• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 10
Напишете въпрос свързан със санирането.
egomen66 - майстор
Всичко е въпрос на време при постоянни температури....да се изравнят :-D .
Мавруда К. Мерловска
да де, и аз това казвам. Кога ще се изравнят външната и вътрешната на двете сгради? Трябва да има формула свързваща температурите, качеството на изолация и времето.

Пример: 28.12.15 - Твън=18....3С, Тсграда1=15....5, Тсграда2=17...12
30.12.15 - Твън = 3....-5С, Тсграда1=4...-1, Тсграда2=11...9
torbalan - Дървен философ
Ако няма отопление - практически винаги ще са равни...

Може да не си съгласна, но е така :)

Имай предвид, че при малки температурни разлики - дори да се изпърдиш в стаята е отопление...

Самото дишане и то е отопление...

При изчисляване на сгради, където на малко място има много хора, се вземат предвид хората. Пример за такава сграда е киносалон....

Но когато няма отопление - разбирай празна стая в която няма топлокръвни животни и нищо друго, което да отделя топлина - няма никаква причина външната и вътрешната температура да са различни...

То е като с водата - ако няма от къде да се излива вода - ще е сухо. За да е мокро - трябва от някъде да дойде вода...
Мавруда К. Мерловска
торбалане, вярно е , че рано или късно ще се изравнят двете Т, въпросът е каква е времеконстантата при различните топлоизолационни с-ми. В двете сгради, които съм дала за пример е имало известно количество топлина, която при падането на Т навън е започнал процес на изравняване, като формулата за топлинния поток е широко известна.

топлинен поток е правопорционален на площа и разликата в Т и обратно пропорционален на съпротивлението.

Както е видно в сграда 1 този процес е завършил след 24часа. В сграда 2 все още се изравняват 2-те Т, поради по-голямото R на конструкцията.
Добре, ще задам въпроса по друг начин. В една стена, разпределението на Т е под формата на права линия м/у двете крайни точки. Какъв е наклонът в зависимост от Rиз?

Ясно е, че колкото повече двете Т се изравняват, толкова скоростта на изравняване намалява. Ще е някаква експоненциална зависимост, но не я намирам в наредба 7.

Отивам да правя баница, като ще продължа да разсъждавам за отделеното количество топлина през вратата на фурната.

Весело посрещане на 2016!
marian1 - майстор
За сетен път чета подобна тема, и постоянно размишлявам за всичко по този въпрос. В мен изниква въпрос, може би, защото не съм тясно запознат с материята. Подчертавам дебело, не се заяждам, а искам да си го изясня за себе си!
Въпроса ми е следния:
Дали не грешите с пресмятането на топлоизолацията? ( няма да засягам преминаването на вода! Интересуваме се само от сметката за изолация и ток)
Как разсъждавам аз:
Имаме горе в темата въпрос, при външна т 0 градуса целзий и вътрешна 20 градуса целзий, дадена стена и сметка, която не излиза. Търсим грешката, защо човека плаща по малко, отколкото излиза сметката каклкулирана по формулите.
Какво мисля аз, и питам греша ли, или е вярно разсъждението ми.
имаме стена, съставена от: 3см варова мазилка, 25см тухла, 3см варова мазилка, 5см стиропор.
Отваряме един справочник и взимаме данни за топлоустойчивостта на всеки един матерял. До тук всичко е ок. Смятаме. Изкарваме една сметка и тя не излиза, защото сметката за ток е различна, в случая по ниска.
Моята теория ( въпрос ) или решение може би, на това че горе не излиза сметката:
Не се ли пропуска в тази сметка, че стената (в разрез) не е загрята равномерно - ще разширя обяснението ( не съм сигурен как да го обясня) затова подробно: В стаята е 20 градуса, но мазилката не е 20 градуса, а примерно 18, след първия сантиметър (в мазилката) вече температурата е 17, .... така до тухлата достига примерно 15 градуса, след тухлата отново има мазилка, но тухлата предава само 12 гр, следва 5см стиропор, но до него достигат само 8 гр.... и така, сега стигам до разсъждението - всеки горепосочен матерял, е даден като топлинна устойчивост (разлика) в лабораторни условия при определени условия, и то самостоятелно!( мисля дали от тук не идва грешката в пресмятането) И знаем че колкото по голяма е разликата в делта т, ще е по голяма и загубата - а в случая който аз посочвам, колкото е по дебела стената, всеки следващ слой, забавя( намаля) преноса и преппредава по ниска температура на всеки следващ слой, а по този начин влияе и на сметката за ел енергия, защото делта т става по малка.
Това питам, ако може някой да отговори, правилно ли расъждавам?
И възникна още един въпрос по време на писане на това - данните, който са достъпни за да се сравняват топлоизолационните матеряли, са само едни числа, който производителя дава за продукта си. Идва ми на идея, че в зависимост от това, колко диша стената, означава и преминаване на вода. Мисля си, че в зависимост от това, колко вода преминава, през тези стени/изолации това също оказва влияние на изолацията - което никъде не съм видял разгледано подробно, освен да е казано, че влошава изолационните свойства, но с колко и колко задържа в себе си различния матерял -не съм чел никъде.
Това са ми терзанията!
8180 - майстор
egomen66 написа:
Всичко е въпрос на време при постоянни температури....да се изравнят :-D .
Този отговор е най-близко до истината по въпроса на Мавруда, според мен.
Проблемите и неясностите, както и трудността за пресмятане са в черното.
Видно от данните на Мавруда условията на задачата НЕ СА постоянни, но дори и при постоянни условия, температурите ща се "изравнят" след "безкрайно" време (теоретично).
Мисля, че и професионалистите не се занимават с бързите (нестационарни) процеси, където действително са необходими питаните времеконстанти. Правят прогнозните си изчисления на база усреднени във времето величини - средно дневни/месечни/сезонни. Не изключвам, обаче, някъде в Наредбата да има формула за времеконстантите. В Прил. 4 има данни за акумулиращите свойства, които сигурно също влияят (време на закъснение).
В Калкулатора на Марисан (или немския прототип) съм срещал параметър "инерционност" или под. за цялата стена.
Най-общо стените забавят реакцията на измененията от двете страни на стената. Видно и от измерванията забавянето е в двете посоки. В отделни случаи забавянето може и да се прояви като "памет" за предишните дни и допълнително да "изглажда" промените.
На днешен ден май е по-лесно да се анализират данните от темп. мониторинг.

marian1,
Малко съм изненадан - мисля че имаше по-добри постове по тематиката.
Грешно е, според мен, послойното разсъждение за топлопреминаването през стената.
Топлинният поток се дефинира от температурите и СУМАРНОТО съпротивление на ВСИЧКИ слоеве. (Същото е при електр. ток - напрежение и съпротивления във веригата).
За стая имаме поне ШЕСТ ограждащи повърхности + врати, прозорци, термомостове, които би трябвало да влезнат в сметките като +/- за баланса.
В твоята задача, вероятно е изпуснат някой приход от съседите. При Мавруда също, подът на помещенията би могъл да даде + през зимата, според вида и дълбочината на основите.
Влиянието на водата в дадена стена би могла да се пресметне като процентна част от площта на стената/слоя се замести с вода, като процентите са тегловни.

Весели празници!
VLADO66 - майстор
Коефициентът за топлопреминаване служи предимно за проектиране на отоплението и ориентировъчно за сведение на такива като нас.Причината е че една сграда не е идеален случай /особено когато живеят хора/ отварят се врати,прозорци/те също се смятат/ има термомостове и т.н.Снощи направих практически експеримент-При средна външна t -8гр. и поддържана вътрешна на 1 м. височина. t- 20 гр. на хол с площ 25м2 и височина 2.60 м. разхода на ток /вентилаторна печка/ беше 940 W/ч.
marian1 - майстор
Благодаря за отговора, заблудил си се за мен, аз съм аматьор, който е любознателен и се интересува от темата!
Весели празници и от мен!
и само за протокола, аз не съм смятал нищо, теоритизирах само!
Мавруда К. Мерловска
За много години!
8180 написа:
....На днешен ден май е по-лесно да се анализират данните от темп. мониторинг....
Май, май си абсолютно прав. Така и ще направя. Благодаря!
andy_forresite - майстор
Иска ли някой да сметне топлозагубите при 0°/23°С на стая с:
- площ на външните стени 35 кв.м.
- прозорец 2.7 кв.м.
- таван и под 21 кв.м.
Стените са от плътна тухла 25 см. с вароциментова мазилка, макар че второто няма особено значение. Таванът е гредоред с неизвестна дебелина. На пода има теракот, под него подово на ток, замазка, пак цимент и отдолу земя. Вратата към стаята е стара както и прозореца, но външната врата е алуминиева и "обърната".
Останах потресен от получилото се число :megaeek: , а при -15/23° става страшно. Интересува ме относно избора на отопление и мощност на радиатора, ама това ще го преценим след изчислението ... ако някой се навие да го направи. Дано да бъркам в сметките.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 10

Тема "Пресмятане на Коефициента на топлопреминаване (К или U )" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: