Напишете въпрос свързан със санирането.
Здравейте всички майстори!!!Наскоро направих едни тавански стаи плюс помещение за баня, като за покрив използвах сандвич панели с дебелина 50мм(исках 60мм, но в момента гръцката фабрика произвеждаше този размер и за да не чакам ...). Имам нужда от съвет за изолация под тези панели, защото мисля да отоплявам тези стаи.
Под панелите имам 100мм железни П-профили и греди и мислех за 10см вата и гипсокартон, но незнам да не се появи проблем с конденза?! Пропуснах да напиша, че стените са в по-голямата част тухлени и по-малко итонг. Предварително благодаря за съветите!
kalanak - напреднал
Мисля че ако сложиш 100мм стиропор и затвориш с гипсокартон ще е добър вариянт
pipbel - майстор
XPS
Ще имаш нужда и от редовно проветряване на тези стаи.
FMaster - специалист
Само вата и то с дебелина над 200мм. ако искаш оптимален резултат, пак при условие, че имаш външна топлоизолация и необходимата дограма и стъклопакет!
Задължително условие е да оставиш междина от 4-5см. между ватата и покривните панели и задължително пароизолационна мембрана (мушама) под ватата, за да не преминава влагата във ватата, защото лятото не е проблем, но през зимата замръзва и променя физиката на ватата и още куп проблеми, които ще направят топлоизолацията безполезна !!!
Никакъв фибран, стереопор или неопор и не спекулирай със дебелината - приятелски съвет ... успех!
8180 - майстор
pipbel написа:
XPS
Ще имаш нужда и от редовно проветряване на тези стаи.
Май това е най-безпроблемно, макар с "две на ум" за проветряването (влажностния режим вътре).
Те затова са тези панели (3 в 1) за да се реши проблемът наведнъж, но късно.
Иначе, където 50, там и 60мм. - не се коси. Поне 100 и нагоре е трябвало.

Проблемът с ватите е точно в паробариерата, както казва FM.
Трудно, сигурно и невъзможно е да се изработи достатъчно перфектно - тя трябва да е по-добра от горната (панелите). Може би вата с Ал. фолио, но супер перфектно положена, дори дублирана с въпросната "мушама", гипскартона също фугиран перфектно и боядисан (грундиран) с паронепропускл. материали. Никаква влага, камо ли влажен въздух, не трябва да достига до ватата, защото преминават лесно през нея, а няма накъде да отидат и ще кондензират по панела. И ... стана сложно и рисковано.
Апропо, колкото повече вата, толкова по-студен панел.
Затова паронепропускливите ТИ са за предпочитане. :!:

П.П. За металните профили също трябва да се мисли - термомост.
liatev - напреднал
Според мен FM е с най-доброто и перфектно решение.
Ако направиш ревизионни отвори някъде под стрехата които да са свързани с въздушната възглавница между ватата и панелите ще изпълниш задачата на 100%. Тези поне два отвора от двете страни с някакви декоративни решетки ще позволят на въздуха да циркулира.
Благодаря за мненията! Тази вата с дебелина 200мм, обаче малко ме шашка - все пак това ще бъдат стаи а аз съм 1.95м и трябва да пестя от височината. Покрива е едноскатен и в долния край на панелите имам височина съответно 2.75 и 2.40.Като сметнем, че и пода ще вдигне малко и няма да остане място за мен :) .Засега отлагам решението - имам още довършителна работа по покрива - олуци,капаци,след това дограмата и тогава ще доиде ред на изолацията. Но идеята ми е да не слизам много от нивото на сандвич панела - най-много 120-140мм, заедно с гипсокартона.
Разрових се из сайтовете и попаднах на много видове вата - каменна, стъклена, с алуминиво фолио, с различна плътност и т.н. Понеже не съм ползвал досега вата дайте съвет каква точно ще е най-подходяща да спре парата. Интересува ме също и инфо за паронепропускливото фолио между ватата и гипсокартона и за запечатващите материали(грунд и боя) върху самия ГК. Не трябва ли той да "диша" и да поема известно колич. влага?- Незнам как е по-добре!?... Аз мисля за 100мм вата с AL фолио, пд нея някаква мушама като я залепя с лепило по снадките и тогава ГК. Между ватата и сандвич панела оставям 30мм пространство и от това простр. да оставя по 2-3 PVC тръби(32или50мм) в ниската и високата част на скатния покрив, които тръби да са запушени отвън с някакви капачки. Дайте съвет за тази идея!
П.П. В къщи сега нямам нет и мога да участвам само през деня.
8180 - майстор
liatev написа:
Според мен FM е с най-доброто и перфектно решение.
Ако направиш ревизионни отвори някъде под стрехата които да са свързани с въздушната възглавница между ватата и панелите ще изпълниш задачата на 100%. Тези поне два отвора от двете страни с някакви декоративни решетки ще позволят на въздуха да циркулира.
Латев,
Какви са тези "ревизионни отвори"?, кой въздух и откъде до къде "ще циркулира"?
Нещо бъркате нещата с т.н. "вентилиран покрив" (питащият, ако реши да го види как става) - там си има норми за отвори, циркулация и т.н. И най-същественото за такова решение е, че циркулира ВЪНШЕН ВЪЗДУХ (не е "възглавница") - демек забравяме вече положената ТИ в панелите - все едно имаме ламаринено покритие (почти). В този случай над ватата си трябва всичко по науката - хидро- , въздухо - , паро- .... , както и да се "отвори" въздушната междина на "билото" и под стрехата. В момента металните му профили са частично изолирани - това също ще се загуби.
Връщате човека в началото - язък му за панелите. Не че е невъзможно.

Само защото сте чули някъде, че ватата е ... Аз по принцип също съм и фен, особено за вентилираните изпълнения.

Тема "Изолация под покривни сандвич панели" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: