• 1
  • 2
Напишете въпрос свързан със санирането.
8180 - майстор
Алексива,
Не съм те видял тези дни, сори.
На първо гледане всичко правилно си схаванал/а. Не се притеснявай от раздумката в линковете които си дал - там става дума за част от проблемите при вътрешна ТИ с вата/ЕПС.

За панела ти бих сложил, при възможност, външна ТИ и ~40см застъпване към всички съседи, които нямат ТИ (заради термомостовете).
При вариант вътрешна - ХПС или вата+гипсокартон+пароизолация. Тук отново се мисли за термомостовете и става по-сложно, но не невъзможно.

Разсъжденията за хладилника са близки до истината, ако говорим за празен хладилник - на продуктите ти нищо им няма от отварянето на вратата (ако не я забравиш).
Продуктите, мебелите, както и бетонът, макар в различна степен също акумулират топлина.
Решението външна/вътрешна ТИ, по-скоро, се определя от режима на ползване и технологичните затруднения. Всяко става, ако е изпълнено добре и правилно, естествено с предимства и недостатъци.
nellyx - напреднал
alexiva
понеже си писала, че се притесняваш дали има смисъл външната ТИ при панел - залепих 6 см стиропор на панелен вътрешен апартамент на първи етаж със застъпване на 30 см от съседската "територия", остъклих всички тераси, дограмата е 5 камерна с ка-стъкло.
Ефекта беше поразителен. Има смисъл. Ако се направи нещо по въпроса и с вътрешната изолация, сигурно ще е още по-добре.
Minkov - специалист
nellyx написа:
alexiva
.... Ако се направи нещо по въпроса и с вътрешната изолация, сигурно ще е още по-добре.
С риск да се повторя - според мен всякаква вътрешна ТИ е вредна, защото не може да се използва топлинната инерция на стените - температурата в помещението се променя много бързо, разваля се топлинния комфорт. Това се усеща и през горещите летни дни, но най-вече през студените зимни дни.
ТИ отвътре е нужна - бих казал задължителна - само на пода.
Личен опит.
nellyx - напреднал
Minkov,
за подовете съм съгласна, аз сложих 3 см фибран и алуминиево фолио под ламината, залепих и от декоративните плочи от стиропор на тавана. Имах предвид използване евентуално на изолиращи тапети -деколин или специалните бои с керамични частици. Това помага ако трябва бързо да отоплим жилището и то само в определено време от денонощието. За тях само съм чела противоречиви неща по форумите, не съм ги пробвала лично.
Със сигурност обаче ще са по-полезни при наличието на външна изолация. Имам позната, която залепи деколин без външна изолация и й мухлясаха дрехите в гардероба, опрян на външна стена.
Това исках да кажа - вътрешна ТИ - да, но като евентуално допълнение на външната.
valentino76bs - майстор
Zlatko_Dimitrov написа:
Здравейте, изчетох доста Ваши постове за топлоизолацията в Направи сам и доста се порових с търсачката.
Ако имате малко свободно време и Ви се пише, моля Ви дайте ми съвет.
Детска стая е 16 кв. в панелен блок на 5 етаж. Моето решение е да се изолират външните стени (север и запад) за апартамента + таван. /Децата са ученици и ми трябва бързо стопляне на стаята им посредством панелен ел. радиатор, монторан под прозореца/.
Прилагам за визуализация, малко технически не издържан макет на стаята.

Сега не знам дали съм прав, но вътрешните стени няма да ги изолирам, тъй като те ще се отопляват от другите стаи.
(Ще моля за съвет и за тях дали да им прави изолация).

Какво съм направил до тук: дограмата е смених преди седмица (5 камерен профил, с двоен стъклопакет с К-стъкло от вътрешната страна /по съвет взет от форума/). Смятам на пода да редя ламинат 8 мм.
Поканих няколко майстори на изолация, за да огледат стаята и да дадат съвет. Всичките педлагат 2см ЕПС с мрежа, две ръце лепило и финна шпакловка на изолираните стени, тавана + неизолираните.
От форума, чета, че всички препоръчват (особено за бетонови стени, цокли и др.) да се прави изолация от ХПС (фибран).
А другаде форумци пишат , че фибрана не бил паропропусклив, стените нямало да могат да дишат, ще се появи мухал.
Дали от толкова много чете вече не съм започнал да се обърквам и в моя избор даже.
Моля, Ви дайте ми съвет дали да бъде ЕПС или ХПС? Изолацията само на външните стени ли да бъде или на всички? Какъв оптимален размер да бъде изолацията (2,3 или 5 см)?
Благодаря предварително.
Не се притеснявай не си единствения.
Тани - модератор
8180 написа:
Пароизолацията и конденза сме ги бистрили и спорили много. За куриоз, преди години и аз, а мисля, и Тани, бяхме на другото мнение. С времето нещата се изясниха, но не ни остава време да ги обобщим на едно место за всички, които сега се сблъскват с проблема.
Потвърждавам , че и аз бях на противоположното мнение , но след доказателства чрез физични закони стигнах до сегашното мислене. Всеки , който мисли логично и познава физичните закони се е убедил . Другите и да искаме няма да ги убедим , затова и не се опитвам вече.
Minkov написа:
nellyx написа:
alexiva
.... Ако се направи нещо по въпроса и с вътрешната изолация, сигурно ще е още по-добре.
С риск да се повторя - според мен всякаква вътрешна ТИ е вредна, защото не може да се използва топлинната инерция на стените - температурата в помещението се променя много бързо, разваля се топлинния комфорт. Това се усеща и през горещите летни дни, но най-вече през студените зимни дни.
ТИ отвътре е нужна - бих казал задължителна - само на пода.
Личен опит.

Акумулиращ ефект може да се очаква от тухлен зид. Панела е от стоманобетон и е много добър проводник на топлина. Именно затова провежда топлината при съседите , ако там е по-студено , отколкото да я акумулира и да топли. Акумулиращ ефект в панелен блок би имало , само ако е изолиран целия и всички са сменили дограмите си. Като допълнителни условия също трябва всички апартаменти и стаи в блока да са обитаеми и да се затоплят с еднаква температура. Това изпълнено ли е във вашия блок??? За да не се притеснявате от кондензи - следващия път си направете ТИ с вата и пароизолация тъкмо и ще се стоплите!
valentino76bs - майстор
7 години как бързо и неусетно минаха....:)
Да питам аз ...нещата по темата същите ли са както преди години или вече има някакви новости като решения?За тези години сигурно са се изяснили някои неща на база грешките и т.н.
Да конкретизирам имам панелен апартамент(среден) и правя ремонт само на хола и искам някаква топлоизолация да му сложа.Ще усвоя терасата.Остава една(лява) стена и тавана(от горе е старо остъкляване но все пак е затворено) на усвоената тераса и стената на дограмата която ще е изложена на външни условия(която има някакъв стириопор който съм лепил преди много години около 5 см. е?
Имам комшии постоянно живеещи от всички страни.
Та кое е най доброто което мога да направя? Тенкс?
Прикачен файл:
панел.jpg
панел.jpg (10.44 KиБ) Видяна 1398 пъти
  • 1
  • 2

Тема "Вътрешна топлоизолация на панелен блок" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: