Напишете въпрос свързан със санирането.
Здравейте,

Изправен съм пред следната ситуация.

Искам да направя вътрешна изолация на стената към съседите(стар тухлен блок без централно отопление).

Кой е по добрия вариант за направа на изолацията:
1. Минерална вата 5см + гипсокартон-общо около 6 см.
2. Стиропор 3(4)см с плътност 30 кг/м3 + гипсокартон(да залепя върху стиропора гипсокартон за да не се занимаван със гипсова шпакловка, пък и ще стане по бързо) - общо 4(5)см.

Поздрави
Звяра
velsi - Почетен майстор
По мое мнение, ако приемем, че и двата варианта са еднакво ефективни втория ми се вижда по-трудоемък. Ако не си работил с профили и гипскартон нормално е да те притеснява и да ти се струва по-трудно. Но това май е по-лесния вариант. Ако все пак държиш на плътния стиропор едва ли е проблем вместо вата да натъпчеш него в кухината между профилите. Няма да го лепиш даже. Но пък ватата си е перфектен изолатор и тази замяна не е нужна.
Благодаря за бързия отговор!

Чуденката между 2 варианта е продиктувана от две неща:
1. Колкото се може по малка дебелина на крайната изолация.
2. (поне така ми се струва) Със стиропор-а ще се получи "по-твърда" стена.

Поздрави Звяра
velsi - Почетен майстор
Самите плоскости гипскартон, особено пък хванати в профилите са доста здрави като краен резултат. Не се съмнявай в твърдостта им. Дебелината зависи колко ще си я направиш. CD профилите за широки 27 мм. Като добавиш 12,5 мм картон се получава около 40 мм. (приемаме, че профилите все пак не опират в стената). Ватата е с дебелина 5 см. Не съм сигурен, но май има и 4 см. Така, че можеш да се вместиш в 4см дебелина. Аз обаче на твое място бих си задал въпроса: кое е по-добре за мене? 2 см повече жилищна площ или 2 градуса по-висока температура? Нещо, за което аз плащам с парите си....
Спор няма, че 2 градуса са по-ценни.

Благодаря!

След като с вата ще се постигне по-добър резултат от колкото със стиропор, тогава слагам ватата.

Поздрави Звяра
Ivan_Kurtev - специалист
Значи с риск да стана досаден и аз бих ти препоръчал не.... ами задължил да си сложиш ватата! По-лесен монтаж, забравяш за шпакловката, а и ватата и доста по дишашт материал, ако не се лъжа и е огнеопорна!

Тема "По плътен стиропор или минерална вата за изолация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: