Напишете въпрос свързан със санирането.
entusiast - специалист
Пак аз :)
Този форум много ме кефи :) Като се чудя кое как да направя и хоп - тука :)
Та така...

Преди наколко години ми се наложи на направя някаква изолация на тавана на приобщеният балкон, тък като на съседите отгоре балкона беше открит и от там много изстиваше стаята, а освен това имаше силен конденз. Тогава нямаше още Бриколаж, нямаше Практикер и този форум го нямаше ;) а за гипскартона само бях чувал. Решението ми беше да лепна на тавана няколко плоскости от типа на Фибрана (екструдиран полистирол ли беше) към 2 см. дебелина, после леко шпакловах местата където се слепваха и отгоре направо боядисах с латекс - ами стана, ама за кратко. Понеже не бях чувал за разни ленти и т.н. снадките се спукаха и сега таванчето на балкона изглежда така, както се вижда долу на снимките. Освен това стана напукване и откъм външната стена на балкона, където над прозореца също лепнах едно парче фибран (и това се фижда на снимките).
Та утре мисля (писна ми да отлагам) да оправя това. Смятам да прорежа канали на местата на снаждане на плоскостите, за да има къде да влезе материал, после отгоре да сложа някаква мрежа и отгоре пак да шпакловам - а бе да действам както правите с гипскартона. Смятате ли че ще стане? Не искам да слагам мрежа изцяло и да шпакловам цялота таванче, щото не ме бива толкова по шпакловането. Обаче се притенявам дали няма да се отворят фуги по периферията на лентата... Изобщо какви материали да използвам? Фугата, която ще оформя между плоскостите мисля да я заполня с онези строителни лепила за топлоизолации. Но не знам тези армиращи ленти как се казват и какви видове има. И отгоре не знам с какво да замажа лентата - имайте в предвид, че отгоре плоскостите вече са боядисани с латекс и тази шпакловка трябва и върху латекс да хване.
Е, какви съвети ще ми дадете?

Прикачен файл

IMG_1170.jpg
IMG_1170.jpg (54.03 KиБ) Видяна 5281 пъти

Прикачен файл

IMG_1171.jpg
IMG_1171.jpg (60.59 KиБ) Видяна 5281 пъти
velsi - Почетен майстор
Хм, не те бива казваш в шпаковането, ама така както си го замисли нито ще си решиш трайно проблема, нито пък ще стане добре на външен вид. Купи си най-добре мрежа за цялата площ. Тя е безумно евтина - 1 лев за кв. метър, дори и по-малко. Вземи парче шкурка и свали колкото успееш от латекса. Купи си качествено циментово лепило от рода на Теракол. Може за по сигурно да вземеш такова от типа Флекс. Сигурен съм, че ще се справиш с шпакловането. На тавана е малко неудобно, но се свиква, а и през мрежата става по-лесно, защото тя е равна и ти "води" шпаклата. Захващай се и успех!
entusiast - специалист
шпакловал съм и знам какво е - ужас! понеже не бях доволен, повече време шкурках гипса от тавана, отколкото мажех и нагълтах толкова гипс че не искам да си спомням :sad:
шпакловането на цялата площ е последният вариант, на който ще се спра, ако не измислиме нещо друго

мислех си за вариант с 2 гипскартона, които да залепя (обаче с какво да ги залепя към латекс?) или да ковна с дюбели да топлоизолация
после шпакловам само снадката и главите на дюбелите...
За тази идея какво ще кажете?
Тани - модератор
Ако си решил отново да отбиеш номера и след 2 години пак да се чудиш какво да правиш няма смисъл да питаш - прави каквото си решил! Но ако искаш да го направиш и да забравиш и то без да шпакловаш и в същото време да имаш и истинска изолация - сегашната не е топлоизолация , а само те предпазва от конденз, направи си класическото обшиване с гипскартон! Профилите и ватата - 5см ще ти оскъпят материалите с 6-7 лв на квадрат , но ти ще си ги избиеш от мрежи , материал за шпакловка , пък и няма да се налага да гълташ гипс :-D :-D - т.е. по-здравословно ще е за тебе!После ще пестиш и от отопление! Не знам какво значение има за тебе фактора време , но по предлагания от мен начин ще стане по-бързо и по -чисто!
entusiast - специалист
Тани, аз не искам да правя изолация и дори от този стиропор на тавана нямам нужда, защото на горният етаж балкона вече също е приобщен. Ако махна обаче стиропорите пак ще трябва да шпакловам, даже повече, щото съм ги лепил за тавана със строително лепило и старата шпакловка на нищо няма да прилича, ако ги отлепя. :sad:
solo5 - майстор
ако нямаш отлепени места от стиропора, взимаш пластмасова мрежа
около 69ст е на квадратен метър и я замазваш с каменит или друго лепило на циментова основа
става много лесно :)
EDI - майстор
Най-лесно, чисто и здраво ще стане, като използваш акрилен силикон.Запълваш фугите, удряш им мокрия пръст :-D , изсъхва, боядисваш и забравяш.Акрилния силикон е точно за това-да запълва хукнатини и фуги.
Ivan_Kurtev - специалист
Еййй много ще ни разочароваш ако само отбиеш номера ..... ако толкова не ти се занимава наеми някой майстор ...малко ще ти е трудно за малкото квадратче но все ще с енавие някой да дойде или познат или къде ...

та идеята е като ще се прави нещо да се прави не е толкова трудно !

Ето сега до мен зеее една дупка в стената защото вчера решихме да поразкъртум цепнатините ама така ги отвори едно приятелче, че направо можем да бием по една земетръсна шайба !
Ако се прибере гаджето преди да сме ги затворили може да пусна снимки да се посмеем малко!

Тема "Как да оправя пукнатини в стериопорена изолация на тавана?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: