Напишете въпрос свързан със санирането.
mandata - напреднал
Аз също правя нещо подобно и мисля да оставя покривния панел за таван. Моят е 60 мм, но и 50 не е малко за топло изолация. Така, че този ГК вместо за таван може да го използваш за скриване на металните греди - облечиги с 4 см. стиропор и после с ГК - няма да е грозно. Защо ще си сваляш покрива с 15 см. пробвай първо 1 г. така, пък ако има проблеми винаги можеш да преминеш на втория вариант.
8180 - майстор
Иван,
Ще вникна при време и ще споделя, ако не бързаш.
mandata - напреднал
При мен термомостовете се оказаха проблем. Аз не съм ги прекъсвал и в горната част на покрива (както е схемата) винкела, върху бетонен пояс прави термомост по вътрешната ламарина на покривния панел и там се образуват капки, когато отоплението спре.
То топлият въздух се концентрира най-горе, но докато работи камината, явно изпарява конденза, а като спре - яко се мокри.
Проблема се проявява по всички външни стени, от вътрешната страна.
За проба на една от стаите изолирах външно ъгъла на винкела, покривният панел и вертикалната стена (ъгъла на стрехата) с около 3-4 см. пяна от панел, но ефекта е почти нулев. От вътрешната страна продължи да прави кондез (по външните ъгли на покрива от вътрешната страна)
Незнам дали резбирате за кои точно ви говоря - стаята има 4 ъгъла с покрива и по тези ъгли, които са с външни стени се появяват капки в ивица около 5 см. въпреки, че отвън съм сложил изолация в ъгъла.
Тъй като това не помага - ще опитам да направя разрез на ламарината с флекс и пак да изолирам ъгъла, а може би и цялата стреха.
spec - специалист
Здравейте,
моля за мненията ви по следния казус: имам изграден покрив от дървени ребра, дървена ламперия (дъски), черна мушама и керемиди.
Имам намерение да сменя керемидите с покривните термопанели, но се питам дали да махна мушамата и/или дъските или направо в/у тях?
Помещенията отдолу ще се обитават.
Ако не махам нищо, няма ли да е по-добре, заради конденза?
8180 - майстор
[quote="spec"][/quote]
Според мен - няма значение.
Погледни темата от началото й - за обитаемо подпокривно си трябва сериозна ТИ - прецени кое как, да не попаднеш в ситуацията на автора.
При панелите има идея и в предложеното от vreden.
spec - специалист
Четох я вече 2 пъти :)
Предвиждам каменна вата м/у дървените ребра - 100 мм и още 50 мм изцяло ( да обхване и ребрата). След това отдолу гипсокартон.
Въпросът е дървената ламперия или мушамата да не окажат някакъв обратен ефект - и да няма полза от термопанела. Тогава направо да си сложа само ламарина.
То при 150мм каменна вата може би ефекта от термопанела няма да е кой знае какъв?
straga - специалист
Прикачен файл:
188400445_506918084089259_4926473560572578915_n.jpg
188400445_506918084089259_4926473560572578915_n.jpg (61.32 KиБ) Видяна 1800 пъти

Здравейте, съживявам темата, за да не правя нова, а и мненията са подходящи за належащия ми проблем.Усвоих една част oт терасата, покрих я със сандвичпанели.Отвън сме направили външна изолация, отвътре стената мисля да сложа вата и гипсокартон. По големият въпрос е под панела на тавана (който за сега си остава гол панел :) ) какво да сложа между панела и гипсокартона, XPS или вата? Благодаря предварително на всички отзовали се!
mkocev - специалист
По темата, според мен, ако е вата под панелите (което е безсмислено), най-добре покривна мембрана отгоре и вентилация между нея и панелите (пак безсмислено, тъй като полиуретана отпада от топлоизолационната схема. Отдолу, ако ватата е каширана. с халумин, може и директно да се облепи с алуминиева лепенка. Ама за чий х.. вата в случая. Един дебел слой "фибран" (xps) и от пароизолация няма да има смисъл под него.
straga - специалист
Това едното и другото, което ме посъветваха, е да се направят ревизионни отвори на стената, понеже щяло да има "доволно" количество застояла влага и съответно мухъл и плесен. Но нещо в нета не откривам достатъчно инфо за това, някой да се е сблъсквал с това да прави вентилационни отвори.
Theshooter02 - помощник
съб май 29, 2021 7:29 pmstraga написа:
Това едното и другото, което ме посъветваха, е да се направят ревизионни отвори на стената, понеже щяло да има "доволно" количество застояла влага и съответно мухъл и плесен. Но нещо в нета не откривам достатъчно инфо за това, някой да се е сблъсквал с това да прави вентилационни отвори.
Здравейте! И аз имам подобни помисли. Поглеждайки дори и към традиционното строителство, може да се видят сгради чиито подпокривни пространства биват вентилирани пасивно (с по два срещуположни отвора, а ако може и управляеми). Не съм убеден, че на покривният термопанел трябва да се гледа, като основна изолация. Да, добър и бърз метод е за затваряне на покрива и по-важното, прекъсване на термомостовете към металната конструкция. Но впервайки поглед в отоплението на помещенията смятам, че т.н. окачен таван има решаваща роля. Ако върху окаченият таван се положат поне 20см ТИ с вси пароизолационни мембрани (отдолу и отгоре), въздушната междина остава вентилируема (не бурно предполагам). В този случай следвайки логиката, металните греди на конструкцията в тази междина трябва да бъдат облечени също, заради термомостовете. При този разчет би следвало да се получават няколко резултата:
- Възможност на водните пари да напускат помещенията във вертикален поток (пренос на топлото)
- Контролирани топлозагуби (в зависимост от ТИ на окаченият тапан)
- Въздушна междина с положителна температура и вентилиране
- Внимание към термомостовете във въздушната междина, тъй като може да се предаде по-ниската температура в долното ниво. Тук си мисля, че ако въздушните отвори биват контролирани (отворено/затворено) в студени дни/часове, може да се получи един добър краен резултат.

Така си мисля и се осланям, както на мнения изказани от компетентните във форума, така и на прослувутата логика. Следя ви с интерес! :roll:

Тема "Изолация под покривни сандвич панели" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: