Напишете въпрос свързан със санирането.
liatev - напреднал
8180
Точно това имам в предвид. Изграждане на вентилиран покрив.
Много се съмнявам, че Иван е успял да изолира металните греди и долната ламарината на сандвич панела от външната атмосфера. Това "почти" е много важно в случая. За изграждането на качествен покрив е задължително ползването на одушници "вентилиране на покрива" на които ти също си фен. Това, че ги има не означава задължително прекомерно охлаждане на покрива през зимата.
Ако е така няма смисъл PVC дограмата да е повече от 2камери. Ако имаш такава и е направена по стандарт може да погледнеш и да видиш, че въздушното пространство между крилото и касата е подложено на същата вентилация. Това спазвайки твоята логика обезмисля камерите в профила.
8180 - майстор
Здрасти Ла(я)тев,
Не те разбирам напълно.
Приемам, че питащият вече е монтирал 5см. ефективна ТИ (изолираща в т.ч. и профилите) - защо се съмняваш? Полиуретанът в панелите е една от най-добрите ТИ? Друг е въпросът дали е достатъчна за покрив.
В тази ситуация, ако се направи читав вентилиран покрив, тази инвестиция отива "на кино". А вариантът с вата е от най-капризните към качествата на вентилацията. Точно изискването за "интензивна" вентилация (заради влагата) елиминира "почти" свойствата на ТИ, която е отвън спрямо вентилацията, както и сравненията със стъклопакета, където въздухът (газът) е почти неподвижен.
За крило/каса - не те разбирам.

И да напомня, макар и модератор, тук си споделям като интересуващ се за собствени нужди любител и потребител на Форума, както повечето от Вас, в опит за помощ на питащия. :prost:
vreden - специалист
Монтирането на отдушници,ще елиминира тотално изолацията на панелите и е неправилно решение.Вентилирания покрив за който говориш колега Латев се прави от външната ,а не от вътрешната страна на панела.Тъй като в се занимавам с промишлени хладилни инсталации в това число и хл.камери.имам опит с такива панели.Панелите са много хубава изолация.Хубаво е да има вентилация на покрива,затова се прави втори отгоре на панела който се закрепва на конструкция и се изпълнява от различни материали.При нас е лесно прави се навес с ферми и отгоре ламарини.Тука ще е по сложно защото се търси красиво и евтино решение за което може да се дадат много идеи.Например лека винкелова кострукция захваната върху основния панел и отгоре OSB и битумни керемиди.Термомостовете могат да бъда премахнати и в последствие ,ако колегата не го е направил,в което съм почти сигурен(много малко хора им отдават значение).Ако да кажем е изнесъл на стреха панела навън,после с флекс от вътрешната страна на стената,се прави прорез на ламарината(от долната страна) по продължение на стената,по целия панел,плътно до стената.Трябва да се внимава и да се реже почти само ламарината.Ако има възможност да се надигнат панелите и ще се слага изолация на стените тепърва,прореза се прави от външната страна възможно по на вътре към стената.Направата на такъв(втори външен) покрив ще е достатъчна и дори може да не слага никаква друга изолация,макар ,че колегата е избрал малко тънички панели.Но принципа е като на мечо пух -колкото повече,толкова повече :).Можеш да слагаш и още ,спокойно да залепиш или захванеш стиропор или каквото ти е най-удобно(няма никакво значение) някаква изолация.Без значение е защото е от вътрешната страна.
За последно ще обобщя,направата на вентилация под панела, ще означава,че си дал парите си напразно(дали ще е ламарина или панел все тая както казва колегата 8180),т.е. панела ще ти служи само като навес.Направи обратното сложи навес на панела.Това е единственото правилно решение.Поздрави.
8180 - майстор
Колега vreden,
Макар да сме на едно мнение в случая, заинтересува ме, а не ми е докрай ясна функцията на горния втори покрив (навес). Допускам за през лятото ще е основния ефект?

Може би не те разбрах и за термомостовете - ни е по-горе визирахме носещата метална конструкция (профили). Ти май отиваш по-дълбоко и разглеждаш долната ламарина на панелите (допускам този прорез с флекса цели прекъсването именно на този термомост).
По памет почти не е дискутирано във Форума и едни по-подробни разяснения от "първа ръка" ще са полезни, ако имаш време. Евентуално и картинка.
Благодаря,
vreden - специалист
Предварително се извинявам за смешния чертеж :),ама в толкова часа и с Уиндоуския паинт толкова. http://vreden.snimka.bg/architecture/pa ... 223368.big .Показал съм местата където трябва да се прекъсне термомоста с червено.Ако не се прекъснат термомостовете,зимата при ниски температури със сигурност ще се образува конденз по ламарината от вътрешната страна.Достатъчен е един прорез с флекс.Ролята на предпазния покрив(навес) е точно както казваш колега основно през лятото,но и защитава панела от небл.атмосф. условия и го предпазва от корозия и разлепване на сандвича.
За металната конструкция не е споменато дали профилите излизат на вън или са само вътре в помещението.Ако се показват навън задължително трябва да се изолират в кутия от изол.материал.
8180 - майстор
Vreden, Благодарско,
Мисля че са ясни нещата. Само да споменеш има ли някакви ограничения за това "прорязване" спрямо дебелината на панела и дълбочината на стрехата.
На мен лично вътрешният прорез ми идва малко "в повече" предвид дебелината на ламарината.
vreden - специалист
8180 не мога да разбера точно въпроса ти.Как ти идва в повече?Дълбочината на стрехата няма отношение за ширината на прекъсващата линия.Достатъчна е резката от шайбата на флекс т.е около 5мм.По принцип най-добото място за прекъсване е по осевата линия на напречната стена.Аз съм го дал на чертежа на една от двете страни на стената,не на двете,но това е при положение на вече поставени панели.Какво те притеснява в дебелината на ламарината?
8180 - майстор
ОК!
Аз не разбрах, че е или/или - само един прорез.
Дебелината - дали е съществен термомоста при жилища (при вас е по-екстремно).
Стрехата - да не се "олаби" нещо панела при голяма стреха.
Иначе методът е доста хитър. :)
Малко разточителни станахме - дано да е полезно за питащия. :?
vreden - специалист
Да малко се разточихме май :).Само да поясня последно,за здравината панела си има поддържаща конструкция,накакви профили,няма да се наруши здравината.Ако навън от стената няма такива,не е проблемно,но е по добре прореза да бъде отвътре на стената,така стената ще поддържа панела.
Поздрави.
Здравейте пак и от мен! Драснах набързо нещо, което мисля да направя и искам мнения за идеята. Тя е всъщност да облека долната част на стряхата с 2см стереопор и по този начин да скрия цялата долна част на панела от контакт с атмосверата. Металните профили и греди излизат (само 2 от тях) на едно место, което ще е тераса, но мисля да ги обшия със стреопор. Там около тях също да се облече сандвичпанела(стереопор или ГК и вата). Как мислите - дали ще стане? Така долната ламарина на панела ще е скрита. Само там, кадето ще е олука ще има контакт, но там ще замазвам панела с някаква полиуретанова паста или силикон - незнам още. Мисля, че ще стане. Дилемата пред мен си остава за избор на вида ТИ между ГК и панела. Незнам дали има каменна вата 100мм на руло и с AL вложка.Завчера ходих до BAUMAX , но точно такава не видях а и момчето там не ми помогна. Така че разчитам на вас за съвет!

Прикачен файл

pokriv_01.jpg
pokriv_01.jpg (154.8 KиБ) Видяна 11258 пъти

Тема "Изолация под покривни сандвич панели" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: