден с тази система.
Последна промяна от Илиян Илиев™ на пон апр 06, 2009 6:37 pm, променено общо 1 път.
nivanov - специалист
Благодаря.
topurov - специалист
EmoZ написа:

Сега за къщата, ок, изолация на корем, лошо няма. Рекуператор въздух-въздух, и това прекрасно, означава че ще имаш централизирана вентилационна система.

После какво идва, за да стане къщата пасивна, има още много работи според мен:
- отопление - как, изолацията е хубава работа, но нещо трябва да топли?
- осветление?!?
- вентилация, рекуператора е просто един топлообменник, нещо трябва да търкаля обаче въздуха в него - какво?
- питейна вода, откъде?
- вода за санитарни нужди - откъде?!?
- охлаждане - как?!?
- електрозахранване на малки битови електроуреди - откъде?!?
- и още един тон неща, не е толкоз просто.

Пасивната къща е хубаво нещо, но тя предполага и определен начин на живот, въпроса е дали него можеш да си позволиш, това също струва пари и не само, предполага определен бит, никак не е просто.

.
Не е точно така.

Първо - 'Пасивна' означава, че къщата се отоплява и охлажда пасивно - т.е. без да влагаме външна енергия за тези функции. Следователно отоплителна и охлаждаща системи при пасивните къщи няма. Аз все пак ще си сложа водно подово и камина с водна риза (но с малка мощност), просто защото ме кефи, аи съпругата ми много държи на него. Ще се охлаждам със сенки от широколистни дървета
и охладен в земята въздух.

Второ - водата (питейна или за санитарни нужди) няма нищо общо с идеята за пасивна къща. Все пак не строим космическа станция, която да си осигурява всичко необходимо за живот (вода, кислород, атмосфера и т.н. и т.н.). Иначе аз си имам 50 метров сондаж с прекрасна вода.

Трето - осветлението, а и всички останали домашни електроуреди трябва да са енергоспетяващи, но ел. енергията се доставя отвън, т.е. не се произвежда от къщата (поне не цялата). За ел.енергия разчитам на ЕВН.

Четвърто - рекуператора съвсем не е само един топлообменник. Има си два постояннотокови вентилатора за входящия и изходящия поток, филтри на двата потока, датчици за влажност и въглероден двуокис, автоматичен байпас за лятото, електроника за дистанционно управление и т.н. и т.н. В допълнение към него ще имам и подземен топлообменник земя-въздух за предварително подгряване/охлаждане на входящия въздух.

В заключение - 'пасивна' не означава абсолютно независима в комунално отношение къща.

Поздрави!
topurov - специалист
EmoZ, не се пъни, че ставаш малко смешен. Очевидно е, че не си виждал рекуператор, докато аз моя го купих вече! Има си филтър и на смукателната (изходящата) секция за да се предпазва топлообменника от задръстване/повреждане.

Ето затова и не работя с 'проектанти'. Щом ти, дето уж се занимаваш с топлотехнически сметки си некомпетентен по отношение на пасивните къщи...

НО...ти благодаря от сърце за детайлите със закрепването. Всъщност това е и нещото, което ме интересува и в това отношение помощта ти е реална!

Поздрави
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 13

Тема "ЕПС с дебелина 20 см - КАК ДА ГО ЗАКРЕПЯ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: