• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
Напишете въпрос свързан със санирането.
Petyr - специалист
vanko68 написа:
Рекуператор с подобни данни на Тангра струва 5 пъти по-малко и е българско.
Гледам в данните дават максимум от 57 л/сек ,което е 205 м3/ч.Това е смешно малко за тази цена,пък била и на промоция.
Само да спомена,че едно вентилаторче за баня има дебит от 50-100 м3/ч.
Да, то най-смотаните кухненски аспиратори са с 250 кубика/час, а турбинните отиват над 900 :)

ПП. Изтегли "техническата" документация от тук: http://www.vortice.ltd.uk/file.aspx?id=1053 , това с 57 л/сек е от тестовия "документ" който е даден за да изкара рекуператора много високоефективен... Иначе го дават до 420 м3/ч (на празен ход), но повече от 300 трудно ще се изцеди с тези вентилатори... а ако се сменят с по-яки, то ефективността ще спадне още повече, а и не са дали колко паскала е съпротивлението на рекуператора...

Но все пак да не огорчаваме автора на темата, продукта е английски и най-вероятно е доста качествен :) Дано поне дебита му стигне, че да не трябва да купува още един...
vanko68 - специалист
При тези диаметри дебит от 400 м3/ч се получава скорост на потока над 10 м/сек,което не е допустимо за домашни условия.Затова писах тези 200 м3/ч,да се падне на поне 5 м/сек,което пак бих казал,че е много за в къща.
Petyr - специалист
vanko68 написа:
При тези диаметри дебит от 400 м3/ч се получава скорост на потока над 10 м/сек,което не е допустимо за домашни условия.Затова писах тези 200 м3/ч,да се падне на поне 5 м/сек,което пак бих казал,че е много за в къща.
Я разясни защо е недопустимо? Някакви вибрации във въздуховодите ли се получават?
vanko68 - специалист
Свистене,свиркане,съскане,както искаш,така го наречи.До 5 м/с се ядва според дебелите книги,но според мен за тиха звукоизолирана къща - не.
на стандартен климатик скоростта на въздуха в клапите е точно 4-5 м/с и не бих казал,че е комфортно.
Petyr - специалист
vanko68 написа:
Свистене,свиркане,съскане,както искаш,така го наречи.До 5 м/с се ядва според дебелите книги,но според мен за тиха звукоизолирана къща - не.
А може ли след рекуператора да се мине на по-големи въздуховоди, последвани от акустичен заглушител? Или отивам в научната фантастика?
на стандартен климатик скоростта на въздуха в клапите е точно 4-5 м/с и не бих казал,че е комфортно.
Нали говорим за скорост във въздуховода, а не на вкарване в помещението?
topurov - специалист
Фирмата е 'България Терм'.

Цената не е ниска, но не е и неприлично висока. От бая време търся такова нещо и знам за какви цени става въпрос. Признавам си, че не съм намерил нищо на Тангра (за първи път чувам това име).

Капацитета на машината ме удовлетворява защото моята къща ще има 300 м3 обем. Аз ще гоня приблизително 150-200 м3/час (смяна на целия въздух на всеки 1.5-2 часа). Така и ефективността ще е достаъчно висока, консумацията на ел. енергия достатъчно ниска, а ефекта мисля ще е добър. Все пак ще имам и подпомагащо 'устройство' преди рекуператора.

Ако имам проблем с шума - има си измислени заглушители за тази цел.

Petyr, сметките ти за спестеното ще са верни ако това чудо работи денонощно в споменатите режими. Аз планирам през деня (докато всички са на работа/училище) да работи на минимум, вечерта, когато всички са у дома и се прави секс ( :-D ) - максимален режим, през нощта - нещо средно. Така икономиите ще са значителни.

В крайна сметка дори и икономиите не са ми самоцел. Гоня комфорт, здравословна атмосфера, липса на влага, конденз, мухъл. Мисля, че ще имам това което искам, а спестените средства от енергия ще са ми бонуса.
topurov - специалист
И още нещо - ЕмоЗ беше прав, че не съм купил рекуператор а нещо повече - машинката си има дистанционно, датчици, байпаси и т.н. и т.н.

Току що намерих сйта на Тангра и мога да кажа, че не ми хареса техния продукт. Въобще не можем да говорим за 'подобни' характеристики. Там се набляга на дебита (наистина голям), но за сметка на ефективността - декларирана 58% (което означва, че реалната е колко...). Като се прибави и дизайна (за качество не мога да коментирам - може да са наистина добре направени) и липсата на функции - не е моя продукт. Все пак е някаква алтернатива. Дано повече хора му обърнат внимание и започнат да си правят вентилационни системи.

А и цената не е 5 пъти по-ниска. Цената на най-евтиния модел е 972 лв. без ДДС.

Дори ако имаха подобни характеристики (а те нямат) бих избрал Прометео-то. (И Москвича и Мерцедеса могат да те возят от София до Пловдив със 100 км/ч, но мен Москвича не ме кефи - това разбира се е мнооого разтегнат пример).

Поздрави на всички!
Petyr - специалист
topurov написа:
Фирмата е 'България Терм'.

Цената не е ниска, но не е и неприлично висока. От бая време търся такова нещо и знам за какви цени става въпрос. Признавам си, че не съм намерил нищо на Тангра (за първи път чувам това име).

Капацитета на машината ме удовлетворява защото моята къща ще има 300 м3 обем. Аз ще гоня приблизително 150-200 м3/час (смяна на целия въздух на всеки 1.5-2 часа). Така и ефективността ще е достаъчно висока, консумацията на ел. енергия достатъчно ниска, а ефекта мисля ще е добър. Все пак ще имам и подпомагащо 'устройство' преди рекуператора.

Ако имам проблем с шума - има си измислени заглушители за тази цел.

Petyr, сметките ти за спестеното ще са верни ако това чудо работи денонощно в споменатите режими. Аз планирам през деня (докато всички са на работа/училище) да работи на минимум, вечерта, когато всички са у дома и се прави секс ( :-D ) - максимален режим, през нощта - нещо средно. Така икономиите ще са значителни.

В крайна сметка дори и икономиите не са ми самоцел. Гоня комфорт, здравословна атмосфера, липса на влага, конденз, мухъл. Мисля, че ще имам това което искам, а спестените средства от енергия ще са ми бонуса.
Доколкото знам, минимума за смяна на въздуха е 1 път на час. Толкова се постига от вентилационните отвори на дограмата, без изобщо да отваряш прозорците, а като се замислиш - пак става задушно. Така че търси поне 300 кубика/час и не го включвай на по-малко. Разбира се, можеш да оставиш отворите на дограмата и така да имаш естествена+принудена вентилация, но така ефективността на рекуператора ти пада на половина, т.е. става около 30-40%.

Танграта, която щеше да ти върши работа е ТАВВ 1 за 460 лв., като има ефективност 63%, която при по-малък дебит нараства, а отделно съпротивлението й е 50Ра, и щеше да ти гълта доста по-малко ток.
Тази ефективност е дадена при 40% влажност на изходящия въздух, което не може да се сравнява с рекламата с кухня и 9 мокри помещения :) :) :) Т.е. тази рекламирана 90% ефективност е предимно от конденз.
ronik - специалист
Какъв е процентът на кислорода във въздуха преди вдишването и след издишването? Колко е въглеродният двуокис в отработения въздух и какви са нормите за съдържание му във въздуха? Правих една сметка, за стая с обем 30 кубика. Човек за час отработва 1 кубик. Ако влизат на всеки час 2 кубика пресен въздух, до 24ия час съдържанието на отработен въздух ще е около 10 процента. Това при идеално смесване между чистия и отработения въздух. На практика би трябвало да е още по-малко, даже напълно да няма мръсен въздух, защото отворите за чист и отработен въздух са(или поне би трябвало да са) на различни нива. В тази насока на мисли у мен възниква съмнението за нуждата от ежечасна обмяна на всичкия въздух в стаята. Затова е добре да се знае колко още кислород има в отработеният въздух. Със сигурност не е малко, защото зимата като се завиеш презглава с няколко ката завивки и можеш да изкараш с часове :). Ако всички тези мои съмнения са верни, най-малко ще си намалите едно от най-големите злини за здравето - въздушното течение.
Petyr - специалист
ronik написа:
Какъв е процентът на кислорода във въздуха преди вдишването и след издишването? Колко е въглеродният двуокис в отработения въздух и какви са нормите за съдържание му във въздуха? Правих една сметка, за стая с обем 30 кубика. Човек за час отработва 1 кубик. Ако влизат на всеки час 2 кубика пресен въздух, до 24ия час съдържанието на отработен въздух ще е около 10 процента. Това при идеално смесване между чистия и отработения въздух. На практика би трябвало да е още по-малко, даже напълно да няма мръсен въздух, защото отворите за чист и отработен въздух са(или поне би трябвало да са) на различни нива. В тази насока на мисли у мен възниква съмнението за нуждата от ежечасна обмяна на всичкия въздух в стаята. Затова е добре да се знае колко още кислород има в отработеният въздух. Със сигурност не е малко, защото зимата като се завиеш презглава с няколко ката завивки и можеш да изкараш с часове :). Ако всички тези мои съмнения са верни, най-малко ще си намалите едно от най-големите злини за здравето - въздушното течение.
Не говорихме ли, че проблема не е в липсата на кислород, а в покачването на концентрацията на отровите?

А за дишането под одеало, то дакелчето ми, да почива в мир, дишаше под 3 одеала без проблем, а аз и под едно не издържам. 120 килограма съм, ако има значение...
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13

Тема "ЕПС с дебелина 20 см - КАК ДА ГО ЗАКРЕПЯ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: