• 1
  • 2
Напишете въпрос свързан със санирането.
Здравейте, изчетох доста Ваши постове за топлоизолацията в Направи сам и доста се порових с търсачката.
Ако имате малко свободно време и Ви се пише, моля Ви дайте ми съвет.
Детска стая е 16 кв. в панелен блок на 5 етаж. Моето решение е да се изолират външните стени (север и запад) за апартамента + таван. /Децата са ученици и ми трябва бързо стопляне на стаята им посредством панелен ел. радиатор, монторан под прозореца/.
Прилагам за визуализация, малко технически не издържан макет на стаята.

Сега не знам дали съм прав, но вътрешните стени няма да ги изолирам, тъй като те ще се отопляват от другите стаи.
(Ще моля за съвет и за тях дали да им прави изолация).

Какво съм направил до тук: дограмата е смених преди седмица (5 камерен профил, с двоен стъклопакет с К-стъкло от вътрешната страна /по съвет взет от форума/). Смятам на пода да редя ламинат 8 мм.
Поканих няколко майстори на изолация, за да огледат стаята и да дадат съвет. Всичките педлагат 2см ЕПС с мрежа, две ръце лепило и финна шпакловка на изолираните стени, тавана + неизолираните.
От форума, чета, че всички препоръчват (особено за бетонови стени, цокли и др.) да се прави изолация от ХПС (фибран).
А другаде форумци пишат , че фибрана не бил паропропусклив, стените нямало да могат да дишат, ще се появи мухал.
Дали от толкова много чете вече не съм започнал да се обърквам и в моя избор даже.
Моля, Ви дайте ми съвет дали да бъде ЕПС или ХПС? Изолацията само на външните стени ли да бъде или на всички? Какъв оптимален размер да бъде изолацията (2,3 или 5 см)?
Благодаря предварително.

Прикачен файл

pic.jpg
pic.jpg (60.59 KиБ) Видяна 13412 пъти
Pecatacool - специалист
Колега в същата ситуация съм и аз (единствената разлика е това, че аз съм в тухлен блок и имам една външна стена).
Дограмата си я смених и аз - като твоята е!
Изолация на вътрешните стени няма да правя - и ти си написал защо!
Доста четох из форума и забелязах, че има група хора, които защитават една теза, други - друга.
Тани, 8180....(и т.н.) - ще ти кажат да слагаш XPS или ГК, вата и ЗАДЪЛЖИТЕЛНО пароизолация.
PLOCHKATABG....(и т.н.) - ще ти препоръчат EPS или ГК и вата, но без ПАРОИЗОЛАЦИЯ.
Сега можеш да потърсиш техни дискусии и сам да прецениш какво да си сложиш! (извинявам, се че цитирам потребители, но това са техни думи, писани из форума)
Аз лично сложиш гипсокартон, каменна вата и алуминиево фолио!
шоп - майстор
На вътрешните страни мисля, че няма нужда.

А защо не помислиш варианта гипскартон и вата под него?
8180 - майстор
Златко,
Поздрави за първото мнение във Форума ни.

Пецата (с извинения за предишната ми транскрипция) вярно ти е писал по-горе. За съжаление след 15 години активно топлоизолиране, все още се ширят погрешни мнения на майстои и търговци (за последните вероятно и спекулативно).

Пароизолацията и конденза сме ги бистрили и спорили много. За куриоз, преди години и аз, а мисля, и Тани, бяхме на другото мнение. С времето нещата се изясниха, но не ни остава време да ги обобщим на едно место за всички, които сега се сблъскват с проблема.
Плочката, засега, дори не е успял да се "акредитира" като опонент по тези въпроси. В един момент започна сам да се трие, но за съжаление бързо му мина.

Накратко:

1. Дишането на стените действително касае паропропускливоста. В монолитните стени (особено бетона) обаче, последната е толкова малка, че е по-добре да не се отчита, камо ли да се разчита на нея, като някакъв съществен участник в извеждането на излишната влага навън. Излишната влага е най-добре да не се допуска в жилището, а при наличие да се проветрява, вентилира, осушава.
2. Кондензът бива различен по месторпоявяването си в ограждащата конструкция, което повечето опоненти не подозират, мислейки единствено за повърхностният по стъкла и др. (нехигроскопични) повърхности, където са го виждали.
Пароизолацията е свързана с конденз, който може да се появи във вътрешността на стената, когато материалите от вътре дотам са паропропускливи - да се има предвид при ЕПС и вата за вътрешна ТИ.
3. Независимо къде се появява, кондензът е вреден за обитатели и конструкция.
4. Пароизолиращите материали са разнообразни и могат да имат различно конкретно приложение. За пароизолационната им функция съществена роля играе и дебелината на слоя!
Общият принцип е: пропускливостта на слоевете отвътре да е ок. 10х по-малка от тази на външните. Идеята е стената да може да излъчи навън повече, отколкото сме допуснали да навлезе отвътре.
5. Горните точки са валидни основно през отоплителния сезон.

Погледни внимателно темата на Пецата от този месец:
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... sc&start=0
Както и линкът (на Тани пак там) към една доста по-стара:
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... sc&start=0
Отчитайки и горните бележки, вярвам ще се ориентираш.

При конкретното решение, НЕ пропускай проблема с термомостовете при вътрешна ТИ. Препоръчително е да навлезеш с ТИ и по вътрешните стени, в ъглите с външните на 40-50см.
Дебелината, която залагаш (5см.) е добра, но от няколко месеца вече не влиза в Нормативите, само за сведение. Вътрешно трудно ще отидеш на повече.
Успех.
nihonjin - специалист
Колега, правих същото миналата година.

5см Фибран лепен с пяна - от дюбели няма нужда - правиш си го сам за 1 ден. 2 см, особено за панел не стига.
После шпакловаш с шпакловка за топлоизолация и мрежа.
Накрая финна шпакловка - Колоркит или нещо подобно и боя.
ivanovrg - специалист
слагай пароизолация

На гърба на топлоизолацията,там кедето се допира със стената(бетона) се получава огромна температурна разлика и веднага ще кондензира

Ако имаш възможност слагаи толпоизолация и на вътрешните стени
Не разчитай да ги стоплиш на ток,май няма да успееш
Те са свързани с външните стени,пода,тавана и топлината бяга натам

мое мнение и така съм си го направил при мен
Dansaver - специалист
поредния + за изолация на ВСИЧКИ стени плюс тавана, само не със стиропор, 3 до 5см фибран или вата с ГК.
тия панели са уджъст!!
Minkov - специалист
Собствен опит, от топлоизолирани с фибран от вътре стени и таван на стая преди 14 години: Има огромен ефект, но не е както трябва. Защо:
1. Температурата в стаята се променя много бързо, а това изобщо не комфортно;
2. Колкото и на пръв поглед да е незабележимо, намаляването на размерите на помещението не е без значение;
3. Винаги съм на страх, че между панелката и топлоизолацията, осбено в ъгъла между тавана и външната стена ще се завъди мухъл, поради което избягвам през зимата да повишавам температурата над 19-20 градуса, а това е малко (особено за деца, които обичат да се въргалят по пода);
4. Трябва да се топлоизолира и пода, което аз не направих тогава и сега горчиво съжалявам, студено е;
5. Вярно е, че пестиш пари от труд, но едва ли и от материали, ако направиш всички стени+тавана+пода (шпакловка, тапети/латекс);
6. Цапаницата в помещението изисква и съответното почистване след това;
7. Не е сигурно дали стиролите/полистиролите не се излъчват и през шпакловката, а те са канцерогенни при вдишване.
Май имаше и още, но ме домързя да пиша :) .
8180 - майстор
Minkov написа:
3. Винаги съм на страх, че между панелката и топлоизолацията, осбено в ъгъла между тавана и външната стена ще се завъди мухъл, поради което избягвам през зимата да повишавам температурата над 19-20 градуса, а това е малко (особено за деца, които обичат да се въргалят по пода);
Според мен, излишно притеснение, по-скоро обратното.
alexiva - специалист
8180 написа:

Погледни внимателно темата на Пецата от този месец:
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... sc&start=0
Както и линкът (на Тани пак там) към една доста по-стара:
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... sc&start=0
Отчитайки и горните бележки, вярвам ще се ориентираш.
Изчетох всичко по темата и единственото, което се случи е да се объркам още повече.
8180,
какво би препоръчал като изолация за панелен вътрешен апартамент на втори етаж? Вътрешна или външна ТИ и с какви материали? Наистина се опитах и аз да проумея нещата и дори и да прозвучи смешно си мисля - напрактика вътрешната ТИ не създава ли ефекта на хладилник? С едно проветрение и всичкото топло бяга? Съгласен съм,че от друга страна стаята би се стоплила много по-бързо.
Ако изпозваме външна ТИ на панел няма ли да се окаже безмислено след като бетона не акумулира топлина? А дали не трябва да се приложат и двата вида изолация едновременно?
Ако реша да усвоя балкон лоджия към стаята, то в такъв случай как да изолирам? Тавана на терасата на съседа отдолу с външна и тавана на моята тераса, с вътрешна? Оказа се много сложно,така или иначе ще платя на фирма да го направи,но ми се ще да чуя повече мнения за да знам,че се прави това, което трябва,а не това, което фирмата реши да направи. Благодаря Ви предварително за отговорите!
  • 1
  • 2

Тема "Вътрешна топлоизолация на панелен блок" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: