• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Напишете въпрос свързан със санирането.
andy_forresite - майстор
Колеги, изчислил съм U=1.78 на стени плътна тухла 25 см. Ще положа стиропор 8 см. U получавам 0.47. Реално ли е топлозагубите да намалеят ~4 пъти? За стаята бях се спрял на конектор, но от сметките излиза, че панелен 500/2000 ще ми е достатъчен. Не мога да лепя на северната стена заради гаража и стелажите на съседа.
8180 - майстор
andy_forresite написа:
Реално ли е топлозагубите да намалеят ~4 пъти?
Реално е. Аз го изкарвам към 6х, до 0,37 за U.
http://www.termocalculator2.marisanbg.com/index.aspx
unicata - специалист
Здравейте имам един въпрос, ако U=w/m2K за една секунда топлопреминаване, на мен сметките ми излизат невероятни, сигурни ли сте че не става дума за загуби на час. Защото аз за една къща с дебелина на стената 30см тухла(ламбда 0,7) и 15см ЕПС (0,04) изкарвам стойност U=0,23, което за час ми дава 0,23*3600сек=828w от тук умножавам по 20градуса разлика(допускаме 0 градуса външна Т) 828*20=16560w излиза че само за един квадратем метър площ при тух;ена стена дебела 30см и изолация 15см имам загуби от близо 17 киловата на час, аз със толкова топлина грея цяла къща 100 квадрата, а тук сметката ми излиза само за еди квадратен метър изолирана стена. Някой може ли да потвърди или обори гореспоменатото?
поне аз каквото съм чел не видях да се споменават данни за час, но ако го обърнем в час а не в секунда тогава нещата изглеждат доста по-реално.
Някой да коментира? и ако може да каже къде греша
djendov - специалист
Във формулата няма нито секунди, нито часове. Понеже в енергото се плаща киловат час, то приемаш и формулата за в часове, За да ти се вържат сметките.
8180 - майстор
djendov написа:
Във формулата няма нито секунди, нито часове. Понеже в енергото се плаща киловат час, то приемаш и формулата за в часове, За да ти се вържат сметките.
Практически съгласен, но по-подробно да опитам:

Формулата си е формула и тя е ясна.
Грешката е в интерпретацията (масовото словесно обяснение), което третира преминаващата ЕНЕРГИЯ ЗА 1-ЦА ВРЕМЕ, например [J/s].
Това обаче е МОЩНОСТ и така е въведена във формулата за коефициента [W].
И на мен ми е било странно това разминаване, но факт. Сигурно е по-научно.

Ако се разсъждава за Коефициента на топлопреминаване, като за мощността на загубите за градус [K]и единица площ [m2], нещата (поне според мен) стават по-ясни.
Загубите покриваме с допълнително отопление със съответната мощност [W], за което, според времето заплащаме като енергия [Wh].
bigshop - специалист
unicata написа:
Здравейте имам един въпрос, ако U=w/m2K за една секунда топлопреминаване, на мен сметките ми излизат невероятни, сигурни ли сте че не става дума за загуби на час. Защото аз за една къща с дебелина на стената 30см тухла(ламбда 0,7) и 15см ЕПС (0,04) изкарвам стойност U=0,23,
което за час ми дава 0,23*3600сек=828w
от тук умножавам по 20градуса разлика(допускаме 0 градуса външна Т) 828*20=16560w излиза че само за един квадратем метър площ при тух;ена стена дебела 30см и изолация 15см имам загуби от близо 17 киловата на час, аз със толкова топлина грея цяла къща 100 квадрата, а тук сметката ми излиза само за еди квадратен метър изолирана стена. Някой може ли да потвърди или обори гореспоменатото?
поне аз каквото съм чел не видях да се споменават данни за час, но ако го обърнем в час а не в секунда тогава нещата изглеждат доста по-реално.
Някой да коментира? и ако може да каже къде греша
Това в червеното е излишно:

0,23 * 20 = 4,6 - това е плътност на топлинния поток. Като я умножиш по площта на стените, ще получиш необходимата мощност на топлинния източник. За час или секунда няма значение.
unicata - специалист
bigshop написа:

0,23 * 20 = 4,6 - това е плътност на топлинния поток. Като я умножиш по площта на стените, ще получиш необходимата мощност на топлинния източник. За час или секунда няма значение.
Е как да няма значение, едно е да ми взимаш 4.6 вата в секунда и друго е за час, но важното е че се разбрахме и сметките вече ми излизат симпатични.
djendov - специалист
unicata написа:
Е как да няма значение, едно е да ми взимаш 4.6 вата в секунда и друго е за час, но важното е че се разбрахме и сметките вече ми излизат симпатични.
Мислех да отговарям на 8180, но викам да не спамим темата...е, явно няма да се разминем :D
unicata, A=P*t
A-извършената работа
P-мощност
t-време
Айде да се върнем пак към моето любимо енерго. Ти там плащаш - A - работата.
Това е мощноста за единица време. В нашия случай - работата за 1 час.

Затова 4,6 вата за секунда, за час, или за междучасие, са си все 4,6 вата. Така както 10 километра баир, са си 10км и пеш да ходиш, и с кола да го изкачваш. Крайния резултат е различен, но баира си е 10 км
Grezinski - специалист
Бихте ли споделили как е коректно да се смята коефициента на топлопреминаване на покрив с греди 6/12 през 60 см. осово и 12 см. вата 0.035!?
В кв. м. покривна площ имам 0,06 кв.м. дърво, с коефициент 0,35 и 0,94 кв.м. вата с коефициент 0,035; дебелината няма значение, нека я приемем за 10 см. за по-лесни сметки.
8180 - майстор
Grezinski написа:
Бихте ли споделили как е коректно да се смята коефициента на топлопреминаване на покрив с греди 6/12 през 60 см. осово и 12 см. вата 0.035!?
В кв. м. покривна площ имам 0,06 кв.м. дърво, с коефициент 0,35 и 0,94 кв.м. вата с коефициент 0,035; дебелината няма значение, нека я приемем за 10 см. за по-лесни сметки.
За площта на вата (10см.) ще имаш 0.33 W/m²K и за площта на дърво (12см.) - 1.969 W/m²K.
Ако са ти верни площите, сумарно за 1 m² ПОКРИВ:
0.94*0.33 + 0.06*1.969 = 0,43 W/m²K

През 10m², при 10К разлика в темп., ще имаш 43W мощност на загубите.
Вярвам си помислил за вентилацията и подходящи фолиа.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Тема "Пресмятане на Коефициента на топлопреминаване (К или U )" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: