• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Напишете въпрос свързан със санирането.
Hursa - майстор
Grezinski написа:
Бихте ли споделили как е коректно да се смята коефициента на топлопреминаване на покрив с греди 6/12 през 60 см. осово и 12 см. вата 0.035!?
Жалко, че не съм видял "задачата" по-рано.
Grezinski написа:
... дебелината няма значение, нека я приемем за 10 см. за по-лесни сметки.

С това "опростяване" на заданието, всъщност значително усложнявате разчетите и става по-интересно.
Dessie - специалист
Привет, имам нужда от малко помощ, защото съвсем се увъртях в изчисленията....Искам да сметна U на пода по проект, обаче не знам правилно ли обхващам всички елементи. Ето какви данни имам и какво изчислих:

Подложен бетон - 10 см, ʎ 1.45, съпротивление R 0.07
Защитен бетон - 5 см , ʎ 0.93, съпротивление R 0.05
Фундаментна плоча - 40 см, ʎ 1.63, съпротивление R 0.25
Сутеренни стени - 135 см с обратен насип?, предполагам, че ще се засипят със 135 см уплътнена земна маса, ʎ - 1.5, съпротивление R 0.67
армирана настилка - 20 см, ʎ 1.63, съпротивление R 0.12
изолация - 10 см, ʎ 0.04, съпротивление R 2.5
замазка - 5 см, ʎ 0.7, съпротивление R 0.07
гранитогрес - 1 см, ʎ 0.9, съпротивление R 0.01

Залагам във формулата съпротивление на топлопредаване на вътрешната повърхност RSI 0,04, съпротивление на топлопредаване на външната повърхност RSE 0.17 и получавам общ коефициент на топлинно съпротивление 3.95, а от там коефициент на топлопреминаване за цялата структура 0,25 .

Правилно ли съм сметнала всичко? Трябва ли цялата конструкция на фундамента да бъде включена в изчисленията? При това положение разумно ли е да се заложи на по-дебела изолация и изобщо възможно ли е?
Hursa - майстор
Не знам дали съм схванал правилно - как пресмятате. Може би ще е добре да дадете примерна схема на конструкцията, за която искате да сметнете топлопреминаването.
Тези опростени формули са коректни само при "едномерен" топлинен поток. Ако може да се приеме, че топлината се изменя само по една "координата" - например по дебелина на стената, като се приема, че стената е с много големи размери по височина и ширина, "безкрайно" голяма. При топлозагубите през пода - ако смятате топлопредаването от вътрешната среда към външната - потока съвсем не е "едномерен". Имате топлозагуби и към грунда (зависи и какъв е грунда, както и от неговата влажност. Има различни опростени методики за изчисляване топлозагубите през пода - но въпреки това са обемни. Сигурно ще е добре - да се дадат няколко, за пример - за да се видят общите положения.
Dessie написа:
Сутеренни стени - 135 см с обратен насип?, предполагам, че ще се засипят със 135 см уплътнена земна маса, ʎ - 1.5, съпротивление R 0.67
Има грешка, но не е от особено значение.
Dessie - специалист
ср сеп 04, 2019 10:25 pmHursa написа:
Не знам дали съм схванал правилно - как пресмятате. Може би ще е добре да дадете примерна схема на конструкцията, за която искате да сметнете топлопреминаването.
Тези опростени формули са коректни само при "едномерен" топлинен поток. Ако може да се приеме, че топлината се изменя само по една "координата" - например по дебелина на стената, като се приема, че стената е с много големи размери по височина и ширина, "безкрайно" голяма. При топлозагубите през пода - ако смятате топлопредаването от вътрешната среда към външната - потока съвсем не е "едномерен". Имате топлозагуби и към грунда (зависи и какъв е грунда, както и от неговата влажност. Има различни опростени методики за изчисляване топлозагубите през пода - но въпреки това са обемни. Сигурно ще е добре - да се дадат няколко, за пример - за да се видят общите положения.
Dessie написа:
Сутеренни стени - 135 см с обратен насип?, предполагам, че ще се засипят със 135 см уплътнена земна маса, ʎ - 1.5, съпротивление R 0.67
Има грешка, но не е от особено значение.
Ето снимка на конструкцията:

Изображение

След геоложкия доклад само дълбочината на фундиране се смени и затова съм цитирала данните подадени ми от архитекта и конструктора за дебелината на различните пластове.
Основната цел е да видя мога ли да оптимизирам топлозагуби и евентуално да попреправя проект за "обикновена къща" в такъв за доближаваща се до "нискоенергийна къща"
Hursa - майстор
Може и да греша, но така представената конструкция не може да се сметне топлопреминаването - така, както сте го направили. За някой участъци от пода - ще получите занижени резултати (около външни стени и особено около външните ъгли на сградата - топлопреминаването ще бъде по-голямо), а за някой твърде завишени (за централните участъци от пода на първи етаж - топлозагубите ще бъдат значително по-малки).
Трябва да се видят методиките за пресмятане топлозагубите през "подова" конструкция върху грунд.
Dessie - специалист
ср сеп 04, 2019 11:01 pmHursa написа:
Може и да греша, но така представената конструкция не може да се сметне топлопреминаването - така, както сте го направили. За някой участъци от пода - ще получите занижени резултати (около външни стени и особено около външните ъгли на сградата - топлопреминаването ще бъде по-голямо), а за някой твърде завишени (за централните участъци от пода на първи етаж - топлозагубите ще бъдат значително по-малки).
Трябва да се видят методиките за пресмятане топлозагубите през "подова" конструкция върху грунд.
Ще споделиш ли какво в конструкцията те притеснява, защото реално по последни данни целият фундамент ще е на едно ниво, изгребната яма няма да е по-надолу. Къде да търся тия методики? Горецитираните изчисления са на база прочтено из нета, разни доклади за енергийна ефективност преди и след саниране на сгради и сайтове, които са с насоченост към подобряване на изолационните параметри на жилища.....
Hursa - майстор
Просто вижте - какъв "път" трябва да преодолее топлината за да напусне помещението и да се "разсее" в околното пространство.
Не ме притеснява конструкцията. Просто методиката за пресмятане е различна от това, което сте направили. Така можете да пресметнете топлозагубите (оценъчно) през стени и таван, но не и през пода. (Особено, ако пода ще се отоплява.)
Методиките съм ги срещал на руски. На български или друг език - сигурно могат да се намерят, но не съм ги търсил. Може би в някой нормативни документи.
Dessie - специалист
ср сеп 04, 2019 11:18 pmHursa написа:
Просто вижте - какъв "път" трябва да преодолее топлината за да напусне помещението и да се "разсее" в околното пространство.
Не ме притеснява конструкцията. Просто методиката за пресмятане е различна от това, което сте направили. Така можете да пресметнете топлозагубите (оценъчно) през стени и таван, но не и през пода. (Особено, ако пода ще се отоплява.)
Методиките съм ги срещал на руски. На български или друг език - сигурно могат да се намерят, но не съм ги търсил. Може би в някой нормативни документи.
Ок, благодаря ти. Попаднах на някои приложения към наредба 7, може би трябва по-подробно там да чета.....
Hursa - майстор
Ще трябва да се обяснят няколко варианта и тук. За да се разберат принципите.
Тази - може би е най-опростената.
Dessie - специалист
ср сеп 04, 2019 11:31 pmHursa написа:
Ще трябва да се обяснят няколко варианта и тук. За да се разберат принципите.
Тази - може би е най-опростената.
Да живее Гугъл транслейт, че хич ме няма по руския....Не разбирам обаче за съпротивленията R1=2.1, R2 =4.3, R3= 8.6 и т.н.

Къде ги ползвам? Задавам ги като общо съпротивление на съответната двуметрова зона , независимо от ламбдите на отделните материали и вземам това за данни при изчисляване на U или

го добавям в общата формула заедно с RSI и RSE?
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Тема "Пресмятане на Коефициента на топлопреминаване (К или U )" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: