• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Напишете въпрос свързан със санирането.
Hursa - майстор
Зависи, какво се разбира под "изолира". Ако е за топлоизолация - коефициентите на топлопроводност на епс и ватата са почти еднакви, като дори при повечето случай дават епс с по-нисък. И тъй като термичното съпротивление на пласта топлоизолация е пропорционално (в случаи на стена) на дебелината на слоя - то след като слоя епс ще е с двойно по-голяма дебелина - с него цялостната топлоизолационна способност на стената ще бъде значително по-добра. Освен това - ако върху ватата не е поставено водонепропускливо фолио - тя се овлажнява - при дъжд, при мъгла. В последствие изсъхва, но докато е овлажнена - снижава до определена степен топлоизолационните си качества. Това, че не поддържа добре "формата" си, също затруднява подобен монтаж, до колкото разбирам. (Но пък тя си има свои предимства - добра звукоизолираща и "звукопоглъщаща" способност, не гори и с нея се изграждат дори противопожарни прегради. Също така - много добра паропропускливост.)
nautilus33 - майстор
Да, за топлоизолация. Просто смятах, че голямата плътност на ватата ще окаже значително влияние, но явно съм грешал. Но пък 10см вата идва доста скъпо, особено сега и е доста над бюджета. Но тъй като ще изкара на практика вечно(доколкото знам стиропора издържа около 20-ина години), се замислих за нея.
Hursa - майстор
При топлоизолационните материали - използвани в строителството в днешно време - се разчита на въздуха, чиято свободна конвекция е затормозена от структурата на материала от който е изграден, както и на преградите, които поставя пред радиационния топлообмен. (Т. е. това не са еднородни материали - а структурен материал и свободни въздушни пространства, "пори". Макар, че в случая с ватата не е коректно тези въздушни пространства да се нарекат пори.) Поради това има плътност на материала, при която се наблюдава максимум на топлоизолационните му качества. Но тази плътност за всеки от тези материали е различна. При епс е една, друга при хпс и друга при ватата, а това съвсем не са всички използвани материали за топлоизолация. Но това е относително - например при вата изградена от къси и тънки нишки - ще бъде различна от ватата изградена от дебели и дълги нишки. Същото е и при другите споменавани материали за топлоизолация в строителството. Така, че увеличаването на плътността подобрява топлоизолационните качества до определено значение и при по нататъшното и увеличение - това качество се влошава. Освен това с увеличаване на плътността - се влага все повече материал и обикновено се повишава цената. Ако се търси ватата за звукоизолация - пак при определена плътност се наблюдава максимум на звукоизолационните и качества, но този максимум е при по-голяма плътност (и в общия случай се различава за звуците с различна честота).
За епс - има данни за запазило качествата си около и над 60 години. (Но трябва да се провери, не помня източника и може да греша. Все пак материала е създаден преди 90 години и от тогава се е развивал през годините, така че няма реални данни от по-нови образци.) При него запазването на качествата му зависи от много фактори (до колкото знам). Но при добре изградена топлоизолация, според мен - срока е значително над 20 години, в пъти.
Недостатък на ватата е и нейното "свличане", "степване" - това влошава топлоизолационните и качества с времето. Нишките се обработват с хидрофобни вещества, които препятстват овлажняването и (влошават хидрофилността и). Но с времето тези вещества губят хидрофобните си свойства и за съжаление този времеви срок не е особено голям. Не ви убеждавам да ползвате стиропор, определено ватата има много ценни качества, но все пак е по-скъпа, а качественото изграждане на топлоизолация на стените с нея - излиза значително по-скъпо.
(Това - до колкото знам и разбирам, не съм специалист в тази област).
nautilus33 - майстор
Значи информацията за стареенето на ЕПС, която съм получил е невярна. Защото периода от 20 години наистина ме притесни. Другия фактор е паропропускливостта на ватата, но с по-често проветряване, не би трябвало да имам проблем, ако сложа ЕПС. А пък и съм с дървена дограма, и все пак дървото "диша" в някаква степен. Ще проуча по-задълбочено за ЕПС.
unicata - специалист
Ако може да взема мнение по въпроса с паропропускливостта на изолационните материали. И аз навремето изолирах къща и като се замислих за влагата проветряването и мазилката стигнах до заключение(може би грешно), че този фактор е прекалено малък за да се съобразявам с него. През по-голямата част от годината въздухът в околната среда е с по-ниска влажност от необходимото, значи ще ми трябва овлажнител в помещението(какъвто и ползвам), мазилката за да не ме е яд че се пука ще е силиконова или полимерна, еластична и като гума, значи ще запечата изолацията и ще спре или намали потока на влага от или към къщата, самата изолация(ЕПС или ХПС) също не се слави с висока паропропускливост. Накрая излиза че само с едно отваряне на прозореца аз вкарвам или изкарвам много повече влага отколкото ще мине през стените.
В заключение ще кажа че паропропускливостта не е важен фактор при избор на изолация. Поне според мен.
Lutchezar - майстор
Бъркате понятията влажност в помещението и влажност в изолацията. Всяка изолация е повече или по-малко запечатана, има и вентилируеми. Идеята е ако се навлажни изолацията, въпреки взетите мерки да не се навлажнява, да може да изсъхне, тъй като ако е влажна се нарушава изолационната ѝ способност, т.е. вече не изолира.
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Тема "Пресмятане на Коефициента на топлопреминаване (К или U )" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: